«Διπλό» της Αγίας Άννας στη Νέα Αγχίαλο με Πύρασο

Νικηφόρο πέρασμα από το γήπεδο της Νέας Αγχιάλου έκανε η Αγία Άννα, που μείωσε την απόσταση από τον πρωτοπόρο Μαγνησιακό στον ένα βαθμό. Οι «ερυθρόλευκοι» αντιμετώπισαν τον Πύρασο και κατάφεραν να τον κερδίσουν 1-0 με το γκολ που σημείωσε ο Γιάννης Κορέτα στο 27ο λεπτό.

Αυτό ήταν το ένατο φετινό «διπλό» για το συγκρότημα του Νίκου Αθανασιάδη, που αναπτέρωσε τις ελπίδες του για τον τίτλο, ενώ η ομάδα του Δημήτρη Φραγκούλη υπέστη την τέταρτη ήττα της ως γηπεδούχος και δεύτερη συνεχόμενη μετά το 0-2 από τον Μαγνησιακό την περασμένη Τετάρτη στην εμβόλιμη αγωνιστική.
Το παιχνίδι ήταν μέτριο ποιοτικά με ελάχιστες αξιόλογες φάσεις. Ο κακός αγωνιστικός χώρος δυσκόλευε αφάνταστα τους ποδοσφαιριστές και σαν να μην έφτανε αυτό την ώρα διεξαγωγής του αγώνα φυσούσε πολύ δυνατός άνεμος. Έτσι, ήταν συχνό το φαινόμενο οι μπάλες να καταλήγουν ακόμη στη θάλασσα.
Η πρώτη τελική στο ματς καταγράφηκε στο 12ο λεπτό και ήταν για τον Πύρασο όταν ο Γκαραβέλας επιχείρησε σουτ εντός περιοχής χωρίς να βρει στόχο. Αντίθετα, στην δική τους πρώτη καλή φάση η Αγία Άννα κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ. Ήταν στο 27ο λεπτό όταν οι παίκτες της έκαναν το κλέψιμο στο χώρο της μεσαίας γραμμής, με τον Αργύρη να τροφοδοτεί τον Κορέτα που με διαγώνιο σουτ εντός περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έγραψε το 0-1.
Όπως ήταν λογικό η Αγία Άννα διαχειρίστηκε αυτό το προβάδισμα το οποίο θα μπορούσε να διευρύνει σε δύο περιπτώσεις στην επανάληψη. Στο 57’ έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία όταν από κόρνερ που εκτέλεσε ο Πετράκος ο Σέττος πήρε την κεφαλιά και είδε τη μπάλα να χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι. Στην επαναφορά ο Παπαδημητρίου προσπάθησε να τη σπρώξει στα δίχτυα από κοντινή απόσταση, αλλά ήταν άστοχος. Εννέα λεπτά αργότερα ο Παπαδημητρίου βρέθηκε ξανά σε θέση για γκολ, αλλά η μπάλα ήταν στο αέρα και δεν μπόρεσε να πιάσει το σουτ όπως θα ήθελε. Από την πλευρά του ο Πύρασος δεν μπόρεσε να φανεί απειλητικός προς την εστία του Φαγιέ και έτσι το 0-1 έμεινε ως το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Π. Σακκά.
ΠΥΡΑΣΟΣ: Τάσος, Μπούτλας, Νίνος, Κόκκας, Διαμαντένιας (58’ Κατσιγιάννης), Τσιότρας, Μπουμπούκης (80’ Παπαδογεώργος), Ροτζέριο, Φουρκιώτης, Θεοδωρόπουλος, Γκαραβέλας (72’ Ζητούδης).
ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ: Φαγιέ, Χατζητρακόσιας, Παπαδήμος, Χολέβας, Ρόκας, Αργύρης, Κορέτα (66’ Τσελεπής), Βέργος, Παπαδημητρίου, Πετράκος (82’ Καλαμίδας), Σέττος (90’ Σουγκάρης).