Ισόπαλος στο Νεοχώρι ο Θησέας – Έφερε 1-1 με τον τοπικό Διγενή σε φιλικό αγώνα

Πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση για την εποχή ο Θησέας αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 στο γήπεδο Νεοχωρίου Τρικάλων με αντίπαλο τον τοπικό Διγενή, τον οποίο θα συναντήσει φέτος και στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής.
Ήταν ένα ενδιαφέρον τεστ για τους «πράσινους», με τον Λάκη Μπακάλη να χρησιμοποιεί 19 ποδοσφαιριστές, επιλέγοντας διάταξη 3-4-2-1. Στο αρχικό σχήμα, κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Ντ. Βαν Ντε Γουίχε. Τριάδα στην άμυνα έπαιξαν οι Μπόρας, Γιαουπλάρι, Ιακωβίδης. Δεξί μπακ-χαφ αγωνίστηκε ο Κυρίτσης και αριστερό ο Διαμαντόπουλος, ενώ ανασταλτικοί μέσοι ήταν οι Γαλανόπουλος και Χατζησταμάτης. Ο Πέτσης με τον Κοτζαθανάση χρησιμοποιήθηκαν ως μεσοεπιθετικοί, πίσω από τον σέντερ φορ Σιώμο.

Ο Βελεστινιώτης προπονητής έμεινε αρκετά ικανοποιημένος τόσο από την αγωνιστική διάθεση των παικτών, όσο και από τη βελτίωσή τους σε ορισμένους τομείς σε σχέση με προηγούμενα φιλικά.
Μάλιστα ο Θησέας πέτυχε και το πρώτο του γκολ σε αγώνα προετοιμασίας. Σκόρερ ο Νίκος Κοτζαθανάσης με εκτέλεση πέναλτι στο 35ο λεπτό. Την «εσχάτη των ποινών» είχε κερδίσει σε ανατροπή του ο Κυρίτσης. Στο α’ μέρος οι Αγριώτες ήταν εμφανώς ανώτεροι, ενώ καλή ήταν και η προσπάθεια του β’ ημιχρόνου, αν και στο ξεκίνημά του δέχθηκαν το γκολ της ισοφάρισης. Ήταν στο 48’ όταν ο Διβανές έκανε την ατομική προσπάθεια και τελείωσε τη φάση με εύστοχο πλασέ.
Το μόνο δυσάρεστο για την μαγνησιώτικη ομάδα έχει να κάνει με τον τραυματισμό του Ιακωβίδη. Στο 30ο λεπτό συγκρούστηκε με αντίπαλο και τραυματίστηκε στο κεφάλι. Αισθάνθηκε ζάλη και έτσι χρειάστηκε να γίνει διακομιδή του στο νοσοκομείο Τρικάλων. Το επόμενο τεστ για τον Θησέα είναι την Κυριακή. Οι «πράσινοι» θα αναμετρηθούν με τον Γυμναστικό Σύλλογο Αλμυρού στο στάδιο «Αθανάσιος Ραγάζος».
ΘΗΣΕΑΣ: Ντ. Βαν Ντε Γουίχε, Μπόρας (70’ Δίντσης), Γιαουπλάρι, Ιακωβίδης (30’ λ.τρ. Ερ. Βαν Ντε Γουίχε), Γαλανόπουλος (46’ Οικονόμου), Χατζησταμάτης (70’ Ζάχος), Κυρίτσης, Διαμαντόπουλος, Πέτσης (60’ Νιαώτης), Κοτζαθανάσης (50’ Ζαχαράκης), Σιώμος (60’ Βλάχος).