Βόλεϊ: Στους «16» στην Ελλάδα οι Έφηβοι της Αργούς

Για τρίτη φορά στην ιστορία του συλλόγου, η Αργώ προκρίθηκε στους «16» του Πανελληνίου πρωταθλήματος βόλεϊ των εφήβων. Το βολιώτικο συγκρότημα αντιμετώπισε σε αγώνα μπαράζ, στην Πολίχνη Θεσσαλονίκης, τον Αριστοτέλη Σκύδρας και μετά από εξαιρετική εμφάνιση επιβλήθηκε με 3-0 σετ.

Στην επόμενη φάση η Αργώ θα τοποθετηθεί στον βόρειο όμιλο, στον οποίο θα συμμετάσχουν ακόμη οι Ηρακλής Θεσσαλονίκης, Πήγασος Πολίχνης, Εθνικός Αλεξανδρούπολης, Αίολος Κατερίνης, Άμιλλα Τρικάλων, Α.Ο. Πρέβεζας και Α.Ο. Ορεστιάδας.

Στον αγώνα μπαράζ η Αργώ μετείχε ως δευτεραθλήτρια της ΕΣΠΕΚΕΛ και αντίστοιχα ο Αριστοτέλης ως δευτεραθλητής της Ένωσης Μακεδονίας. Στο πρώτο σετ η Αργώ είχε συνεχώς το προβάδισμα και παρά το γεγονός ότι ισοφαρίστηκε σε 23-23, κατάφερε να κάνει το 1-0. Στα άλλα δύο σετ ήταν εμφανώς ανώτερη σε όλους τους τομείς και έτσι πήρε τη νίκη με 3-0.

Αξίζει να σημειωθεί ότι κατά την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των αδικοχαμένων θυμάτων του τραγικού δυστυχήματος στα Τέμπη.

«Παρά τη νίκη μας και την πρόκρισή μας στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα, δεν μπορέσαμε πανηγυρίσουμε αυτή τη μεγάλη για μας επιτυχία, αφού οι σκέψεις όλων μας ήταν στους ανθρώπους που χάθηκαν και στους τραυματίες που βρίσκονται στα νοσοκομεία. Προσευχόμαστε για αυτούς» δήλωσε ο προπονητής της Αργούς Σπύρος Γεωργουλάς.

Διαιτητές: Γεωργιάδης Εμμανουήλ-Παπαδοπούλου Χριστίνα.

Τα σετ: 25-23, 25-14, 25-17.

ΑΡΓΩ (Γεωργουλάς-Φουρκιώτης): Μαχαίρας, Γουργιώτης, Τζιώρτζιης, Βαλαής, Παξιμαδάκης, Παΐλας, Ντερβίσης, Τέγος, Δημάκης, Αναστασίου, Γουλέτσιος.

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΣΚΥΔΡΑΣ (Χριστοφορίδης): Πρόιος, Σεμερτζίδης Ν., Σεμερτζίδης Γ., Παπαντωνόπουλος Ν., Μίγκας, Παπαντωνόπουλος Γ., Αλμπάνης, Τζούλκας, Μεσελίδης, Πλακίδας, Φωστηρόπουλος.

* Με ανακοίνωση του το ανδρικό τμήμα του Α.Σ. Αργώ , ευχαριστεί θερμά την Dolfin Tourism Company για τη χορηγία της χμετακίνησης των εφήβων στη Θεσσαλονίκη, το Coffee Island Nέων Πεύκων για τη σίτιση της ομάδας μετά τον αγώνα μπαράζ και την εταιρεία Σιδήρου-Μπετόν Σκρίμπας Ο.Ε. για τη χορηγία των νέων προπονητικών εμφανίσεων της ομάδας.