Η προσοχή του Ολυμπιακού Β. στο Κύπελλο ΕΠΣΘ

Στον τελικό του Κυπέλλου ΕΠΣΘ με αντίπαλο τον Θησέα, που θα πραγματοποιηθεί την ερχόμενη Τετάρτη στο Πανθεσσαλικό, έχουν στραμμένη την προσοχή τους στον Ολυμπιακό Βόλου. Οι «ερυθρόλευκοι» θέλουν το τρόπαιο για να δώσουν μία μικρή χαρά στους φίλους τους, που είναι απογοητευμένοι από τη φετινή σεζόν.

Ο Ολυμπιακός έφτασε ως τον τελικό με τέσσερις εκτός έδρας νίκες. Ας θυμηθούμε τα παιχνίδια αυτά. Στον Α’ γύρο της διοργάνωσης ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε τον Πανιώνιο, με τον οποίο είχαν διαφορά δύο κατηγοριών, που τη νέα σεζόν δεν θα υφίσταται μετά την πτώση των «ερυθρολεύκων» και την άνοδο από την Β’ στην Α’ τοπική της ομάδας της Νέας Ιωνίας. Πάντως, ο Ολυμπιακός δεν συνάντησε το παραμικρό πρόβλημα για να φτάσει στη νίκη-πρόκριση με 9-0.
Το σκορ είχε ανοίξει ο Μυλωνάς με κεφαλιά στο 15’, ενώ με ωραίο σουτ του Διαμαντόπουλου στο 26’ είχε γίνει το 0-2. Τρία λεπτά αργότερα ο Ντινιωτάκης βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ και έκανε τρία τα γκολ του Ολυμπιακού, για να φτάσουμε στο 35’ και στο 0-4 με σουτ πάνω στην κίνηση του Κυρίτση. Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 0-5 με ένα ακόμη τέρμα του Ντινιωτάκη στο 43’.
Στο 54’ ο Κυρίτσης είχε σημειώσει το 0-6 από κοντά, ενώ στο επόμενο λεπτό έγινε το 0-7 με σουτ του Μυλωνά. Στο 59’ ήταν η σειρά του Παπαδήμου να χριστεί σκόρερ για το 0-8, για να σημειώσει το 0-9 ο Κυρίτσης στο 67ο λεπτό.
Η σύνθεση του Ολυμπιακού ήταν: Καβουσάκης, Λάμπος (46’ Παπαδήμος), Θεοδωρόπουλος (70’ Σιαμέτης), Ψιάνος, Ακριβόπουλος, Κυρίτσης, Κόλα (46’ Καμπέρης), Σταμπουλής, Διαμαντόπουλος (63’ Καρατσόλης), Ντινιωτάκης (46’ Κατσαγεωργίου), Μυλωνάς.
Μία ακόμη εύκολη επικράτηση ήρθε για τον Ολυμπιακό στο ματς του Β’ γύρου με τον Άνθιμο Γαζή στο βοηθητικό του ΕΑΚ. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 6-0 σε ρυθμούς ρελαντί, αφού δεν πιέστηκαν ιδιαίτερα. Μόλις στο 2’ προηγήθηκαν 0-1 με κεφαλιά του Λάμπου, ενώ στο 12’ ο Καρατσόλης διπλασίασε τα τέρματά τους με πλασέ. Στο 25’ ο Σταμπουλής με σουτ και δέκα λεπτά αργότερα ο Καρατσόλης με τον ίδιο τρόπο ανέβασαν τον δείκτη στο 0-4, ενώ στην επανάληψη σκόραραν ο Κατσαγεωργίου στο 61’ και ο Καρατσόλης στο 90’, διαμορφώνοντας το τελικό 0-6.
Στο παιχνίδι αυτό η σύνθεση των «ερυθρολεύκων» ήταν η κάτωθι: Βρονταράς, Λάμπος, Θεοδωρόπουλος, Ακριβόπουλος (46’ Κυρίτσης), Σιουμουρέκης, Καμπέρης (46’ Παπαδήμος), Αναστασίου (70’ Διαμαντόπουλος), Γιαρλελής (78’ Νικολούλης), Κατσαγεωργίου (70’ Ντινιωτάκης), Καρατσόλης, Σταμπουλής
Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε ξανά στο Βασδέκειο στην προημιτελική φάση κερδίζοντας με 4-0 την ΑΠΟΒ. Οι ποδοσφαιριστές του Σωτήρη Πετσιμέρη χρειάστηκαν 28 λεπτά για να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα με το εύστοχο πλασέ του Παπαδήμου, ενώ το 0-2 ήρθε στο 45’ από τον Κόλα. Δύο ακόμη γκολ επιτεύχθηκαν στην επανάληψη από τους Αναστασίου στο 50’ με σουτ και Ντινόπουλο στο 66’ με κεφαλιά.
Για τον Ολυμπιακό αγωνίστηκαν οι: Καβουσάκης, Σκοπελίτης (46’ Καρβούνης), Θεοδωρόπουλος, Σκύφτας, Σιουμουρέκης, Κόλα (46’ Ακριβόπουλος), Παπαδήμος (57’ Μυλωνάς), Γιαρλελής, Σταμπουλής (46’ Αναστασίου), Κατσαγεωργίου (74’ Διαμαντόπουλος), Ντινόπουλος.
Μέχρι και τα προημιτελικά ο Ολυμπιακός είχε εύκολες προκρίσεις. Κάτι ανάλογο πήγε να γίνει και στον ημιτελικό με τον Γ.Σ. Αλμυρού στο στάδιο «Αθανάσιος Ραγάζος», όταν προηγήθηκε 0-3, αλλά ένα «μπλακ άουτ» της ομάδας έφερε την ισοφάριση των γηπεδούχων, για να πετύχει ακόμη ένα γκολ το βολιώτικο συγκρότημα λίγο πριν το ματς οδηγηθεί σε παράταση.
Το 0-1 έγινε στο 18’ με κεφαλιά του Αναστασίου, το 0-2 με φοβερό σουτ-βολέ του Διαμαντόπουλου στο 38’ και το 0-3 στο 59’ με μακρινό σουτ του Αναστασίου. Όμως ο ΓΣΑ αντέδρασε και στο 65’ μείωσε με τον Αραπίτσα, ενώ ο ίδιος έκανε και το 2-3 στο 74’. Σαν να μην έφτανε αυτό, ήρθε ο Φώτης Πλαβός στο 78’ να γράψει και το 3-3 με προβολή. Όμως ο τελευταίος λόγος ανήκε στον Αλέκο Αναστασίου, που στο 89’ σκόραρε με διπλή προσπάθεια, έκανε χατ-τρικ και έγραψε το 3-4 υπέρ του Ολυμπιακού.
Η σύνθεση των νικητών ήταν η εξής: Κωνσταντίνου, Μαργαρίτης (72’ λ.τρ. Κατσαγεωργίου), Θεοδωρόπουλος, Σιουμουρέκης, Παπαϊωάννου, Κόλα, Παπαδήμος, Σκοπελίτης, Καρατσόλης (56’ Σκύφτας), Διαμαντόπουλος (56’ Καρβούνης), Αναστασίου.