Καταλήγει στο βασικό σχήμα ο Στέφανος Ξηροφώτος μέσα από τα φιλικά που δίνει ο Ολυμπιακός

Στο φιλικό με τον Απόλλωνα Λάρισας στη Φιλιππούπολη ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 2-1, με την ομάδα να έχει σ’ ένα ακόμη φιλικό, δύο όψεις. Αυτή τη φορά, σε σχέση με την προηγούμενη φιλική αναμέτρηση με τη Βέροια, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος.
Διάστημα στο οποίο είχαν πολύ καλή ανασταλτική λειτουργία, περιόρισαν σημαντικά την επιθετική δραστηριότητα των γηπεδούχων και ήταν η ομάδα που πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο.
Οι παίκτες του Στέφανου Ξηροφώτου έβγαλαν ενέργεια μέσα στο γήπεδο, πίεζαν ψηλά τους ποδοσφαιριστές του Απόλλωνα και κέρδισαν τις εντυπώσεις με τον τρόπο με τον οποίο αγωνίστηκαν. Ο Απόλλων είχε μόλις μία καλή στιγμή στο πρώτο μέρος.
Βέβαια, σ’ ένα ακόμη φιλικό παιχνίδι η ομάδα δεν δημιούργησε πολλές ευκαιρίες. Προηγήθηκε στο σκορ από μια στατική φάση (εκτέλεση κόρνερ του Κόλα και σουτ του Μπαράνκο μετά από λάθος της άμυνας του Απόλλωνα), χωρίς να έχει κάποια άλλη κλασική ευκαιρία για γκολ.
Η τεχνική ηγεσία θα πρέπει να δουλέψει περισσότερο το δημιουργικό κομμάτι, καθώς σ’ αυτόν τον τομέα εντοπίζονται αδυναμίες.

Ο Στέφανος Ξηροφώτος φαίνεται να καταλήγει σε μια ενδεκάδα και σε σχέση με το φιλικό στη Βέροια η μοναδική αλλαγή στο βασικό σχήμα ήταν αυτή του Ρόκα, που έπαιξε στο κέντρο της άμυνας στη θέση του Φιλίποβιτς. Ο Σέρβος κεντρικός αμυντικός αγωνίστηκε σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, αντικαθιστώντας τον Ρόκα.
Οι υπόλοιποι δέκα παίκτες που ξεκίνησαν στο βασικό σχήμα ήταν οι Λαδάς (τερματοφύλακας), Γραικός, Μπουτζίκος, Γιαννίτσης, Αγρόδημος, Κόλα, Μπαράνκο, Σκοπελίτης, Ντα Κάμπο και Παπαδημητρίου.
Ο Μπρούνο Μπαράνκο έπαιξε και πάλι στο αριστερό άκρο, καθώς στην κορυφή της επίθεσης αγωνίστηκε ο Ιάσων Παπαδημητρίου. Ο Αργεντινός επιθετικός, ωστόσο, πέρα από το γκολ που σημείωσε, δεν ήταν σε καλή μέρα και δεν απέφυγε τα λάθη. Από το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου και μέχρι το 70’ που αντικαταστάθηκε από τον Γεωργακόπουλο, αγωνίστηκε στην κορυφή της επίθεσης. Πάντως, όπως φαίνεται στα φιλικά παιχνίδια, ο Μπαράνκο δεν μπορεί να αποδώσει στα άκρα και η θέση του είναι σέντερ φορ. Ο Αργεντινός επιθετικός είναι λογικό να μην έχει ακόμη προσαρμοστεί στη νέα του ομάδα και στον Ολυμπιακό πιστεύουν πως παιχνίδι με παιχνίδι ο Μπαράνκο θα παρουσιάζεται ολοένα και καλύτερος.

Στο προχθεσινό φιλικό επανήλθε ο Θωμάς Γραικός, ο οποίος είχε τραυματιστεί στο ματς με τον Πιερικό και δεν έπαιξε στα φιλικά με Δήμητρα και Βέροια. Δεν αγωνίστηκε και πάλι ο Γκενάτι Ξενοδόχοφ, για προληπτικούς λόγους, με τον έμπειρο τερματοφύλακα να έχει ξεπεράσει το πρόβλημα τραυματισμού που αντιμετώπισε.
Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου πέρασαν στο παιχνίδι οι Παπακώστας (έπαιξε και πάλι ως δεξιός οπισθοφύλακας) και Βασιλούδης (αγωνίστηκε στην αριστερά πλευρά ως μεσοεπιθετικός). Ο τελευταίος δείχνει πως σ’ αυτή τη θέση μπορεί να αποδώσει καλύτερα και αρχίζει να τον εμπιστεύεται ο Στέφανος Ξηροφώτος. Στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου πέρασαν στο ματς οι Βουκελάτος και Γεωργακόπουλος, ενώ στο τελευταίο 15λεπο αγωνίστηκε και ο Τίμος Πατρώνης, που αποκτήθηκε τελευταία από τον Ολυμπιακό.
Είναι γεγονός, πως μετά το 65’ ο Ολυμπιακός δεν είχε την ίδια καλή απόδοση και συνοχή, ως ομάδα, οι παίκτες δεν απέφυγαν τα λάθη, τα οποία εκμεταλλεύτηκε ο Απόλλων, σημείωσε δύο γκολ και πήρε τη νίκη.
Να σημειώσουμε την απόκρουση πέναλτι που έκανε ο νεαρός τερματοφύλακας του Ολυμπιακού, Αχιλλέας Κωνσταντίνου, ο οποίος πέρασε στο παιχνίδι στη θέση του Λαδά και έπαιξε στο τελευταίο 10λεπτο.

Οι «ερυθρόλευκοι» μέσα από φιλικά παιχνίδια εντοπίζουν τις αδυναμίες τους και θα φροντίσουν να τις διορθώσουν στις προπονήσεις, μέχρι την έναρξη του πρωταθλήματος.
Ο Στέφανος Ξηροφώτος έμεινε ευχαριστημένος από την εμφάνιση της ομάδας στο πρώτο ημίχρονο, με τον Βολιώτη τεχνικό να έχει παράπονα από τους ποδοσφαιριστές του στο β’ μέρος, όταν έχασαν την αυτοσυγκέντρωσή τους, έκαναν λάθη και έδωσαν τη δυνατότητα στον αντίπαλο να γυρίσει το παιχνίδι.
Οι «ερυθρόλευκοι» θα δώσουν το επόμενο φιλικό παιχνίδι με αντίπαλο τη Δόξα Δράμας. Η φιλική αναμέτρηση θα διεξαχθεί την προσεχή Τετάρτη 15 Οκτωβρίου εκτός έδρας, με τον Ολυμπιακό να δίνει άλλο ένα δυνατό τεστ, με μια ομάδα της Σούπερ Λιγκ 2.

Κινείται για την απόκτηση μέσου
Η διοίκηση του Ολυμπιακού κινείται για την απόκτηση ενός ακόμη μέσου, εξετάζοντας περιπτώσεις ποδοσφαιριστών που είναι ελεύθεροι. Εφόσον βρεθεί ο παίκτης εκείνος που μπορεί να προσφέρει στην ομάδα, θα αποκτηθεί. Η μεταγραφική περίοδος για τους ελεύθερους ποδοσφαιριστές ολοκληρώνεται στις 23 Οκτωβρίου, το πρωτάθλημα αναμένεται να αρχίσει – εκτός απρόοπτου – το πρώτο δεκαήμερο του Νοεμβρίου και σύντομα οι ομάδες θα μπορούν να κάνουν εκ νέου μεταγραφές, καθώς ακολουθεί τον Ιανουάριο η χειμερινή μεταγραφική περίοδος.