Τρίτο σερί παιχνίδι αήττητος ο Βόλος

Μπορεί ο Βόλος να αγωνίστηκε με αρκετές απουσίες στο παιχνίδι με τον Απόλλωνα στη Ριζούπολη, ωστόσο, οι παίκτες που κλήθηκαν να τους αντικαταστήσουν ανταποκρίθηκαν εξαιρετικά, ορισμένοι σε θέσεις που δεν αγωνίζονται, με την ομάδα να παίρνει το βαθμό της ισοπαλίας (1-1).

Μάλιστα, αν στη φάση του 81’ δεν χάνονταν η συγκέντρωση από το κεντρικό αμυντικό δίδυμο, θα μπορούσε ο Βόλος να αποφύγει το γκολ της ισοφάρισης από τον Ντάουντα και να πάρει τους τρεις βαθμούς. Οι «κυανέρυθροι» είχαν καταφέρει να προηγηθούν στο σκορ, με γκολ του Πάολο Φερνάντες στο 59’, ύστερα από μια πολύ ωραία ενέργεια της ομάδας, με τελικό αποδέκτη των Ισπανό μεσοεπιθετικό.

Ο Βόλος ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού και η ομάδα που δημιούργησε περισσότερες ευκαιρίες για να σκοράρει. Κυκλοφορούσε καλύτερα την μπάλα, έβγαινε σωστά στην επίθεση, απέναντι σε έναν Απόλλωνα, ο οποίος αγωνίστηκε συγκρατημένα, είχε το άγχος για τη νίκη, αλλά και μια πολύ καλά οργανωμένη ομάδα απέναντί του.

Δίκαια οι «κυανέρυθροι» προηγήθηκαν στο σκορ, λίγο πριν τη μία ώρα παιχνιδιού, ωστόσο, στη συνέχεια το παιχνίδι άνοιξε, ο Απόλλων και με τις αλλαγές που έκανε κυνήγησε την ισοφάριση και την πέτυχε στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο Δημήτρης Μεταξάς αγωνίστηκε για τρίτο σερί παιχνίδι με τον Βόλο (δεύτερο ως βασικός), ο Χρήστος Σιέλης ξεκίνησε και αυτός στο βασικό σχήμα, ενώ απόντος του Φεράρι, ο Πουρίτα έπαιξε ως αριστερός μπακ. Ο Ρεγκατέν αγωνίστηκε στον άξονα, σε μία θέση όχι γνώριμη γι’ αυτόν, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκε για 30 λεπτά ο Νταν Ριένσρα. Στα τελευταία λεπτά πέρασε στο παιχνίδι και ο Θανάσης Τριανταφύλλου, κάνοντας τη δεύτερη συμμετοχή του στο πρωτάθλημα.

Ο Βόλος, μετά την ήττα από τον Αστέρα Τρίπολης στο Πανθεσσαλικό, στην πρεμιέρα των πλέι άουτ, παραμένει αήττητος στα τρία ματς που ακολούθησαν, σημειώνοντας μία νίκη εντός (με τη Λαμία) και δύο ισοπαλίες εκτός έδρας (με Ιωνικό και Απόλλωνα Σμύρνης). Με 35 βαθμούς κατέχει την 10η θέση στην κατάταξη.