Oυραγός του 2ου ομίλου ο Ολυμπιακός Β. μετά τη νέα ήττα με 1-0 από την Κοζάνη

Το έργο του Ολυμπιακού απέναντι στην πρωτοπόρο Κοζάνη ήταν εξ αρχής δύσκολο. Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να φανούν ανταγωνιστικοί απέναντι σε μια καλύτερη και ποιοτικότερη ομάδα, ωστόσο, δεν απέφυγαν την ήττα με 1-0. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημειώθηκε στο 11’ με κεφαλιά του Νιάσε.

Μετά και τη νέα αυτή ήττα ο Ολυμπιακός παραμένει είναι ουραγός του πρωταθλήματος και η υπόθεση παραμονή γίνεται ακόμη πιο δύσκολη.

Σκόραρε ο Νιάσε στο 11’ για την Κοζάνη
Στο πρώτο ημίχρονο έγινε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, με την Κοζάνη, ωστόσο, να φτάνει νωρίς στο γκολ με τον Νιάσε και από εκεί και πέρα να ελέγχει απόλυτα τον ρυθμό του αγώνα.

Οι παίκτες του Ολυμπιακού, παρά τις απουσίες των Σκοπελίτη, Παπαϊωάννου και Καμπέρη και απέναντι σε έμπειρους ποδοσφαιριστές στάθηκαν πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο, αποφεύγοντας τα λάθη.

Έκλειναν σωστά τους χώρους, κρατούσαν μακριά από την περιοχή του Καβουσάκη τους γηπεδούχους και προσπαθούσαν να παίξουν με αντεπιθέσεις, χάνοντας μία σημαντική ευκαιρία με τον Καρατσόλη να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια.

Ουσιαστικά στην πρώτη καλή επιθετική προσπάθεια στο παιχνίδι, μετά από ορισμένες προσπάθειες των γηπεδούχων, που κατέληξαν μακριά από την εστία του Καβουσάκη, η Κοζάνη άνοιξε το σκορ. Ήταν το 11ο λεπτό, όταν μετά από σέντρα του Πάνου από τα δεξιά, ο Νιάσε με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ολυμπιακού, γράφοντας το 1-0 για την Κοζάνη.

Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να απαντήσουν στο 14’ και να φτάσουν στην ισοφάριση, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία. Μετά από λάθος του Μαραγκού, ο Σταμπουλής «έκλεψε» την μπάλα, πάσαρε στον Καρατσόλη, ο οποίος με ωραία ενέργεια βρέθηκε τετ α τετ με τον Καραγκιόζη. Ωστόσο, ο νεαρός επιθετικός του Ολυμπιακού δεν μπόρεσε να πλασάρει σωστά, με τον τερματοφύλακα της Κοζάνης να αποκρούει με τα πόδια και να κρατά το μηδέν για την εστία του.

Από το 15’ έως και τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου το παιχνίδι κύλησε με την Κοζάνη να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, άκαρπη, με τον Ολυμπιακό να στέκεται καλά στον αγωνιστικό χώρο, παρότι επιθετικά η ομάδα δεν μπορούσε να απειλήσει.

Έμεινε το 1-0 στο δεύτερο 45λεπτο
Στο δεύτερη ημίχρονο η Κοζάνη μπήκε δυνατά στο παιχνίδι με στόχο να φτάσει στο δεύτερο γκολ και να «κλειδώσει» τη νίκη. Έπαιξε επιθετικά, με τους παίκτες του Ολυμπιακού να αμύνονται και να προσπαθούν να παίξουν με αντεπιθέσεις.

Στο 47’ ο Καραγιάννης βρέθηκε σε θέση βολής, όμως το σουτ που επιχείρησε δεν βρήκε το στόχο. Τρία λεπτά αργότερα, στο 50’, ο Κανούλας πάσαρε στον Αποστολίδη, ο οποίος από πλάγια θέση έκανε το σουτ, με τον Καβουσάκη να μπλοκάρει την μπάλα.

Η επιθετική δραστηριότητα των γηπεδούχων συνεχίστηκε, με τον Κανούλα να χάνει καλή ευκαιρία στο 53’. Ο Κανουλας μέσα από την περιοχή έκανε το σουτ, με τον Καβουσάκη να αποκρούει σωτήρια. Δύο λεπτά αργότερα σε σουτ του Παπαδόπουλου η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ στο 57’ το σουτ του Κανούλα μέσα από την περιοχή κατέληξε έξω από τα δοκάρια του Ολυμπιακού.

Χρειάστηκε να περάσουν 62’ λεπτά για να κερδίσει ο Ολυμπιακός το πρώτο κόρνερ στο παιχνίδι, καθώς οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπορούσαν να φτάσουν σε θέση βολής, αν και αρκετές φορές προσπάθησαν να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις στην επίθεση.

Στο 72’ ο Παπαργυρίου έκανε το σουτ, με την μπάλα να φεύγει άουτ, δίχως να ανησυχήσει ο Καβουσάκης, ενώ στο 76’ ο Λάμπογλου επιχείρησε το σουτ, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Κώστας Σταματίου έριξε στο παιχνίδι τους Κατσαγεωργίου και Μυλωνά ενισχύοντας την επίθεση, με στόχο να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης, ενώ στο 85’ πέρασε στο ματς και ο Καρβούνης.

Η τελευταία φάση του παιχνιδιού σημειώθηκε στο 93’. Από το ύψος του πέναλτι ο Λάμπογλου έκανε το σουτ με την μπάλα να περνά άουτ. Έτσι, η προσπάθεια του Ολυμπιακού κόντρα στην πρωτοπόρο Κοζάνη δεν απέφερε καρπούς με τους «ερυθρόλευκους» να χάνουν με 1-0.

Διαιτητής: Τικόζογλου (Μακεδονίας)
Βοηθοί: Μερτζεμέκης, Τσικλητάρη (Πιερίας)
Κίτρινες: –

ΚΟΖΑΝΗ: Καραγκιόζης, Μαραγκός, Παπαδόπουλος, Παπαργυρίου, Βοριαζίδης (46’ Αποστολίδης), Κούφας, Κανούλας, Νιάσε, Ψάλτης (74’ Μπίντσης), Καραγιάννης (64΄ Λάμπογλου), Πάνος.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Καβουσάκης, Μαργαρίτης, Διαμαντόπουλος, Σιουμουρέκης, Κόλα, Γιαρλελής (81’ Κατσαγεωργίου), Παπαδήμος, Ακριβόπουλος (80’ Μυλωνάς), Καρατσόλης, Αναστασίου, Σταμπουλής (85’ Καρβούνης).