Νίκη παραμονής για τον Ολυμπιακό Β. στα Γιάννενα, 74-60 τον ΑΓΣΙ

Στο πιο κρίσιμο και καθοριστικό παιχνίδι της χρονιάς, ο Ολυμπιακός Βόλου νίκησε με 60-74 τον ΑΓΣ Ιωαννίνων εκτός έδρας για τη Β’ Εθνική κατηγορία μπάσκετ και χρειάζεται, πλέον, μία νίκη την τελευταία αγωνιστική με την Μελίκη, η οποία ήδη έχει αποχαιρετήσει την κατηγορία, για να σφραγίσει το εισιτήριο της παραμονής.
Οι «ερυθρόλευκοι» του Γιώργου Βλιώρα έκαναν πολύ καλό πρώτο ημίχρονο και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα 16 ποντων (24-41), με τους Μουρατίδη και Γκοντόπουλο να κάνουν σπουδαίο παιχνίδι.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, μείωσαν το σκορ και πλησίασαν στους τρεις πόντους στο 29’ (41-44), όμως οι παίκτες του Ολυμπιακού έβγαλαν ψυχή μέσα στο γήπεδο και αύξησαν εκ νέου τη διαφορά, καταφέρνοντας να πάρουν τη νίκη, τη δεύτερη εκτός έδρας στο φετινό πρωτάθλημα, που τους φέρνει πολύ κοντά στο στόχο της παραμονής στη Β’ Εθνική.
Διαιτητές: Ταρενίδης Στ., Χατζημπαλίδης, Χρυσάφης
Δεκάλεπτα: 18-26, 25-41, 41-49, 60-74
ΑΓΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ (Τσουκανέλης): Νικολόπουλος 11 (1), Γυφτάκης 11 (1), Καννής 15 (2), Βαγγέλης, Ιωαννίδης, Μάντζιος 12 (1), Παππάς, Ψάλτου 11.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Βλιώρας):Γκοντόπουλος 21, Μουρατίδης 22, Αναγνωστόπουλος, Καραμήτσος, Ίλτσογλου 4, Σταθούρος 9, Σιμάκης, Παρασκευάς 12, Γουάμπα 6.