Θρίαμβος της Εθνικής επί της Κύπρου με 3-0 στο γεμάτο Πανθεσσαλικό (photos)

Ο κόσμος ανταποκρίθηκε, γέμισε το Πανθεσσαλικό και η Εθνική πέτυχε το «τρία στα τρία» στο Nations League. Νίκησε με 3-0 την Κύπρο και διατηρήθηκε μόνη πρώτη στον 2ο όμιλο της Γ’ κατηγορία. Ο Τάσος Μπακασέτας άνοιξε το σκορ στο 8’ (σκόραρε για τρίτο σερί ματς), ο Βαγγέλης Παυλίδης στο 20’ έκανε το 2-0, με τον Βολιώτη Δημήτρη Λημνιό να πετύχει το τρίτο γκολ του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος στο 48’.

Το νέο ραντεβού της Εθνικής στο Πανθεσσαλικό είναι, πλέον, την Κυριακή 12/6 στο παιχνίδι με το Κόσοβο.

Πως αγωνίστηκαν οι ομάδες
Για τρίτο σερί ματς ο Γκουστάβο Πογέτ προέβη σε αλλαγές, όπως είχε προαναγγείλει, δείχνοντας πως προσαρμόζεται ανάλογα με τον αντίπαλο. Τα νέα πρόσωπα, σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στο Κόσοβο, ήταν οι Σιώπης, Παυλίδης και Δουβίκας, αντί των Κουρμπέλη, Γιακουμάκη και Μασούρα.

Από την πλευρά του ο Νίκος Κωστένογλου προέβη και αυτός σε δύο αλλαγές. Στο αρχικό σχήμα αγωνίστηκαν οι Κυριάκος και Παπουλής. Ο πρώτος έπαιξε αντί του Κάστανου και ο δεύτερος αγωνίστηκε στη θέση του Χριστοφή.

Για την Ελλάδα κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Βλαχοδήμος. Ο Μπάλτοκ αγωνίστηκε στο δεξί άκρο της άμυνας, ενώ ο Τσιμίκας έπαιξε στην αριστερή πλευρά. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Μαυροπάνος και Χατζηδιάκος. Στη μεσαία γραμμή έπαιξαν οι Σιώπης, Μάνταλος, Μπακασέτας, ενώ την επιθετική τριάδα αποτέλεσαν οι Λημνιός, Παυλίδης και Δουβίκας.

Η Κύπρος αγωνίστηκε με τερματοφύλακα τον Μιχαήλ, ενώ την τριάδα της άμυνας αποτέλεσαν οι Γκόγκιτς, Κατελάρης και Κορέα. Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Αρτυματάς, Κυριακού, Πίτας και Ιωάννου. Στην επίθεση έπαιξαν οι Παπουλής, Λοϊζου και Σωτηρίου.

Δύο γρήγορα γκολ η Εθνική
Στο πρώτο ημίχρονο η Εθνική μας ομάδα κατάφερε πολύ γρήγορα να πετύχει δύο γκολ, με την συμπλήρωση 20 λεπτών. Μπήκε πολύ καλά στο ματς και επέβαλε τον ρυθμό της. Στη συνέχεια, ωστόσο, η Κύπρος ισορρόπησε το παιχνίδι, η Ελλάδα δεν έδειξε την ίδια διάθεση μέσα στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα η Κύπρος να χάσει δύο σημαντικές ευκαιρίες να μειώσει το σκορ και να ξαναμπεί στο παιχνίδι.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία να σκοράρει στο 5’. Ο Λημνιός έκανε τη σέντρα, με τον Μάνταλο να στέλνει με κεφαλιά την μπάλα άουτ.

Ωστόσο στη δεύτερη καλή στιγμή της Εθνικής στο ματς, το σκορ άνοιξε. Ήταν το 8ο λεπτό, όταν ο Τσιμίκας από τα αριστερά επιχείρησε τη σέντρα, ο Ιωάννου έδιωξε με το κεφάλι, η μπάλα στρώθηκε στον Τάσο Μπακασέτα και αυτός με απευθείας βολέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έγραψε το 1-0 για την Ελλάδα. Τρίτο γκολ για τον αρχηγό της Εθνικής σε ισάριθμα παιχνίδια για το Nations League.

Η Ελλάδα συνέχισε να υπερέχει και στο 20’ έγινε το 2-0. Ο Μπακασέτας με ωραία ενέργεια έβγαλε ασίστ στον Παυλίδη κι αυτός με πλασέ πέτυχε το δεύτερο τέρμα της Εθνικής. Εννέα λεπτά αργότερα, στο 39’, η Ελλάδα με τον Λημνιό «άγγιξε» το γκολ, όμως το σουτ του Βολιώτη άσου απέκρουσε σε κόρνερ ο Μιχαήλ.

Στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους η Κύπρος απείλησε σε δύο περιπτώσεις το τέρμα του Βλαχοδήμου. Στο 40’ οι φιλοξενούμενοι έφυγαν στην αντεπίθεση, ο Πίττας έγινε τελικός αποδέκτης, σούταρε ωστόσο, άουτ, χάνοντας μοναδική ευκαιρία. Στο 43’ ο Λοΐζου έκανε το σουτ, με τον Βλαχοδήμο να μπλοκάρει την μπάλα.

Σκόραρε ο Λημνιός
Στο δεύτερο ημίχρονο η Ελλάδα γρήγορα έκανε το 3-0. Σκόρερ ο Δημήτρης Λημνιός στο 48’, ο οποίος με ένα φοβερό σουτ από το ύψος της περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μιχαήλ.

Γρήγορα ο Γκουστάβο Πογέτ ξεκούρασε παίκτες, βγάζοντας από το παιχνίδι τους Μάνταλο και Σιώπη, ενώ με την έναρξη του β’ μέρους είχε αποχωρήσει από το ματς και ο Τάσος Δουβίκας.

Η Εθνική διατήρησε τον έλεγχο του παιχνιδιού, αν και η Κύπρος στο 65’ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να μειώσει το σκορ, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ ο Λαΐφης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μιχαήλ.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στο 70’ έφτασε κοντά στο 4-0, με τον Μπακασέτα να σουτάρει, η μπάλα κόντραρε σε σώμα αμυνόμενου και ο Μασούρας με κεφαλιά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μιχαήλ.

Στο 84’ ο Τσιμίκας έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

Στο 95′ τραυματίστηκε και αποχώρησε με φορείο ο Δημήτρης Λημνιός, ο οποίος στάθηκε άτυχος στην τελευταία φάση του αγώνα

Η ΕΠΟ βράβευσε τον δήμαρχο Βόλου Αχ. Μπέο

Στο ημίχρονο του παιχνιδιού η ΕΠΟ βράβευσε τον δήμαρχο Βόλου, Αχιλλέα Μπέο, για την προσφορά του στου ελληνικό ποδόσφαιρο. Την βράβευση έκανε ο πρόεδρος της ΕΠΣΘ, Μίλτος Καλόγηρος

ΕΛΛΑΔΑ: Βλαχοδήμος, Μπάλντοκ, Χατζηδιάκος (24’ λ.τρ. Τζαβέλλας), Μαυροπάνος, Τσιμίκας, Σιώπης (52’ Αλεξανδρόπουλος), Μπακασέτας (80’ Παπανικολάου), Μάνταλος (52’ Κουρμπέλης), Λημνιός, Δουβίκας (46’ Μασούρας), Παυλίδης.

ΚΥΠΡΟΣ: Μιχαήλ, Γκόγκιτς, Κατελάρης (46’ Λαΐφης), Κορέα, Πίττας, Αρτυματάς, Χ. Κυριάκου, Ν. Ιωάννου (64’ Ν. Παναγιώτου), Παπουλής (74’ Σπόλιαριτς), Λοΐζου (64’ Τζιωνής, Σωτηρίου (46’ Σωτηρίου).