Θησέας-Ολυμπιακός σήμερα για το Κύπελλο ΕΠΣΘ

Μετά τη νίκη στον Ριζόμυλο, επί του Αστέρα με 1-0 για την 17η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣΘ, ο Ολυμπιακός Βόλου στρέφει την προσοχή του στο σημερινό παιχνίδι με τον Θησέα για την φάση των «16» του Κυπέλλου ΕΠΣΘ.

Η αναμέτρηση, η οποία είναι «νοκ άουτ» (αν χρειαστεί θα έχουμε παράταση και πέναλτι), θα διεξαχθεί στις 3μ.μ. στο ανακατασκευασμένο γήπεδο της Αγριάς, το οποίο απέκτησε καινούργιο πλαστικό τάπητα. Εγκαινιάστηκε ήδη με δύο παιχνίδια, καθώς το πρωί της περασμένης Κυριακής διεξήχθη το ματς Θησέας Β΄-Τοξότης Β’ για την Γ’ ΕΠΣΘ και το μεσημέρι της ίδιας μέρας το παιχνίδι Θησέας-Αγχίαλος για την Α’ ΕΠΣΘ.

Ο νικητής του παιχνιδιού θα αντιμετωπίσει στα προημιτελικά της διοργάνωσης την Α.Ε. 2002, η οποία απέκλεισε τη Δήμητρα, επικρατώντας με 1-0.

Θυμίζουμε, ότι το σημερινό παιχνίδι επρόκειτο να διεξαχθεί την περασμένη εβδομάδα και αναβλήθηκε με απόφαση της Επιτροπής Πρωταθλήματος της ΕΠΣΘ, ύστερα από επιθυμία και των ομάδων, λόγω κακών καιρικών συνθηκών.

Θησέας και Ολυμπιακός ήταν το ζευγάρι του περσινού τελικού, με την ομάδα της Αγριάς να κατακτά το τρόπαιο, επικρατώντας του Ολυμπιακού με 1-0 με γκολ του Ρακή στο 6ο λεπτό της παράτασης.

Αυτό είναι το πρώτο από τα δύο παιχνίδια που θα δώσουν οι ομάδες, καθώς θα ακολουθήσει η αναμέτρηση για το πρωτάθλημα της Α’ ΕΠΣΘ στο ΕΑΚ Βόλου.

Ολυμπιακός και Θησέας δηλώνουν έτοιμοι για τη σημερινή αναμέτρηση, με την ομάδα της Αγριάς να προέρχεται από νίκη, όπως προαναφέραμε, στο παιχνίδι με την Αγχίαλο (3-1), με τον Πρίφτι να σκοράρει δύο φορές, ενώ το τρίτο τέρμα του Θησέα προήλθε από αυτογκόλ του Παπαγιάννη.

Ο Ολυμπιακός είχε πιο δύσκολο έργο κόντρα στον Αστέρα στον κάκιστο αγωνιστικό χώρο του γηπέδου του Ριζομύλου (το γήπεδο θύμιζε βούρκο) και κατάφερε με γκολ του Ηλία Βλάχου στο δεύτερο ημίχρονο να πάρει τη νίκη που τον διατηρεί στην κορυφή της βαθμολογίας, δύο βαθμούς μπροστά από την Αγία Άννα.

Αναμένεται ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι στο γήπεδο της Αγριάς, με τους Βλάχο και Οικονόμου να επιστρέφουν, ως αντίπαλοι του Θησέα, φορώντας πλέον την φανέλα του Ολυμπιακού Βόλου.

Μάλιστα, ο Βλάχος στα δύο παιχνίδια που έχει αγωνιστεί με τον Ολυμπιακό έχει σημειώσει τρία γκολ, καθώς πέρα από το τέρμα που πέτυχε στο ματς της περασμένης αγωνιστικής με τον Αστέρα, είχε σκοράρει δύο γκολ στο ντεμπούτο του με την φανέλα του Ολυμπιακού στο παιχνίδι με τον Τοξότη (4-1).

Διαιτητής της αναμέτρησης ορίστηκε ο κ. Δημητριάδης, με βοηθούς τους κ.κ. Θάνο και Κίττο.