Νικηφόρο φινάλε στην κανονική περίοδο θέλει ο Βόλος

Η τελευταία έξοδος του Βόλου στην κανονική περίοδο της Σούπερ Λιγκ συνοδεύτηκε με ήττα από τον Ατρόμητο στο Περιστέρι με 2-1, με τους «κυανέρυθρους» να δέχονται το γκολ που τους στέρησε το θετικό αποτέλεσμα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Η ομάδα, πλέον, καλείται να αντιμετωπίσει αύριο τον ΠΑΣ Γιάννινα στο Πανθεσσαλικό.

Ο Βόλος χρειάζεται ένα βαθμό για να είναι σίγουρος 100%, ότι θα αποκτήσει το πλεονέκτημα να δώσει τέσσερα παιχνίδια έδρας στα πλέι άουτ και τρία εκτός. Κι αυτό, καθώς παίζουν την Κυριακή Ιωνικός-Παναιτωλικός στη Νίκαια και αν νικήσει ο Ιωνικός θα ισοβαθμήσει με την ομάδα του Αγρινίου στους 29 βαθμούς. Στην περίπτωση αυτή και εφόσον ηττηθεί ο Βόλος από τον ΠΑΣ Γιάννινα, θα υπάρξει τριπλή ισοβαθμία στους 29 βαθμούς και ευνοούνται Παναιτωλικός και Ιωνικός, με τον Βόλο να τερματίζει στην 11η θέση στην κανονική περίοδο. Αν ο Παναιτωλικός δεν χάσει από τον Ιωνικό, ο Βόλος ακόμη και με ήττα μπαίνει με πλεονέκτημα έδρας στα πλέι άουτ.

Γίνεται αντιληπτό, πως αύριο στο Πανθεσσαλικό θα γίνει ένα παιχνίδι με ενδιαφέρον και για τις δύο ομάδες, με τον ΠΑΣ Γιάννινα να θέλει πάση θυσία το «τρίποντο», καθώς μετά την αφαίρεση των τριών βαθμών, μόνο εφόσον νικήσει τον Βόλο θα ελπίζει να παίξει στα πλέι οφ, σε συνάρτηση αποτελεσμάτων. Δεν θέλει νίκη του Αστέρα επί της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ και να μη νικήσει ο ΟΦΗ με μεγάλο σκορ τον Απόλλωνα Σμύρνης στο Ηράκλειο.

Όσον αφορά το παιχνίδι με τον Ατρόμητο στο Περιστέρι, ο Βόλος είχε καλή παρουσία στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο, όταν δεν επέτρεψε στους παίκτες του Ατρομήτου να απειλήσουν ιδιαίτερα το τέρμα του Παπαδόπουλου. Χρειάστηκε, ωστόσο, μία αδράνεια στην άμυνα στην εκτέλεση κόρνερ του Μουνίθ στο 91’ για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά ο Ευθύμης Κουλούρης και να δώσει τη σπουδαία νίκη στην ομάδα του με 2-1.