Πανηγύρισε το πρώτο “διπλό” ο Βόλος 1-2 τη Λαμία

Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στη φετινή Σούπερ Λιγκ πανηγύρισε ο Βόλος κερδίζοντας με 2-1 τη Λαμία για τη 14η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ. Οι Βολιώτες βγήκαν νικητές σ’ ένα πολύ δύσκολο ματς με σκόρερ τους Γκαρσία και Κόμπα. Η Λαμία ισοφάρισε προσωρινά με τον Καρλίτος, αλλά δεν κατάφερε να πάρει έστω τον βαθμό της ισοπαλίας.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν πιο μοιρασμένο με τις δύο ομάδες να έχουν από μια σημαντική φάση. Συγκεκριμένα ο Βόλος απείλησε στο 20ο λεπτό με τον Παπαδόπουλο να σώζει με εκπληκτικό τάκλιν, ενώ η Λαμία απείλησε με τον Τόσιτς να δοκιμάζει με απευθείας εκτέλεση φάουλ να σκοράρει και τον Κόστιτς να αποκρούει .

Η ομάδα του Άνχελ Λόπεθ ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ με τον Άλχο να βρίσκει με σέντρα τον Γκαρσία και εκείνος με κεφαλιά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα στο 55ο λεπτό. Μάλιστα ένα λεπτό νωρίτερα οι «κυανέρυθροι» είχαν δοκάρι με τον Μύγα.

Η Λαμία ισοφάρισε στο 71’ με τον Καρλίτος έπειτα από χρήση VAR.

Ωστόσο ο Βόλος δεν απογοητεύτηκε και στο 80’ μπήκε ξανά μπροστά στο σκορ. Σκόρερ ο Κόμπα με εκπληκτικό «τακουνάκι» μετά από άλλη μια ασίστ του Άλχο.

ΛΑΜΙΑ: Κοσέλεφ, Σιμόν, Παπαδόπουλος, Τζανετόπουλος, Σίντκλεϊ, Τζανδάρης, Σαντάνα (46’ Λονγκό), Τόσιτς (80’ Στάνκο), Σλίβκα, Τσιλούλης (91’ Μαρτίνεθ), Καρλίτος.

ΒΟΛΟΣ: Κόστιτς, Μύγας, Καλογερόπουλος, Σιέλης, Ασλανίδης, Άλχο, Τσοκάνης, Γκλάβτσιτς, Κόμπα (89’ Τρουιγέ), Γκαρσία, Μωραΐτης (78’ Ντέλετιτς).