Ήταν καταιγιστικός απέναντι στην Ακρόπολη ο Ολυμπιακός

Καταιγιστικός ήταν ο Ολυμπιακός στο παιχνίδι με την Ακρόπολη για την 11η ημέρα της Α’ ΕΠΣΘ. Οι «ερυθρόλευκοι» παρουσιάστηκαν ιδιαίτερα ορεξάτοι συντρίβοντας τους αντιπάλους τους με 7-0 και πετυχαίνοντας την πιο ευρεία νίκη τους στο φετινό πρωτάθλημα.

Λόγω της γνωστής τιμωρίας του Ολυμπιακού το παιχνίδι διεξήχθη στο αθλητικό κέντρο του Μαγνησιακού. Όμως όχι στο κυρίως γήπεδο, αλλά σε αυτό με τον πλαστικό τάπητα, κάτι που προκάλεσε δυσαρέσκεια στους ανθρώπους και των δύο ομάδων. Και αυτό διότι στον αγωνιστικό χώρο υπάρχει ακόμη λάσπη από την πλημμύρα που έπληξε τον Βόλο με κάποια σημεία να χαρακτηρίζονται ως επικίνδυνα για τους παίκτες. Πριν την έναρξη του αγώνα υπήρξε και επικοινωνία του διαιτητή κ. Χαλβατζάκου με τον πρόεδρο της ΕΠΣΘ Μίλτο Καλόγηρο, ο οποίος «άναψε το πράσινο φως» για να διεξαχθεί κανονικά η αναμέτρηση.

Όσον αφορά τον αγώνα, η ποιοτική διαφορά των δύο ομάδων ήταν μεγάλη όπως αποτυπώθηκε και από το αποτέλεσμα. Το ματς δεν αντέχει σε περαιτέρω κριτική μια και ήταν ένας συνεχής επιθετικός μονόλογος του Ολυμπιακού.

Πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό είχαμε την πρώτη τελική των «ερυθρολεύκων» με το άστοχο σουτ του Σκοπελίτη, ενώ στο 2’ ο Ματέα έφυγε από τα δεξιά, απέφυγε και τον τερματοφύλακα και σούταρε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών. Το γκολ φαινόταν ότι ήταν θέμα χρόνου να έρθει και όντως στο 6ο λεπτό ο Πετράκος άνοιξε το σκορ με σουτ μέσα από την περιοχή.

Στο 14’ ο Καρατσόλης βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ και πλάσαρε εύστοχα για το 2-0. Στο 19’ ο Παπούλιας απομάκρυνε πάνω στη γραμμή την κεφαλιά του Παπακώστα, ενώ στο 22’ ο Καρατσόλης σούταρε από κοντά και έδιωξε με το πόδι ο Βίτσος. Δύο λεπτά αργότερα ο Βίτσος έκανε την απόκρουση του αγώνα στην καρφωτή κεφαλιά του Καρατσόλη. Ο τερματοφύλακας της Ακρόπολης έσωσε και το τετ-α-τετ με τον Κακάμη στο 25’, ενώ στο 42’ σταμάτησε ξανά τον Καρατσόλη προτού αυτός σκοράρει.  Όμως το 3-0, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, ήρθε αμέσως μετά. Στο 43’ ο Κακάμης τροφοδότησε τον Καρατσόλη που με σουτ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Ίδιο σκηνικό και στην επανάληψη με τον Ολυμπιακό να σημειώνει τέσσερα ακόμη γκολ. Το ωραιότερο ήταν αυτό του Μπλατσέρη στο 56’ όταν έφερε τη μπάλα στο αριστερό και με σουτ από το ύψος της περιοχής σημάδεψε το δεξί «παραθυράκι», για το 4-0.

Στο 75’ ο Σέττος έκανε το γύρισμα και ο Αναστασίου εκτέλεσε μέσα από την περιοχή, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 5-0. Το 6-0 ήρθε στο 81’ από μπαλιά του Κούλπα και εύστοχο σουτ του Αναστασίου, ενώ το τελικό 7-0 διαμορφώθηκε στο 82’ μετά από σέντρα του Κούλπα και κεφαλιά του Γιαρλέλη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Φλίγκος, Κακάμης, Κ.Σ. Καμπέρης (66’ Γιαρλελής), Παπακώστας, Κούλπας, Πετράκος (46’ Παπαδήμος), Σκοπελίτης, Αναστασίου, Μπλατσέρης (66’ Νούσιος), Ματέα (46’ Κατσαγεωργίου), Καρατσόλης (46’ Σέττος).

ΑΚΡΟΠΟΛΗ: Βίτσος, Παπούλιας, Βασιλείου (64’ Κριτσίνης), Σιδέρης, Στρούγγης, Κολυμήτρας, Πούλιος, Χρυσαφόπουλος, Αξιώτης, Γκάγκας (64’ Μ. Τσουκάλης), Τζινιέρης (76’ Γλάρος).