Δεν έκανε καλό ποδαρικό ο Βόλος χάνοντας 1-2 από τον Ατρόμητο

Η αήττητη πορεία του Ατρόμητου με τον Σάσα Ίλιτς στον πάγκο συνεχίστηκε και στο Πανθεσσαλικό. Το συγκρότημα του Περιστερίου επικράτησε με 1-2 του Βόλου και κάνει όνειρα για πλέι οφ.

Ο Κάρολ Αντζιέλσκι πέτυχε και τα δύο γκολ του αγώνα, στο 25΄ με κεφαλιά και στο 59΄ με πέναλτι, ενώ ο Μωραΐτης μείωσε στις καθυστερήσεις. Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη ήττα για τους «κυανέρυθρους» μετά από εκείνες κόντρα σε Παναθηναϊκό και ΑΕΚ.

Ο Βόλος μπήκε καλά στην αναμέτρηση και στο 5′ είδε το γκολ του Μωραΐτη να ακυρώνεται λανθασμένα σαν οφσάιντ. Όσο περνούσαν τα λεπτά, ο Ατρόμητος ήταν αυτός που έπαιρνε τον έλεγχο του αγώνα. Στο 23′ οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι και δυο λεπτά μετά, άνοιξαν το σκορ. Ο Γιουμπιτάνα εκτέλεσε ένα κόρνερ, ο Αντζιέλσκι έπιασε τη δυνατή κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (0-1).

Ο Βόλος προσπάθησε να γίνει επιθετικός, αλλά στο 37′ ο Ατρόμητος ήταν εκείνος που «άγγιξε» το 0-2. Ο Φριντζόνσον «τσίμπησε» ωραία στον Έντερ, που μοίρασε στον Αντζιελέσκι, αλλά ο Κόστιτς απέκρουσε το σουτ του αντίπαλου επιθετικού.

Στο 57′ ο Ατρόμητος κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά του. Ο Βαλένσια κέρδισε πέναλτι από τον Κόμπα. Ο Αντζιέλσκι ανέλαβε την εκτέλεσή του και νίκησε τον Κόστιτς για το 0-2 και το πέμπτο γκολ του στη φετινή Σούπερ Λιγκ.

Από κει και μετά οι παίκτες του Άνχελ Λόπεθ προσπάθησαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι. Ωστόσο το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο 97’ με κεφαλιά του Μωραΐτη.

ΒΟΛΟΣ: Κόστιτς, Ασλανίδης, Σιέλης, Καλογερόπουλος (46΄ Τάχατος, 56΄ Μπερτόλιο), Μύγας (10΄ Λούνα), Γκλάβτσιτς, Τρουιγέ, Γκαρσία, Κόμπα (59΄ Κίτσος), Ντέλετιτς, Μωραϊτης.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Τσιντώτας, Τσακμάκης, Τζαβέλλας, Ασεβέδο, Ντε Μποκ, Κούντε, Φριντζόνσον (40΄ Ερλινγκμαρκ), Έντερ Γκονζάλεθ (82΄ Κουέν), Γιουμπιτάνα (83΄ Ντιρκς), Βαλένσια, Αντζιέλσκι (65΄ Βέργος).