Β’ Εθνική βόλεϊ γυναικών: Πήρε ρεβάνς η Νίκη από τον Ολυμπιακό

Η 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος βόλεϊ της Β’ Εθνικής των γυναικών περιελάμβανε το βολιώτικο ντέρμπι ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τη Νίκη που πραγματοποιήθηκε στο κλειστό γυμναστήριο της Αγριάς. Το ματς ήταν κεκλεισμένων των θυρών λόγω της τιμωρίας του Ολυμπιακού, με θριαμβεύτρια τη Νίκη που επικράτησε με 3-0 σετ. Έτσι, οι «κυανόλευκες» πήραν ρεβάνς για την ήττα τους στον α’ γύρο από τον Ολυμπιακό στο κλειστό της Νέας Ιωνίας με 3-1.

Η Νίκη έφτασε δίκαια στην επιτυχία, καθώς υπερτερούσε σε όλους τους τομείς, με τον Ολυμπιακό να δείχνει σε δεύτερο σερί παιχνίδι κακή αγωνιστική εικόνα. Στο πρώτο σετ οι «ερυθρόλευκες» πήραν προβάδισμα τριών πόντων (10-7, 12-9), που έχασαν γρήγορα, καθώς οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν (15-15). Με πέντε σερί πόντους ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 20-15, αλλά η αντίδραση της Νίκης ήταν εξαιρετική και με επί μέρους 1-10, πήρε το σετ με 21-25.

Στο δεύτερο σετ η Νίκη είχε τον έλεγχο μέχρι να φτάσει τους 20 πόντους (6-11, 11-16, 16-20). Ο Ολυμπιακός πίεσε και μείωσε σε 20-21, αλλά οι «κυανόλευκες» άντεξαν και με 23-25 έκαναν το 0-2. Όσο για το τρίτο σετ δεν αντέχει σε κριτική. Οι «ερυθρόλευκες» κατέρρευσαν με τη Νίκη να επικρατεί άνετα 6-25 και να φτάνει στο 0-3.

Τα σετ: 21-25, 23-25, 6-25.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Ξύδης): Γκόντα, Πανταζή, Ξύδη, Μανικάκη, Παπαθανασίου, Παπανικολάου, Ζαφειρίου, Κούτε, Στάμου, Τσατσαρέλη, Παπαδοπούλου, Σταμάτη, Καρακασίδου.

ΝΙΚΗ (Γαλαζούλας-Ντελής): Γιαγκουνίδου, Κύρκου (λ.), Μελιού, Μουραντιάν (λ.), Πολυζώη, Στ. Κεφαλά, Κουφογεώργου, Ευαγγελινού, Τριπύλα, Πίσσα, Μπαζιώτη, Ανδ. Κεφαλά.

* Ο Γ.Σ. Αλμυρού δεν κατάφερε να έχει βαθμολογικό όφελος από το εκτός έδρας παιχνίδι του με τον Φοίβο Γιάννουλης, καθώς ηττήθηκε με 3-0 σετ. Στα άλλα παιχνίδια είχαμε: Γ.Σ. Νίκαιας-Σπάρτακος 0-3, Ασκληπιός Τρ.-Γ.Σ. Τυρνάβου 3-0, ΣΠΑΚ-ΑΕΛ 3-1.

Η βαθμολογία: ΣΠΑΚ 33, Ασκληπιός Τρ. 29, ΑΕΛ 26, Σπάρτακος 24, Ολυμπιακός Β. 20, Νίκη 16, Φοίβος 15, Γ.Σ. Αλμυρού 9, Γ.Σ. Νίκαιας 6, Γ.Σ. Τυρνάβου 2.