Β’ Εθνική βόλεϊ ανδρών: Με νίκη ξεκίνησε η Αργώ

Με «καθαρή» νίκη, 3-0 σετ, άρχισε τις φετινές της υποχρεώσεις στη Β’ Εθνική κατηγορία η ανδρική ομάδα πετοσφαίρισης της Αργούς. Αντίπαλός της ήταν η Φθία Λαμίας σε παιχνίδι που διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο της Αγριάς.
Η Αργώ έπαιξε αρκετά καλό βόλεϊ, ικανοποιώντας με την απόδοσή της το φίλαθλο κοινό που παρακολούθησε τον αγώνα. Καλύτερη στον τομέα μπλοκ/άμυνα, εξουδετέρωσε την επίθεση της αντίπαλου της και έκανε τα πράγματα πιο εύκολα για αυτήν, διατηρώντας τον έλεγχο από την αρχή μέχρι το τέλος της αναμέτρησης. Το πρώτο σετ κατακτήθηκε με σχετική άνεση (25-15), ενώ στα άλλα δύο η Φθία ήταν πιο κοντά στο σκορ (25-23, 25-22), με την Αργώ να μην αφήνει να της χαθεί ο έλεγχος.
Από την βολιώτικη ομάδα απουσίασαν λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων ο ακραίος Αχιλλέας Ανδραβίζος και ο λίμπερο Στέλιος Σδρούλιας.
Διαιτητές: Θεόδωρος Παρασκευάς, Θωμαή Μακρυγιάννη, Αλέξανδρος Παπάζογλου.
Τα σετ: 25-15, 25-23, 25-22.
ΑΡΓΩ (Γεωργουλάς): Φουρκιώτης, Ανδριώτης, Παξιμαδάκης, Λεμονής, Τζιώρτζιης, Αλεξίδης, Τέγος, Βαλαής, Τσεσμελής, Γουριώτης, Τζούνας, Λεμονής, Πάντσος, Παΐλας .
ΦΘΙΑ ΛΑΜΙΑΣ (Χρ. Τσαδήμας): Κωστάρας, Βουλγαράκης, Γ. Τσαδήμας, Κατόπης, Γεωργουσόπουλος, Κλέτσας, Βούρκος, Τσιαλαφούτας.
* Για την πρώτη αγωνιστική της Β’ Εθνικής Ανδρών σημειώθηκαν τα αποτελέσματα: Αργώ-Φθία 3-0, Α.Σ. Δωρίδας-Γ.Σ. Βόλου 3-0, ΑΕΛ-Ακαδημία Τυρνάβου 3-0, Άμιλλα Τρικάλων-Εθνικός Λάρισας 3-0.
Η βαθμολογία: Αργώ 3, Α.Σ. Δωρίδας 3, ΑΕΛ 3, Άμιλλα Τρ. 3, Γ.Σ. Βόλου 0, Ακαδημία Τυρνάβου 0, Φθία 0, Εθνικός Λάρισας 0.

Ηττήθηκε η Αργώ στην Α2 Γυναικών
Την ήττα με 3-0 σετ γνώρισε στη Λάρισα η γυναικεία ομάδα του Α.Σ. Αργώ από την ΕΑΛ, για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής κατηγορίας βόλεϊ. Όπως παραδέχθηκαν οι άνθρωποί του, το βολιώτικο συγκρότημα έκανε άσχημη εμφάνιση και δεν μπόρεσε να φέρει αντίσταση σε κανένα σημείο του αγώνα, παρά μόνο στο τρίτο σετ, αλλά χωρίς να καταφέρει κάτι καλύτερο. Η ΕΑΛ παρουσιάζεται φέτος πολύ ενισχυμένη σε σχέση με την περσινή σεζόν, ενώ η Αργώ δεν είχε διαθέσιμες για το παιχνίδι την βασική της ακραία Βασιλική Κασιούρα και την κεντρική Στεργιάνα Στύλα.
Τα σετ: 25-7, 25-10, 25-22
Ε.Α. ΛΑΡΙΣΑΣ (Κωνσταντινίδης-Παπαστεργίου): Δικαστοπούλου, Παπαστεργίου, Δ. Μαργαριτοπούλου, Τσαμόγλου, Αλβίζου, Αργυροπούλου, Βελεσιώτη, Καβριγιάννη, Παιδοκούκη, Ευθυμιοπούλου, Παπακώστα, Μ. Μαργαριτοπούλου, Μανδραβέλη.
ΑΡΓΩ (Σταθόπουλος, Φουρκιώτης): Τάσσου, Χ. Κασιούρα, Προκούντινα, Αγγέλη, Γερολυμάτου, Ξάνθη, Παντελή, Τζιοβάρα, Μαστρογιάννη, Φράγκου, Φιλιππίδη, Πόλη, Σουντουλουμάκη, Χουτζοπούλου.
* Αναλυτικά, τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής στην Α2 Γυναικών: ΕΑΛ-Αργώ 3-0 (25-7, 25-10, 25-22), Νέα Γενεά-Ε.Ο. Σταυρούπολης 3-0 (25-8, 25-12, 25-22), Φοίνικας Αλεξ.-Α.Σ. Γιάννενα 3-2 (22-25, 25-19, 25-17, 21-25, 19-17), ΠΑΣ Γιάννινα-Πρέβεζα 0-3 (23-25, 18-25, 15-25), Ίκαρος Έδεσσας-Νίκη Αλεξ. 0-3 (22-25, 22-25, 14-25), Περσέας-Φιλαθλητικός/Λαρισαϊκός 3-0 (25-10, 25-10, 25-16).
Η βαθμολογία: Νέα Γενεά 6, Πρέβεζα 6, Περσέας 6, Φοίνικας Αλεξ. 5, ΕΑΛ 4, ΠΑΣ Γιάννινα 3, ΝίκηΑλεξ. 3, Α.Σ. Γιάννενα 2, Ε.Ο. Σταυρούπολης 0, Φιλαθλητικός/Λαρισαϊκός 0, Ίκαρος Έδεσσας 0, Αργώ 0.