Πρωταθλήτριες ΕΣΚΑΘ οι κορασίδες του Ολυμπιακού Βόλου

Τον τίτλο στη Θεσσαλία κατέκτησαν οι κορασίδες μπάσκετ του Ολυμπιακού Βόλου, επικρατώντας και στον δεύτερο τελικό των Αετών Λάρισας με 57-65 εκτός έδρας. Οι «ερυθρόλευκες» θα συνεχίσουν την προσπάθειά τους στην επόμενη φάση, με στόχο να βρεθούν στα τελικά του Πανελληνίου πρωταθλήματος.
Έγινε ένα πολύ δυνατό και ωραίο παιχνίδι, με το Ολυμπιακό να βρίσκεται πίσω στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο, στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκες» ανέβασαν την απόδοσή τους, ήταν εύστοχες στην επίθεση και παίζοντας καλή άμυνα, κατάφεραν στο ημίχρονο να προηγηθούν με 32-27.
Στο δεύτερο μέρος οι Αετοί συνέχισαν να είναι ανταγωνιστικοί, χωρίς καμία ομάδα να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει τη νίκη και σε συνδυασμό με το νικηφόρο αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα (75-53) στέφθηκε πρωταθλητής ΕΣΚΑΘ στις κορασίδες.
Μετά τη λήξη του τελικού, η υπεύθυνη του γυναικείου μπάσκετ στη Θεσσαλία, Ευγενία Φραγγούλη, απένειμε το κύπελλο στην αρχηγό της ομάδας του Ολυμπιακού Βόλου, Βασιλική Σιουμουρέκη και μετάλλια στις ομάδες.
Δεκάλεπτα: 15-10, 27-32, 47-47, 57-65
ΑΕΤΟΙ (Καλέτσιος-Ζαγανίδης): Ντελή, Δημητριάδου 2, Μπασδέκη 7 (1), Νταιάκη 18 (1), Καλφούντζου Θ., Καλφούντζου Β., Σαγώνα 2, Τσιγάρα, Καλέτσιου 24 (2), Παπατριανταφύλλου 4, Καραστεργίου, Τέλιου.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Παπαθανασίου-Δέρβος): Ράπτη, Δραγατζίκη, Νιφόρου, Σιουμουρέκη 16, Καραστάθη 7, Κοτοπούλη 15, Δαλαμάγκα, Πολύζου Κ. 10, Λογοδότη 19, Πολύζου Α.