Βόλεϊ: «Διπλό» της Νίκης στον Αλμυρό

Για την Β’ Εθνική στο βόλεϊ γυναικών συναντήθηκαν στο κατάμεστο κλειστό γυμναστήριο του Αλμυρού ο τοπικός Γυμναστικής Σύλλογος με τη Νίκη, η οποία κατάφερε να επικρατήσει με 2-3 σετ. Έγινε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κράτησε 135 λεπτά και το οποίο κρίθηκε στη διαδικασία του τάι μπρέικ. Έτσι, οι «κυανόλευκες» του Βόλου πήραν δύο βαθμούς, ενώ οι γηπεδούχες έναν.

Στην αρχή του πρώτου σετ η Νίκη ήταν ανώτερη και βρέθηκε να προηγείται με διαφορά οκτώ πόντων, 6-14. Ωστόσο, οι Αλμυριώτισσες αντεπιτέθηκαν, έφεραν το σετ στα ίσα με 18-18 και παρότι βρέθηκαν και πάλι πίσω στο σκορ με 22-24, κατάφεραν να πάρουν τέσσερις συνεχόμενους πόντους και να κάνουν το 1-0 στα σετ με 26-24.

Στο δεύτερο σετ πάλι η Νίκη έκανε καλύτερο ξεκίνημα, αλλά αυτή τη φορά δεν επέτρεψε στον ΓΣΑ να την πλησιάσει. Είχε συνεχώς προβάδισμα πέντε ως επτά πόντων και ισοφάρισε 1-1 με 17-25. Στο τρίτο σετ ο Γ.Σ. Αλμυρού είχε τον απόλυτο έλεγχο. Προηγήθηκε 8-0 και δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα. Έτσι, με 25-20 έκανε το 2-1 στο σκορ. Ωστόσο, η Νίκη «απάντησε» με 22-25 σε ένα σετ που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Με το σκορ στο 2-2 οδηγηθήκαμε στο τάι μπρέικ. Εκεί οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν 2-6 και οι γηπεδούχες μείωσαν σε 6-7. Όμως από αυτό το σημείο και μετά οι παίκτριες της Νίκης έδειξαν μεγαλύτερη ψυχραιμία και τελικά επικράτησαν με 10-15.

Τα σετ: 26-24, 17-25, 25-20, 22-25, 10-15.

Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ: Σ. Αραμπατζή, Κωτούλα, Τσομπάνογλου, Παπανικολάου, Τσιγάνη, Κυρίτση, Μπουκουβάλα, Μαυρογένη, Κωνσταντίνου, Καραγιάννη, Καουνά.

ΝΙΚΗ: Λώλου, Μουραντιάν, Σ. Κεφαλά, Κουφογεώργου, Πίσσα, Σίμου, Ε. Χαλκιά, Σταυρινάκη, Τρίπυλα, Α. Κεφαλά, Ν. Χαλκιά.

Στα άλλα παιχνίδια σημειώθηκαν τα αποτελέσματα: ΑΕΛ-Άθλεση Λάρισας 3-0, ΣΠΑ Καρδίτσας-Φιλαθλητικός Αμπελώνα 3-0, Δαφνησιακός-Φθία Λαμίας 0-3 α.α. Ρεπό είχε ο Γ.Σ. Νίκαιας.

Η βαθμολογία: Γ.Σ. Νίκαιας (15 αγ.) 38, ΑΕΛ (13 αγ.) 33, ΣΠΑ Καρδίτσας (13 αγ.) 33, Φιλαθλητικός Αμπελώνα (14 αγ.) 22, Νίκη (14 αγ.) 21, Άθλεση Λάρισας (14 αγ.) 15, Φθία Λαμίας (13 αγ.) 8, Δαφνησιακός – (έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα).