Πρώτα και αήττητα τα κορίτσια του Ολυμπιακού

Η ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού Βόλου συνεχίζει την εντυπωσιακή της πορεία στο πρωτάθλημα γυναικών της ΕΣΚΑΘ. Οι «ερυθρόλευκες» αντιμετώπισαν τη Νίκη στο ντέρμπι κορυφής και μετά από εξαιρετική εμφάνιση επιβλήθηκαν με 61-40. Έτσι, διατηρήθηκαν στην 1η θέση έχοντας πλέον οκτώ νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Για τον Ολυμπιακό ήταν μία νίκη τίτλου, αφού ξέφυγε δύο βαθμούς της Νίκης. Να θυμίσουμε ότι την είχε κερδίσει και εκτός έδρας με 53-36, ενώ σε όλα τα άλλα ματς που έχουν δώσει οι δύο ομάδες δεν έχουν «στραβοπατήσει».

Στο βολιώτικο ντέρμπι ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος σε όλους τους τομείς. Πήρε από την αρχή το προβάδισμα και δεν το έχασε ποτέ. Η Νίκη ήταν σχετικά κοντά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο (28-22). Όμως στο τρίτο δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκες» πάτησαν… γκάζι και με επί μέρους σκορ 20-4 έφεραν τη διαφορά στους 22 πόντους (48-26). Έτσι, ολοκλήρωσαν με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις τους για το 2023.

Τέλος, αξίζει να αναφέρουμε ότι οι νικήτριες αγωνίστηκαν χωρίς τις τραυματισμένες Χούτα, Λογοδότη και Ζικάι, αλλά οι παίκτριες που χρησιμοποιήθηκαν από την Ελένη Παπαθανασίου και τον Κώστα Δέρβο ανταποκρίθηκαν επιτυχώς στις απαιτήσεις της αναμέτρησης.

Διαιτητές: Μπουγλός Ι., Τασούδης.

Δεκάλεπτα: 15-8, 28-22, 48-26, 61-40.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Παπαθανασίου-Δέρβος): Μπασδέκη, Ράπτη 11 (1), Πολύζου 4, Τσομπανοπούλου 4, Μητραλή 6, Ψιλιώτη, Σιουμουρέκη 4, Καραστάθη, Κοτοπούλη 4, Νταϊάκη 19 (1), Χαλιβέρα 4, Χριστοδούλου 7 (1).

ΝΙΚΗ (Γαλανάκης-Κοντάκης): Καπερώνη 2, Γκίνο 8 (2), Παρασχάκη, Αναστασιάδη 2, Αλεξίου, Λωριδοπούλου 6 (1), Κοπάνου 18, Μητρολιού, Τότση 2, Τσάγκαρη, Παπαευαγγέλου, Κατσιοπούλου.

* Με ανακοίνωσή της, η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού Βόλου εύχεται καλές γιορτές με υγεία, αλληλεγγύη και αγάπη σε όλον τον κόσμο.

1. Ολυμπιακός 8-0 16
  2. Νίκη 6-2 14
  3. Απόλλων Καρδ. 5-2 12
  4. Αναγέννηση Καρδ. 3-5 11