Ο Βόλος αποκλείστηκε από τα τελικά στο πρωτάθλημα πόλο Κ17

Η φετινή πορεία της εφηβικής ομάδας (Κ17) υδατοσφαίρισης του Βόλου σταμάτησε στην ημιτελική φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος. Και αυτό διότι τερμάτισε στην 5η θέση του 4ου ομίλου ο οποίος φιλοξενήθηκε στο Ποσειδώνιο κολυμβητήριο της Θεσσαλονίκης.

Ο Βόλος Υδατοσφαίριση-Κολύμβηση δεν μπόρεσε να διεκδικήσει μία εκ των τριών πρώτων θέσεων που οδηγούσαν στα τελικά της διοργάνωσης, καθώς πέραν του γεγονότος ότι είχε να αντιμετωπίσει ορισμένους πολύ δυνατούς αντιπάλους, αγωνίστηκε και με ελλιπή σύνθεση.
Στη διάθεση του προπονητή Μανώλη Γούναρη τέθηκαν 13 πολίστες και συγκεκριμένα οι: Νίκος Οντόπουλος (τερμ.), Γιάννης Πέτρου, Σωτήρης Ρουμελιώτης, Θωμάς Καλαμπαλίκης, Κωνσταντίνος Ζεμπέογλου, Βασίλης Γιασαλάρι, Ναθαναήλ Πανίδης, Δημήτρης Πριτσίνης, Ανδρέας Καψάλης, Συμεών Μυλωνάς, Χρήστος Κανάκης, Ανέστης Παπαγεωργίου, Χρήστος-Μάριος Κουφιδάκης (τερμ.).
Σε σχέση με τους αγώνες της δεύτερης φάσης ο Βόλος αγωνίστηκε χωρίς τέσσερις παίκτες, αφού για διαφόρους λόγους δεν κατέστη δυνατόν να ταξιδέψουν στη Θεσσαλονίκη οι: Ορφέας Σταματάς, Αργύρης Σπαθούλας, Παναγιώτης Γλούμης, Αναστάσης Πίσπας. Πάντως και από τους αθλητές που έλαβαν μέρος, ο Γιάννης Πέτρου δεν ήταν διαθέσιμος στα δύο πρώτα ματς, παίζοντας από την 3η αγωνιστική και μετά.
Το έργο των πολιστών του Βόλου ήταν εξ αρχής πολύ δύσκολο. Προσπάθησαν να είναι ανταγωνιστικοί και πανηγύρισαν μία νίκη επί του ΟΦΘ, αλλά στα υπόλοιπα ματς ηττήθηκαν. Την πρόκριση στην τελική φάση πήραν οι ΠΑΟΚ, Άρης και Ν.Ο. Λάρισας.
Ας δούμε πιο αναλυτικά τα πέντε παιχνίδια:

ΝΑΟ Κέρκυρας-Βόλος 16-9
Στην πρεμιέρα της Παρασκευής ο Βόλος ηττήθηκε με 16-9 από τον ΝΑΟ Κέρκυρας. Οι «Φαίακες» έκαναν καλύτερο ξεκίνημα και προηγήθηκαν 3-0, αλλά οι παίκτες του Μανώλη Γούναρη αντέδρασαν σωστά και κατάφεραν μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου να φέρουν το ματς στα ίσα (3-3), με τρία σερί γκολ του Ρουμελιώτη. Όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, καθώς ο ΝΑΟ Κέρκυρας έκανε σερί 4-0 και βρέθηκε μπροστά με 7-3, ενώ έκλεισε το ημίχρονο στο +5 (9-4).
Με το σκορ στο 11-4 και ενώ απέμενε 1’.30’’ για να ολοκληρωθεί το τρίτο οκτάλεπτο αποβλήθηκε χωρίς αντικατάσταση ο Ανδριώτης του ΝΑΟ Κέρκυρας για βιαιοπραγία εις βάρος αντιπάλου, αφήνοντας την ομάδα του με παίκτη λιγότερο για τέσσερα λεπτά. Ο Βόλος το εκμεταλλεύτηκε αυτό μειώνοντας σε 11-6, αλλά μέχρι το τέλος του αγώνα η διαφορά πήγε ξανά στα επτά γκολ (16-9).
Τα οκτάλεπτα: 3-3, 6-1, 2-2, 5-3.
Γκολ Βόλου: Ρουμελιώτης 5, Κανάκης 2, Πανίδης, Καψάλης.

Βόλος-Άρης 4-11
Το μεσημέρι του Σαββάτου ο Βόλος αντιμετώπισε τον Άρη, ο οποίος πήρε τη νίκη με 11-4. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι, αλλά κατ’ ουσία γηπεδούχοι, πήραν προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων στο πρώτο οκτάλεπτο και διατήρησαν τον έλεγχο παρά το γεγονός ότι οι Βολιώτες είχαν ορισμένες καλές στιγμές στο παιχνίδι.
Τα οκτάλεπτα: 0-4, 1-2, 2-3, 1-2.
Γκολ Βόλου: Ρουμελιώτης, Καλαμπαλίκης, Γιασαλάρι, Μυλωνάς.

ΠΑΟΚ-Βόλος 19-2
Δεν αντέχει σε κριτική το παιχνίδι ΠΑΟΚ-Βόλος που έγινε το απόγευμα του Σαββάτου. Η διαφορά των δύο ομάδων είναι μεγάλη και αποτυπώθηκε από το τελικό σκορ που ήταν 19-2 υπέρ του «Δικεφάλου του βορρά». Ακόμη και αν έπαιζε με πλήρη σύνθεση ο Βόλος δεν θα μπορούσε να κάνει πολλά περισσότερα πράγματα στο ματς απέναντι σε μία ομάδα που όπως φαίνεται θα διεκδικήσει μετάλλιο στην τελική φάση. Να σημειωθεί ότι με το σκουφάκι του ΠΑΟΚ έπαιξε και ο Βολιώτης Θάνος Βασιλούδης, που πέτυχε ένα τέρμα.
Τα οκτάλεπτα: 5-0, 5-0, 5-2, 4-0.
Γκολ Βόλου: Ρουμελιώτης, Μυλωνάς.

ΟΦΘ-Βόλος 4-7
Η μοναδική νίκη του Βόλου ήρθε χθες το πρωί στο παιχνίδι με τον Όμιλο Φίλων Θαλάσσης. Με «όπλο» την πολύ καλή του άμυνα το σύνολο του Μανώλη Γούναρη επικράτησε με 7-4.
Στο πρώτο οκτάλεπτο ο τερματοφύλακας Οντόπουλος, συνεπικουρούμενος και από τους συμπαίκτες του, κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία του, ενώ σε αυτό το διάστημα ο Βόλος βρήκε ένα γκολ από τον Ρουμελιώτη. Στη δεύτερη περίοδο είχαμε επί μέρους σκορ 2-3 για τους Βολιώτες, με τους Καψάλη, Μυλωνά και Κανάκη να παραβιάζουν την αντίπαλη εστία. Έτσι, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 2-4. Αυτό το +2 για την ομάδα του Βόλου διατηρήθηκε στο τρίτο οκτάλεπτο, αφού οι Ρουμελιώτης και Καψάλης πέτυχαν από ένα τέρμα, μη επιτρέποντας στους Θεσσαλονικείς να πλησιάσουν, αφού και αυτοί σκόραραν δύο φορές σε αυτό το διάστημα (4-6).
Στην τελευταία περίοδο, οι Βολιώτες ήταν και πάλι εξαιρετικοί στα αμυντικά τους καθήκοντα. Ο ΟΦΘ στάθηκε αδύνατο να πετύχει έστω ένα γκολ, ενώ με αυτό που σημείωσε ο Ρουμελιώτης και το οποίο ήταν το τρίτο προσωπικό του στο ματς, διαμορφώθηκε το τελικό 4-7.
Τα οκτάλεπτα: 0-1, 2-3, 2-2, 0-1.
Γκολ Βόλου: Ρουμελιώτης 3, Καψάλης 2, Μυλωνάς, Κανάκης.

Βόλος-Ν.Ο. Λάρισας 7-17
Στις δύο προηγούμενες φάσεις ο Βόλος είχε χάσει από τον Ν.Ο. Λάρισας με μεγάλη διαφορά και η ιστορία επαναλήφθηκε χθες το απόγευμα με το τελικό σκορ να είναι 17-7. Μόνο στην τρίτη περίοδο οι Βολιώτες ήταν ανώτεροι των αντιπάλων τους, με το επί μέρους σκορ να είναι 4-2, αν και στο διάστημα αυτό έπαιξαν και με παίκτη παραπάνω για τέσσερα λεπτά λόγω αποβολής του Λαρισαίου Μότσια που έριξε μπουνιά σε αντίπαλο, όπως αναφέρεται στο φύλλο αγώνα.
Τα οκτάλεπτα 0-2, 3-8, 4-2, 0-5.
Γκολ Βόλου: Ρουμελιώτης 2, Κανάκης 2, Ζεμπέογλου, Καψάλης, Παπαγεωργίου.