«Ξεμπούκωσε» στο β’ μέρος η Νίκη – Επιβλήθηκε 3-0 του μαχητικού Μαγνησιακού στο πρώτο της φιλικό

Το πρώτο της φιλικό (διάρκειας 80 λεπτών) έδωσε η Νίκη, η οποία επιβλήθηκε 3-0 του μαχητικού Μαγνησιακού στο βοηθητικό του Πανθεσσαλικού. Και τα τρία τέρματα σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο από τους Ροχάνο, Λίτσιο και Μασκουνιάν, ενώ δοκιμάστηκαν και τρεις ποδοσφαιριστές από τη Λάρισα.
Το πρώτο της δείγμα παρουσίασε χθες η Νίκη σε φιλικό διάρκειας 80 λεπτών ενάντια στον Μαγνησιακό κερδίζοντας με 3-0. Οι «κυανόλευκοι» δεν είναι ακόμη έτοιμοι, αφού βρίσκονται ακόμη στο πρώτο στάδιο της προετοιμασίας. Ωστόσο ο Ισαάκ Χοβέ είδε αυτά που ήθελε σε συγκεκριμένους τομείς, όπως κυκλοφορία της μπάλας και όχι βαθιές μπαλιές, ενώ οι παίκτες του δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες.

Σημειώνεται πως δεν έπαιξε χθες ο Σεμπαστιάν Καμπαγιέρο. Ο Αργεντινός χαφ αισθάνθηκε ενοχλήσεις στο γόνατο και προτιμήθηκε να προφυλαχθεί, αν και δεν πρόκειται για κάτι σοβαρό.
Από την άλλη πλευρά το συγκρότημα του Θανάση Βλαχόπουλου είχε πολύ καλή απόδοση έχοντας και σε εξαιρετική μέρα τον τερματοφύλακα Αντώνη Βλαχόπουλο. Δεν φοβήθηκε την αντίπαλο παρά τις κατηγορίες που τους χωρίζουν και σίγουρα έμεινε ικανοποιημένος, ιδίως από την εικόνα του πρώτου μέρους, όπου το αποτέλεσμα ήταν 0-0.
Στα αξιοσημείωτα της χθεσινής συνάντησης ήταν και τρία νέα πρόσωπα τα οποία αγωνίστηκαν και τελούν υπό δοκιμή. Και οι τρεις είναι Λαρισαίοι και άφησαν καλές εντυπώσεις, ενώ θα παραμείνουν κι άλλες μέρες προκειμένου να σχηματίσει πιο εμπεριστατωμένη γνώμη ο Ισαάκ Χοβέ.

Ο ένας λέγεται Βαλάντης Φλώρος. Είναι γεννημένος στις 12/7/1999 και αγωνίζεται ως δεξιός οπισθοφύλακας. Αποτελεί προϊόν της Λάρισας 2012, έπαιξε στην Κ19 του Αιγινιακού, ενώ πέρσι μεταγράφηκε στην Κιτζμπούελ που συμμετέχει στην Γ’ κατηγορία της Αυστρίας. Χθες ήταν πολύ καλός κερδίζοντας το πέναλτι, ενώ ήταν εκείνος που «σέρβιρε» την ασίστ για το τρίτο τέρμα.
Επίσης αξιόλογη παρουσία είχε και ο Λευτέρης Μπάμης. Έκανε τα πρώτα του βήματα στον Προμηθέα Λάρισας, κατόπιν μεταπήδησε στον Ηρακλή Λάρισας, για να κάνει το άλμα στην ΑΕΛ, που ήταν και η τελευταία του ομάδα. Γεννήθηκε στις 29/11/1999 και η φυσική του θέση είναι αμυντικός μέσος.
Ιδιαίτερα κινητικός ήταν ο Κώστας Καρβούνης. Ο 23χρονος μεσοεπιθετικός είναι γνωστός στους Βολιώτες φιλάθλους, καθώς έχει περάσει και από τον Ολυμπιακό. Επίσης έχει παίξει στον Δωτιέα Αγιάς, στον Απόλλωνα Λάρισας, στον Τύρναβο και στα Χανιά.

Ο χθεσινός αγώνας
Ο Ισαάκ Χοβέ ξεκίνησε το παιχνίδι με σύστημα 4-3-3. Την εστία υπερασπίστηκε ο Αποστολίδης, ενώ στα μετόπισθεν τοποθετήθηκαν από τα δεξιά προς τα αριστερά οι Παγώνης, Βοσκόπουλος, Αλιατίδης και Κυριακίδης. Αμυντικός χαφ ήταν ο Μπιτσάκος έχοντας μπροστά του τους Ντομίνγκεθ και Ιορδανίδη ως εσωτερικούς μέσους. Την επιθετική τριπλέτα αποτέλεσαν οι Γκαρσία (δεξιά), Κρουθ (αριστερά) και Ροχάνο (στην κορυφή).
Οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν επηρεασμένοι από τη δυνατή προετοιμασία και άρχισαν νωθρά το ματς. Αντίθετα αυτός που εξέπληξε ευχάριστα με την απόδοσή του ήταν ο Μαγνησιακός. Το συγκρότημα του Θανάση Βλαχόπουλου δεν έπαιξε παθητικά. Τουναντίον πρέσαρε ψηλά και δυσκόλεψε αρκετά τους παίκτες του Ισαάκ Χοβέ, ιδίως στο πρώτο ημίχρονο. Μάλιστα λίγο έλειψε να αιφνιδιάσει μόλις στο 2ο λεπτό. Ο Γκέρτσος σέντραρε από αριστερά και ο Καραγιώργος κέρδισε την κεφαλιά, που πέρασε άουτ.
Η συνέχεια ανήκε στη Νίκη, που επιδίωξε το γκολ παίζοντας με κάτω την μπάλα. Στο 16’ ο Γκαρσία εκτέλεσε φάουλ, ο Αντ. Βλαχόπουλος δεν συγκράτησε την μπάλα, αλλά στη συνέχεια απέκρουσε το κοντινό σουτ του Κρουθ.

Στο επόμενο λεπτό ο Κρουθ έπιασε ψηλοκρεμαστή κεφαλιά που δεν ανησύχησε τον αντίπαλο πορτιέρο, ενώ στο 25’ ο Παγώνης γύρισε για τον Ιορδανίδη που έπιασε κεφαλιά σημαδεύοντας το οριζόντιο δοκάρι.
Ο ίδιος παίκτης πρωταγωνίστησε και στη φάση του 30ου λεπτού. Ωστόσο το δυνατό σουτ που εξαπέλυσε έφυγε λίγο πάνω από τα γκολπόστ.
Στο 34’ ο Ιορδανίδης είδε την κίνηση του Γκαρσία στην πλάτη της άμυνας του Μαγνησιακού και τον τροφοδότησε. Ο Αργεντινός εξτρέμ στόπαρε και πλάσαρε, όμως πάλι ο Αντ. Βλαχόπουλος του είπε «όχι».
Ο τερματοφύλακας των φιλοξενουμένων δήλωσε «παρών» και στο 36’. Αυτή τη φορά μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια το σουτ του Γκαρσία.
Με τρεις αλλαγές άρχισε η Νίκη το δεύτερο μέρος. Πιο αναλυτικά οι Αλιατίδης, Μπιτσάκος, Ιορδανίδης και Γκαρσία παραχώρησαν τη θέση τους στους Βοσνιάδη, Μπάμη, Τσιώλη και Μασκουνιάν αντίστοιχα.

Στο 45’ ο Μασκουνιάν γύρισε για τον Τσιώλη, που σούταρε στα… ύψη, ενώ στο 48’ η ομάδα του Ισαάκ Χοβέ έχασε δύο ευκαιρίες μέσα σ’ ένα λεπτό. Αρχικά ο Παγώνης έκανε «γυριστό», με τον Αντ. Βλαχόπουλο να παραχωρεί κόρνερ. Το κόρνερ εκτέλεσε ο Κρουθ και ο Μασκουνιάν έπιασε κεφαλιά, αλλά ξανά ο τερματοφύλακας του Μαγνησιακού του αρνήθηκε το γκολ.
Στο 54’ ανάποδο «ψαλίδι» του Ροχάνο έφυγε πάνω από την εστία, ενώ φάση διαρκείας είχαμε στο 60’. Αρχικά το σουτ του Λίτσιου κόντραρε σε σώματα αμυνομένων, για να ακολουθήσουν σουτ του Ντομίνγκεθ και «γυριστό» του Ροχάνο που δεν κατέληξαν στα δίχτυα.
Στο 63’ η Νίκη κέρδισε πέναλτι. «Παθών» ήταν ο Φλώρος, ο οποίος μετά από ωραία ατομική προσπάθεια δέχθηκε τράβηγμα από αντίπαλο μέσα στην περιοχή, με τον κ. Δημητριάδη να καταλογίζει την «εσχάτη των ποινών». Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ροχάνο., ο οποίος σημάδεψε τη δεξιά γωνία, με τον Αντ. Βλαχόπουλο να πέφτει σωστά, αλλά να μην μπορεί να αποσοβήσει το τέρμα (1-0).
Το γκολ βοήθησε τους παίκτες του Ισαάκ Χοβέ να απελευθερωθούν περισσότερο και ακολούθησαν άλλα δύο γκολ. Στο 68’ ο Μασκουνιάν σούταρε στα… ύψη από καλή θέση, για να τον μιμηθεί και ο Τσιώλης στο 71’.

Στο επόμενο λεπτό έγινε το 2-0. Ο Μασκουνιάν ελίχθηκε από τα αριστερά και γύρισε την μπάλα, ο Αντ. Βλαχόπουλος δεν μπόρεσε να απομακρύνει και ο Λίτσιος από κοντά διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.
Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Μασκουνιάν στο 75’. Προηγήθηκε κούρσα και σέντρα ακριβείας του Φλώρου από τα δεξιά, με τον Ισπανό να πιάνει την πρώτη κεφαλιά και τον τερματοφύλακα να αποκρούει. Η μπάλα πήρε ύψος και ο Μασκουνιάν με νέα κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα.
Διαιτητής: Δημητριάδης.
Βοηθοί: Γερμάνης, Κούφιος.
ΝΙΚΗ: Αποστολίδης (67’ Παπαδόπουλος), Παγώνης, Κυριακίδης, Βοσκόπουλος (58’ Β. Φλώρος), Αλιατίδης (41’ Βοσνιάδης), Μπιτσάκος (41’ Μπάμης), Ντομίνγκεθ (66’ Καρβούνης), Ιορδανίδης (41’ Τσιώλης), Γκαρσία (41’ Μασκουνιάν), Κρουθ (57’ Λίτσιος), Ροχάνο.
ΜΑΓΝΗΣΙΑΚΟΣ: Αντ. Βλαχόπουλος, Γκέρτσος, Κρανιάς, Κατσαρός, Ευαγγέλου, Ίμπρα, Καραγιώργος, Θεοδωρόπουλος, Μαλεσάγκος, Κουζιώκας, Κολημήτρας.
(Στο β’ μέρος έπαιξαν και οι Μπέιντο, Βασιλείου, Κέκιας, Κουλοχέρης, Λιβανός, Ταυλαρίδης, Τσιγαρίδας).