Όλα όσα έγιναν στον 2ο όμιλο της Α’ ΕΠΣΘ

Ο Ρήγας «έπιασε» στην κορυφή του 2ου ομίλου τον Αίαντα, αφού τον κέρδισε 2-1 στο μεταξύ τους παιχνίδι (ΦΩΤΟ). Πολύ κοντά τους βρίσκεται ο Πύρασος μετά το επιβλητικό 6-1 επί του Γ.Σ. Αλμυρού. Ισοπαλίες είχαμε στα παιχνίδια Πρωτεσίλαος-Μυρμιδόνες, Αστέρας-Διαγόρας, ενώ ρεπό έκανε η Αγχίαλος.

Ρήγας-Αίας 2-1
Ο Ρήγας Φεραίος ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι κορυφής του 2ου ομίλου, επικρατώντας 2-1 του Αίαντα, τον οποίο υποχρέωσε στην πρώτη του φετινή ήττα. Οι Βελεστινιώτες έβγαλαν περισσότερο πάθος στον αγωνιστικό χώρο και έβαλαν τις βάσεις για την επιτυχία με δύο γκολ στο φινάλε του α’ ημιχρόνου.

Στο πρώτο μισάωρο ο Αίας πατούσε καλύτερα στο γήπεδο. Μάλιστα απείλησε στο 18’ με το σουτ του Μπιρτσάι που έδιωξε σε κόρνερ ο Τσιλίγκος, ενώ μετά την εκτέλεσή του ο Βούλγαρης πήρε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα άουτ. Καλή φάση και στο 25’ με τον Μακανίκα που μπήκε στην περιοχή, αλλά σούταρε άουτ υπό την πίεση του Βουραζέρη.

Η πρώτη τελική για τον Ρήγα καταγράφηκε στο 38’ με τον Σουγκάρη, αλλά το φινάλε του α’ μέρους ήταν… εκρηκτικό για την ομάδα του Λάκη Μπακάλη. Στο 43’ ο Βαϊόπουλος τροφοδότησε τον Γάρο που από τα δεξιά πλάσαρε με το αριστερό, στέλνοντας τη μπάλα στο «παραθυράκι» για το 1-0. Στο 45’+1’ ο Σουγκάρης βρήκε τον Βαϊόπουλο, αυτός τον σέντραρε για τον Καραγιάννη, που με σουτ στην κίνηση έγραψε το 2-0.

Με την ψυχολογία και το σκορ υπέρ του ο Ρήγας μπήκε δυνατά στην επανάληψη και απώλεσε ευκαιρία με τον Καραγιάννη στο 52’. Η αντίδραση του Αίαντα ήρθε στο 57’ με το σουτ του Ράπτη που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Το 2-1 ήρθε στο 60’ όταν ο Βούλγαρης εκτέλεσε φάουλ, ο Τσιλίγκος έδιωξε με τις γροθιές, αλλά η μπάλα έμεινε στην περιοχή και ο Θ. Κατσαβριάς την προώθησε στα δίχτυα.

Στο τελευταίο μισάωρο ο Ρήγας ήλεγξε τον ρυθμό και είχε καλές στιγμές με τους Γάρο (65’), Ρόκα (80’), Δ. Αγροκώστα (93’), ενώ ο Γκιόκα απείλησε για τον Αίαντα (88’). Δεν έλειψαν και τα παράπονα για τη διαιτησία, με τους ανθρώπους της ομάδας της Σούρπης να θεωρούν οφσάιντ το 2-0, ενώ οι Βελεστινιώτες υποστήριξαν ότι πριν γίνει αλλαγή ο Τσόγκας έπρεπε να έχει αποβληθεί με δεύτερη κίτρινη.

ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Τσιλίγκος, Βαϊόπουλος, Βουραζέρης, Δίντσης, Σταματίου (48’ Κακάνης), Ρόκας, Γάρος (67′ Γοδενόπουλος), Βλιώρας, Καραγιάννης (92’ Πάσχος), Σουγκάρης, Γ. Αγροκώστας (46’ Δ. Αγροκώστας).

ΑΙΑΣ: Χαλάτσης, Παπανικολόπουλος (83’ Γκιόκα), Τσάμης (70’ Χριστέλος), Πλαβός, Γ. Ξηροκώστας, Βούλγαρης, Μπιρτσάι (46’ Αραπίτσας), Μακανίκας, Τσόγκας (83’ Κωστούλας), Θ. Κατσαβριάς, Ράπτης.

Πύρασος-Γ.Σ. Αλμυρού 6-1
Πιο εύκολα από ότι θα περίμενε κανείς ο Πύρασος νίκησε τον Γ.Σ. Αλμυρού με το εμφατικό 6-1, στην προσωρινή του έδρα, το «Π. Μαγουλάς». Μέχρι το 31ο λεπτό το ματς ήταν σχετικά ισορροπημένο. Όμως σε εκείνο το σημείο ο Αραπίτσας ανατράπηκε από τον Αράπη λίγο έξω από την περιοχή και ο διαιτητής Σαρρής απέβαλε τον παίκτη του Γυμναστικού παρά τις έντονες διαμαρτυρίες των ανθρώπων της ομάδας του Αλμυρού.

Με το που έμειναν με 10 παίκτες οι φιλοξενούμενοι κατέρρευσαν και ο Πύρασος έκανε ό,τι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο. Στο 40’ έγινε το 1-0 με το εύστοχο πλασέ του Βλάχου και στο 44’ το 2-0 με σουτ του Αραπίτσα από το ημικύκλιο της περιοχής. Ο Αραπίτσας σημείωσε και το 3-0 στο 51’ με ψηλοκρεμαστό πλασέ, για να μειώσει στο επόμενο λεπτό ο Δρόσος (3-1).

Στο 60’ ο Ζενούνης έκανε το δυνατό σουτ, με τη μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Βλάχος έγραψε το 4-1. Το πέμπτο γκολ του Πυράσου σημειώθηκε στο 71’ από τον Αγιασιώτη, ενώ το 6-1 διαμόρφωσε ο Οικονόμου στο 81ο λεπτό.

ΠΥΡΑΣΟΣ: Κεφαλάς, Δημητριάδης (81’ Φλώρος), Παπαδόπουλος, Αλμασίδης (71’ Νίνος), Ρακής, Αγιασιώτης, Αραπίτσας, Ζενούνης (81’ Θεοδωρόπουλος), Βλάχος (81’ Γκαραβέλας), Οικονόμου, Ζάχος (71’ Καραγιώργος).

Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ: Κοντογεωργάκης, Νικογιάννης (81’ Μπουκόρος), Τσαγιαννίδης, Αράπης, Τσιάτσιος, Τσάμης, Χριστοφορίδης (67’ Μπαράκου), Τετριμίδας (67’ Ζαντιώτης), Γκάμπας (21’ λ.τρ. Γώγουλος), Κοντοβάς, Μπένος (46’ Δρόσος).

Πρωτεσίλαος-Μυρμιδόνες 1-1
Τρίτο σερί «Χ» για τους Μυρμιδόνες στο πρωτάθλημα, αφού αυτή τη φορά πήραν ισοπαλία 1-1 στην έδρα του Πρωτεσιλάου. Μάλιστα στο συγκρότημα του Άρη Γιαννούτσου προηγήθηκε στο σκορ, όταν ο Τσεκρέζης έγραψε το 0-1 με απευθείας φάουλ στο 23’. Στο 54’ ο Παπαδόπουλος κέρδισε πέναλτι, που αξιοποίησε ο Σιαμανίκος για το 1-1.

Για 18 λεπτά ο Πρωτεσίλαος είχε αριθμητικό πλεονέκτημα, καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη στο 65’ ο Κατσαβριάς. Η ισορροπία δυνάμεων αποκαταστάθηκε στο 83’ όταν αντίκρυσε δεύτερη κίτρινη και ο Νικογιάννης, αφήνοντας και τους γηπεδούχους με 10 παίκτες.

ΠΡΩΤΣΙΛΑΟΣ: Σκούρας, Χασιώτης, Τσαούσης, Σιαμανίκος, Θ. Κόρκος, Σούδης, Λάμπος (70’ Καλτσάς), Νικογιάννης, Παπαδόπουλος, Κλίντον (46’ Δημητρίου), Μάνος (70’ Αλαμάνης

ΜΥΡΜΙΔΟΝΕΣ: Γκόγκος, Νάντζιος, Τσέργας (60’ Μηλιώνης), Κατσαβριάς, Γ. Κοντοβάς, Σπυρέλης, Μπίνας, Χρ. Κοντοβάς (65’ Καλαμάς), Χριστοδουλόπουλος, Κουφάκης, Τσεκρέζης.

Αστέρας-Διαγόρας 1-1
Το ντεμπούτο του Τάκη Παρισάκη στον πάγκο του Αστέρα και του Βαγγέλη Τάχου σε αυτόν του Διαγόρα συνοδεύτηκε με την κατάκτηση ενός βαθμού για τις δύο ομάδες, που αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Ο Καρατζιώλης με κεφαλιά στο 25’ άνοιξε το σκορ για το συγκρότημα του Στεφανοβικείου, αλλά οι Ριζομυλιώτες ισοφάρισαν στο 43’ με το εκτός περιοχής σουτ του Ξηρομερίτη.

Στο 88’ ο Αστέρας είχε τη μεγάλη ευκαιρία για τη νίκη όταν κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Χαλιμούρδας που ανέλαβε την εκτέλεση «νικήθηκε» από τον τερματοφύλακα Αντώνη Βλαχόπουλο. Στις διαμαρτυρίες για το πέναλτι αποβλήθηκε ο κ. Τάχος από τον πάγκο του Διαγόρα.

ΑΣΤΕΡΑΣ: Ξανθάς, Λουφόπουλος (83’ Πρίντζος), Δούμος, Χαλκίδης, Π. Αποστολίδης, Μαρούφ, Σταΐδης (46’ Τσάμης), Ξηρομερίτης, Βέργος (82’ Κ. Σεσκλιώτης), Χαλιμούρδας, Παππάς (72’ Μακρονάσιος).

ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Α. Βλαχόπουλος, Μεϊντάνης, Κ. Καραπλιάγγος, Κουζιώκας, Ακρίβος, Γκαμαλέτσος, Τζέκα, Γκοντόλος (65’ Κωνσταντέλος), Γαλάνης (75’ Φ. Βλαχόπουλος), Καρατζιώλης, Μπόλκας.