Άξιζε τη νίκη ο Ολυμπιακός Β. έμεινε στο 1-1 με την Κοζάνη (photos)

Μπορεί ο Ολυμπιακός Βόλου να απώλεσε δύο βαθμούς ως γηπεδούχος στη Νεάπολη με την πρωτοπόρο Κοζάνη (1-1), ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» χειροκροτήθηκαν στο τέλος από τους φιλάθλους, που έδωσαν δυναμικό «παρών» στο γήπεδο, για το πάθος που έδειξαν στο παιχνίδι, αναγνωρίζοντας την προσπάθεια που έκαναν για τη νίκη.

Στο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου, Ολυμπιακός και Κοζάνη πάλεψαν για το «τρίποντο». Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλύτεροι, ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο, άξιζαν να πάρουν τους τρεις βαθμούς, καθώς τους αδικεί η ισοπαλία. Πέρα από το γκολ που πέτυχαν με τον Αναστασίου στο 57’, ισοφαρίζοντας σε 1-1 (η Κοζάνη προηγήθηκε στο 40’ με τον Ίσακσον), έχασαν σημαντικές ευκαιρίες να κάνουν την ολική ανατροπή. Απέναντι σε μία εξαιρετική και έμπειρη ομάδα, που προερχόταν από τρία σερί νικηφόρα αποτελέσματα.
Ο προπονητής του Ολυμπιακού Βόλου, Σάκης Θεοδοσιάδης, παρέταξε την ομάδα με διάταξη 3-5-2, δίχως η ενδεκάδα να έχει κάποια αλλαγή, σε σχέση με τους παίκτες που αγωνίστηκαν στο προηγούμενο παιχνίδι με τον Εθνικό στο Νέο Καραμίδι Πιερίας. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Καβουσάκης, ενώ την τριάδα στην άμυνα αποτέλεσαν οι Ψιάνος, Παπαϊωάννου και Σιουμουρέκης. Οι Σκοπελίτης δεξιά και Διαμαντόπουλος αριστερά ήταν οι δύο φουλ μπακ. Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Κυρίτσης, Αναστασίου και Κόλα, ενώ το επιθετικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Ντινιωτάκης και Κατσαγεωργίου.Από την άλλη πλευρά ο προπονητής της Κοζάνης Νίκος Μπαδήμας παρέταξε την ομάδα του με διάταξη 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Καραγκιόζης, με τον Πάνο να αγωνίζεται στο δεξί άκρο της άμυνας και τον Παπαργυρίου στο αριστερό. Οι Κούφας και Γιαλαμίδης ήταν οι δύο κεντρικοί αμυντικοί. Στον άξονα αγωνίστηκαν οι Ψάλτης και Παπαδόπουλος. Στις πτέρυγες επιχειρούσαν οι Καραγιάννης (δεξιά), Αποστολίδης (αριστερά), με τον Ίσακσον να παίζει πίσω από τον προωθημένο Μπίντση.

Γκολ η Κοζάνη κόντρα στη ροή του αγώνα
Στο πρώτο ημίχρονο έγινε ένα δυνατό παιχνίδι χωρίς πολλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, με τον Ολυμπιακό να έχει την ελαφρά πρωτοβουλία των κινήσεων, μετά το πρώτο 10λεπτο και να προσπαθεί να πλαγιοκοπήσει την άμυνα της Κοζάνης, κυρίως από τα δεξιά με τον Σκοπελίτη.
Η Κοζάνη έκλεινε καλά τους χώρους και προσπαθούσε να παίξει με αντεπιθέσεις, έχοντας πολύ καλούς παίκτες στο χώρο της μεσαίας γραμμής και με τον Ίσακσον να είναι δραστήριος.
Οι καλές επιθετικές προσπάθειες στο παιχνίδι, όσον αφορά το πρώτο ημίχρονο, ήταν μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού. Η Κοζάνη είχε ένα καλό σουτ με τον Ίσακσον στο 6’, με τον Καβουσάκη να μπλοκάρει την μπάλα. Οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν στο 9’ με τον Σκοπελίτη να ελίσσεται από τα δεξιά, έκανε το σουτ, με την μπάλα να περνά έξω από το αριστερό δοκάρι του Καραγκιόζη.
Το παιχνίδι παιζόταν κυρίως στο χώρο του κέντρου, δίχως οι δύο ομάδες να βρουν διαδρόμους. Στο 37’ το δυνατό σουτ του Κυρίτση δεν βρήκε το στόχο (η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Καραγκιόζη), για να έρθει το γκολ για την Κοζάνη κόντρα στη ροή του παιχνιδιού. Στο 40’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Αποστολίδη από τα αριστερά, οι παίκτες του Ολυμπιακού δεν μπόρεσαν να διώξουν τη μπάλα από την περιοχή τους, αυτή κατέληξε στον Κίτον Ίσακσον, με τον Φινλανδό μέσο να σουτάρει μέσα από την περιοχή, η μπάλα έσκασε στο έδαφος, αιφνιδιάστηκε ο Καβουσάκης, κατέληξε στα δίχτυα, για να γίνει έτσι το 0-1, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Σπουδαία εμφάνιση στο β’ μέρος οι «ερυθρόλευκοι»
Με την έναρξη του β’ μέρος ο Θεοδοσιάδης έριξε στο ματς το νεαρό Μυλωνά στη θέση του Σιουμουρέκη, διαφοροποιώντας τη διάταξη σε 4-3-3, με τον Μυλωνά να παίζει στην κορυφή και τους Κατσαγεωργίου, Ντινιωτάκη στα άκρα. Στο κέντρο της άμυνας αγωνίστηκαν οι Ψιάνος και Παπαϊωάννου.
Ο Ολυμπιακός του δευτέρου ημιχρόνου παρουσιάστηκε μεταμορφωμένος. Ήταν εξαιρετικός, με την ομάδα να βγάζει πάθος, ενέργεια στο παιχνίδι της και στο διάστημα 46’-60’ κυριάρχησε πλήρως στον αγωνιστικό χώρο. Στο διάστημα αυτό πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν κι άλλες σημαντικές ευκαιρίες για να πετύχουν τουλάχιστον ένα ακόμη τέρμα και να γυρίσουν τούμπα το ματς.
Το βολιώτικο συγκρότημα ήταν μόνιμα στην επίθεση, πίεσε την άμυνα της Κοζάνης και στο 51’μετά από εκτέλεση φάουλ του Κόλα, ο Ντινιωτάκης δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα με το κεφάλι και να τη στείλει στα δίχτυα. Στο επόμενο λεπτό, στο 52’ο Ολυμπιακός έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Κυρίτση. Ο νεαρός μέσος έκανε πολύ ωραίο σουτ, με τον Καραγκιόζη να αποκρούει σωτήρια κρατώντας το μηδέν για την ομάδα του. Ο Ολυμπιακός πίεζε για την ισοφάριση και την πέτυχε, τελικά, στο 57’. Ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε από τα καρέ της Κοζάνης και ο Αλέξανδρος Αναστασίου με ωραίο σουτ πάνω στην κίνηση από το ύψος της περιοχής, έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Καραγκιόζη, γράφοντας το 1-1 για τον Ολυμπιακό μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.
Η είσοδος στο παιχνίδι του Νιάσσε για λογαριασμό της Κοζάνης ενίσχυσε τη μεσαία γραμμή των φιλοξενουμένων, η ομάδα του Νίκου Μπαδήμα ισορρόπησε το ματς, με τον Ολυμπιακό να μην έχει τον ίδιο ρυθμό στο παιχνίδι του.

Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 73’ για να δούμε και πάλι τον Ολυμπιακό να απειλεί την άμυνα της Κοζάνης, με τον Ντινιωτάκη να μην μπορεί να σουτάρει (έπιασε «αέρα»), χάνοντας την ευκαιρία για να σκοράρει.
Στο 82’ο νεαρός Καρατσόλης, ο οποίος πέρασε στο 72’ στη θέση του Κατσαγεωργίου και ήταν πολύ δραστήριος, έχασε σημαντική ευκαιρία να σκοράρει, με τον Καραγκιόζη να αποκρούει το σουτ του επιθετικού των «ερυθρολεύκων».
Στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι κρεμόταν από μία κλωστή, με τον Νιάσσε να πιάνει το σουτ στο 87’, με την μπάλα να σταματά στα σώματα των αμυνόμενων του Ολυμπιακού, ενώ στο 90’ σε δυνατό σουτ του Καρατσόλη η μπάλα πέρασε άουτ.
Θα πρέπει να σταθούμε στη διαιτησία και στο γεγονός των κακών υποδείξεων, όλες εις βάρος του Ολυμπιακού, από τον πρώτο βοηθό, Βαλιώτη από τη Λάρισα, που είχαν να κάνουν με τα οφσάιντ, εκνευρίζοντας – δικαιολογημένα -τον κόσμο του Ολυμπιακού στις κερκίδες.

Διαιτητής: Νίτσας (Λάρισας)
Βοηθοί: Βαλιώτης, Κουτούμπας (Λάρισας)
Κίτρινες: Κόλα, Αναστασίου-Αποστολίδης
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Καβουσάκης, Σκοπελίτης (80’ Λάμπος), Διαμαντόπουλος, Σιουμουρέκης (46’ Μυλωνάς), Παπαϊωάννου, Ψιάνος, Αναστασίου, Κόλα (80’ Καμπέρης), Κυρίτσης, Κατσαγεωργίου (72’ Καρατσόλης), Ντινιωτάκης (82’ Σταμπουλής).
ΚΟΖΑΝΗ: Καραγκιόζης, Πάνος, Παπαγεωργίου, Κούφας, Γιαλαμίδης (74’ Πάτας), Ψάλτης (60’ Νιάσσε), Παπαδόπουλος, Καραγιάννης (46’ Βοργιαζίδης), Αποστολίδης (76’ Κανούλας), Ίσακσον, Μπίντσης.