![Η εξέλιξη είναι αρνητική στο επίπεδο της διαδικασίας και όχι της ουσίας, καθώς η διαμάχη με την ΕΡΓΗΛ είναι πολυσύνθετη αναφέρθηκε στο χθεσινό Δ.Σ. της ΔΕΥΑΜΒ](https://i0.wp.com/e-thessalia.gr/wp-content/uploads/2013/11/ΔΕΥΑΜΒ-ΝΕΟ.jpg?resize=845%2C564&ssl=1)
«Πόλεμος». Αυτή είναι η τακτική που θα ακολουθήσει η δημοτική αρχή απέναντι στην ΕΡΓΗΛ, που διεκδικεί από τη ΔΕΥΑΜΒ 8,9 εκατομμύρια ευρώ. Στο πρώτο διοικητικό συμβούλιο της επιχείρησης, σήμερα το μεσημέρι, ο δήμαρχος Α. Μπέος αποκάλυψε ότι προσπάθησε να έρθει σε συμβιβασμό με την ΕΡΓΗΛ , ο οποίος απέτυχε καθώς η εταιρεία θα διεκδικήσει και το τελευταίο ευρώ.
«Μετά από τρεις ώρες συζήτησης , μας είπαν ότι θα διεκδικήσουν και το τελευταίο ευρώ», δήλωσε ο δήμαρχος.
Το οικονομικό μέγεθος της διεκδίκησης της ΕΡΓΗΛ δεν γνώριζε, ούτε ο οικονομικός διευθυντής της ΔΕΥΑΜΒ κ. Οικονομίδης.
Την εκπροσώπηση της ΔΕΥΑΜΒ απέναντι στην ΕΡΓΗΛ αναλαμβάνουν τα γραφεία Καϊμακάμη, Ρούσσος και συνέταιροι και Γ. Πιταροκίλης.