Α2 βόλεϊ γυναικών: Επέστρεψε στις νίκες η Αργώ, επιβλήθηκε 3-2 σετ του Α.Σ. Γιάννενα

Αγώνας θρίλερ πραγματοποιήθηκε στο κλειστό γυμναστήριο της Αγριάς για την 15η αγωνιστική της Α2 Εθνικής κατηγορίας βόλεϊ των γυναικών. Η Αργώ αντιμετώπισε τον Α.Σ. Γιάννενα τον οποίο κέρδισε με 3-2 σετ, παίρνοντας έτσι βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Πέντε συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα μετρούσε η Αργώ, έχοντας όμως και πολύ δύσκολο πρόγραμμα, αφού κοντραρίστηκε με ομάδες που βρίσκονται ψηλότερα στον βαθμολογικό πίνακα. Βέβαια, ψηλότερα είναι και ο Α.Σ. Γιάννενα, μία ομάδα πολύ έμπειρη που ήλθε στην Αγριά για το «διπλό». Ωστόσο, οι αθλήτριες της Αργούς ήταν αποφασισμένες να επιστρέψουν στις επιτυχίες και τα κατάφεραν, έστω και στο τάι μπρέικ.

Παίζοντας με περίσσιο πάθος οι γηπεδούχες πήραν το πρώτο σετ σχετικά άνετα με 25-20. Μάχη δόθηκε στο δεύτερο, με τις φιλοξενούμενες να «απαντούν» με 23-25, κάνοντας το 1-1 στα σετ. Αυτή η μάχη συνεχίστηκε και στα δύο επόμενα σετ, με τις ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο. Η Αργώ προηγήθηκε 2-1 με 25-23 και ο Α.Ε. Γιάννενα ισοφάρισε 2-2 με 21-25. Έτσι, οδηγηθήκαμε σε πέμπτο σετ, όπου η Αργώ με περισσότερες δυνάμεις και με σωστές επιλογές σε άμυνα και επίθεση, έφτασε στο υπέρ της 15-8 και στη νίκη με 3-2 σετ.

Από τη στιγμή που το παιχνίδι κρίθηκε στο τάι μπρέικ η Αργώ προσέθεσε δύο βαθμούς στη συγκομιδή της, έφτασε τους 15 και παραμένει στην 9η θέση. Ο Α.Σ. Γιάννενα πήρε έναν πόντο και με 24 συνολικά κατέχει την 6η θέση. Σημειώνεται πως σε έναν ακόμη αγώνα έδρας της Αργούς βρέθηκε κοντά η Λέσχη Ειδικών Δυνάμεων. Την επόμενη αγωνιστική η βολιώτικη ομάδα θα ταξιδέψει στην Έδεσσα για να αντιμετωπίσει τον ουραγό και χωρίς βαθμούς Ίκαρο. Θα έχει μία καλή ευκαιρία να πάρει το «τρίποντο» μίας καθαρής νίκης.

Τα σετ: 25-20, 23-25, 25-23, 21-25, 15-8.

ΑΡΓΩ ΒΟΛΟΥ (Σταθόπουλος, Φουρκιώτης, Τέγος): Γερολυμάτου, Αγγελή, Προκούντινα, Μαστρογιάννη, Τζιοβάρα, Πόλη, Χουτζοπούλου, Παντελή, Αργυροπούλου, Χ. Κασιούρα, Σουντουλουμάκη, Φιλιππίδη, Ξάνθη, Αντωνοπούλου.

* Συνοπτικά, τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής στη Β’ ζώνη της Α2 Γυναικών:

Ε.Ο. Σταυρούπολης-Φοίνικας Αλεξανδρούπολης 0-3, Αργώ Βόλου-Α.Σ. Γιάννενα 3-2, Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός-ΕΑΛ 0-3, Πρέβεζα-Νέα Γενεά 3-0, Νίκη Αλεξανδρούπολης-Περσέας 0-3, ΠΑΣ Γιάννινα-Ίκαρος Έδεσσας 3-0.

Η βαθμολογία: Πρέβεζα 45, Περσέας 36, Νέα Γενεά 36, ΕΑΛ 33, ΠΑΣ Γιάννινα 29, Α.Σ. Γιάννενα 24, Φοίνικας Αλεξανδρούπολης 23, Νίκη Αλεξανδρούπολης 18, Αργώ Βόλου 15, Ε.Ο. Σταυρούπολης 8, Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός 3, Ίκαρος Έδεσσας 0.

«Έσπασε» το αήττητο των Κορασίδων
Στην 14η αγωνιστική έμελλε να «σπάσει» το αήττητο της ομάδας κορασίδων της Αργούς στο αντίστοιχο ηλικιακό πρωτάθλημα της ΕΣΠΕΚΕΛ. Το βολιώτικο συγκρότημα υποδέχθηκε στο «Β. Παρασκευόπουλος» την ΕΑΛ από την οποία έχασε 2-3. Πάντως, η Αργώ είναι πρώτη στον βαθμολογικό πίνακα με 36 βαθμούς, ενώ η δεύτερη ΕΑΛ έχει 32. Και οι δύο ομάδες «χρωστούν» ένα ματς, που δεν πρόκειται πάντως να αλλάξει τη βαθμολογική σειρά.