Ο Χασάν έστειλε τον Ολυμπιακό στους “16” του Γιουρόπα Λιγκ

Ο Ολυμπιακός μπορεί να πέρασε δύσκολα απέναντι στην Αϊντχόφεν, ωστόσο στο φινάλε βρήκε το γκολ που ήθελε με τον Χασάν για να γνωρίσει μια… γλυκιά ήττα με 2-1, αφού πήρε αυτό που ήθελε και συνεχίζει στο Γιουρόπα Λιγκ.

Τακτικά ο Ρότζερ Σμιντ άφησε για λίγο πίσω το… δόγμα του 4-2-2-2. Πήγε σε σχηματισμό 3-5-2, σαφώς για να περιορίσει τα αμυντικά κενά και να βρει υπεραριθμία στο κέντρο. Σε σχέση με το πρώτο ματς ήταν εκτός ο τιμωρημένος χαφ Σανγκαρέ. Ουσιαστικά την θέση του πήρε ο Φιερχέφερ, που ήταν ο τρίτος στόπερ.

Από την άλλη πλευρά ο Πέδρο Μαρτίνς χρησιμοποίησε το κλασσικό 4-3-3. Η μοναδική αλλαγή, σε σχέση με το ματς στο Φάληρο, ήταν ο Σεμέδο, που εξέτισε την ποινή του. Πήρε την θέση του Παπασταθόπουλου.

Ο Ολυμπιακός ήλεγξε το ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο. Δεν άφησε την Αϊντχόφεν να πάει σε τρελό επιθετικό ρυθμό. Αλλά ο ίδιος ήταν σχεδόν ακίνδυνος επιθετικά.

Στο 10’ σε αντεπίθεση της Αϊντχόφεν, ο Μάλεν βγήκε μπροστά, πήρε πολλά μέτρα, γύρισε την μπάλα στον Ζαχάβι, που έκανε πλασέ, λίγο πίσω από το ύψος του πέναλτι, στέλνοντας την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ο Ολυμπιακός «απάντησε» στο 15’. Ο Μπρούμα έβγαλε τη σέντρα, η μπάλα βρήκε σε πόδι αμυντικού των αντιπάλων, πήρε ύψος, με τον Ελ Αραμπί να κάνει την κεφαλιά και την μπάλα να περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Στο 21’ ο Ζαχάβι βρήκε τον Μάλεν, μέσα στη μεγάλη περιοχή, έκανε το πλασέ, αλλά έπεσε κι έκανε σωτήρια προβολή ο Μπα.

Για να έρθει το 23’ και να κάνει η Αϊντχόφεν το 1-0. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τόμας, ο Ζαχάβι πήδηξε πιο ψηλά, ανάμεσα σε Σεμέδο, Μπα, έκανε την κεφαλιά, η μπάλα πήγε πάνω στον Σα, που δεν την συγκράτησε καλά, για να καταλήξει, στη συνέχεια, στα δίχτυα.

Οι Πειραιώτες συνέχισαν να κοντρολάρουν τον ρυθμό και στο 32’ είχαν μια καλή στιγμή. Ο Καμαρά βρήκε τον Μπρούμα, που ντρίπλαρε τον αντίπαλο του, αλλά το σουτ δεν ήταν καλό και η μπάλα πέρασε ένα μέτρο από το αριστερό δοκάρι.

Λίγο πριν ολοκληρωθεί το δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός δέχθηκε και δεύτερο γκολ, για να πιεστεί περισσότερο. Στο 44’ο Ελ Αραμπί έκανε ανούσιο φάουλ στον Μποσκάλι, λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή. Ο Ζαχάβι το εκτέλεσε εξαιρετικά στέλνοντας την μπάλα ψηλά στην δεξιά γωνιά του Σα.

Έτσι ο Ολυμπιακός δέχθηκε δύο γκολ από στημένες φάσεις στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο Πέδρο Μαρτίνς έριξε στη μάχη, με το ξεκίνημα τους Μασούρα, Φορτούνη. Μπήκαν στις θέσεις των Μπουχαλάκη, Βαλμπουενά. Και το σύστημα άλλαξε σε 4-2-3-1.

Στο 50’ ο Μπρούμα έβγαλε στον Καμαρά, που με το πλασέ έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι. Ο Λαλά πήρε την μπάλα, στην επαναφορά, έκανε το σουτ για να διώξει με το πόδι ο Φιερχέφερ κι ενώ η μπάλα είχε πορεία προς τα δίχτυα.

Μετά από επτά λεπτά ο Μάλεν μπήκε στη μεγάλη περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά ο Σα είχε κλείσει καλά την δεξιά γωνία και απέκρουσε.

Στο 78’ ο Ολυμπιακός άγγιξε εκ νέου το γκολ. Ο Κώστας Φορτούνης εκτέλεσε εξαιρετικά το φάουλ, λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή. Και η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 79′ μπήκαν στο ματς οι Ανδρούτσος, Χασάν και ο Πέδρο Μαρτίνς γύρισε το σύστημα σε 4-4-2, παίζοντας τα όλα για όλα.

Στο 86′ ο Μάλεν έκανε το σουτ για να στείλει την μπάλα στο αριστερό δοκάρι.

Για να έρθει το 88′ όπου ο Ολυμπιακός βρήκε το γκολ που ήθελε. Ο Φορτούνης έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Ελ Αραμπί έκανε την κεφαλιά, ο Εμβογκό απέκρουσε, αλλά ο Χασάν πήρε το ριμπάουντ και με κοντινή προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ: Εμβονγκό, Τέζε, Μποσκαλί, Φίεργκέφερ, Ντάμφρις, Μαξ, Ροσάριο, Τομάς, Γκέτσε (90′ Μάριος Τζούνιορ), Ζαχάβι, Μάλεν (90′ Φέρτενσεν).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Λαλά (79’ Ανδρούτσος), Σεμέδο, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μπουχαλάκης (46’ Μασούρας), Καμαρά, Μπρούμα (79’ Χασάν), Βαλμπουενά (46’ Φορτούνης), Ελ Αραμπί.