Αναποτελεσματικός ο Βόλος, έμεινε στο 1-1 με τον Ατρόμητο

Από έναν βαθμό πήραν Βόλος και Ατρόμητος στο μεταξύ τους παιχνίδι το βράδυ του Σαββάτου στο Πανθεσσαλικό, για την 5η αγωνιστική των πλέι άουτ στης Σούπερ Λιγκ. Το ισόπαλο 1-1 διαμορφώθηκε από τα γκολ των Κουλούρη στο 42’ και Φαν Βέερτ στο 52’.

Μπορεί ο Βόλος να ήταν καλύτερος από τον Ατρόμητο στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο, η ομάδα του Περιστερίου ήταν εκείνη που κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα με το γκολ του Ευθύμη Κουλούρη.
Οι «κυανέρυθροι» μπήκαν πιο ορεξάτοι στο ματς και προσπάθησαν από τα πρώτα λεπτά του αγώνα να επιβάλουν το ρυθμό τους. Είχαν καλύτερη κυκλοφορία μπάλας και προσπαθούσαν να απειλήσουν κυρίως από τα άκρα, με τους Μπαρτόλο και Φερνάντες.
Οι παίκτες του Κώστα Μπράτσου αν και είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, δεν είχαν κάποια κλασική ευκαιρία για γκολ στο πρώτο 15λεπτο, με την πρώτη καλή στιγμή στο ματς να σημειώνεται στο 17’. Ο Μπαρτόλο πήρε την πάσα από τον Φερνάντες, επιχείρησε το σουτ, με την μπάλα να «γλύφει» το οριζόντιο δοκάρι και να φεύγει άουτ.
Στο 22’ ο Μπαρτόλο από τα αριστερά έβγαλε τη σέντρα, με τον Γιαννιώτη να κατορθώνει να διώξει την μπάλα προ του Φαν Βέερτ. Τρία λεπτά αργότερα, στο 25’, ο Μπαριέντος έκανε ατομική ενέργεια, σούταρε, με τον Γιαννιώτη να μπλοκάρει την μπάλα.
Ο Βόλος συνέχισε να είναι πιο απειλητικός, ωστόσο, στο 42’ ο Ατρόμητος άνοιξε το σκορ. Ο Κουλούρης κυνήγησε μία μακρινή μπαλιά του Κιβρακίδη σε αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, κέρδισε την κόντρα από τον Γκιουλέν, πλάσαρε τον Παπαδόπουλο, γράφοντας το 0-1.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ατρόμητος απείλησε στο 47’, όταν ο Μουνίθ έδωσε στον Ροτάριου, ο οποίος έκανε το σουτ, με την μπάλα να χτυπά στο σώμα του Γκιουλέν και να φεύγει κόρνερ.
Η ισοφάριση για τον Βόλο ήρθε στο 52’. Μετά από ατομικό λάθος του Καστεγιάνο, ο Φαν Βέερτ «έκλεψε» την μπάλα και μέσα από την περιοχή με πολύ ωραίο σουτ έκανε το 1-1, σημειώνοντας το 15ο προσωπικό του γκολ στο φετινό πρωτάθλημα.
Στο 61’ ο Γιαννώτης μπλόκαρε την κεφαλιά του Σιέλη, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπαριέντος. Στο 66’ ο Φαν Βέερτ έχασε σημαντική ευκαιρία για να σκοράρει, όταν έκανε το διαγώνιο σουτ, με τον Γιαννιώτη να διώχνει με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ, με τον διαιτητή να δίνει άουτ.
Ο Παπαδόπουλος στο 68’ έκανε σωτήρια απόκρουση, βγάζοντας την μπάλα κόρνερ στο σουτ του Σάλομον, ενώ στο 71’ ήταν η σειρά του Βόλου να απειλήσει, με τον Φερνάντες να σουτάρει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
Στο 72’ ο Ροσέρο έχασε μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει, όταν μετά από συνδυασμό με τον Μπαρτόλο, δεν έκανε καλό τελείωμα, πλασάροντας άουτ.
Στο 80’ ο Σιέλης με κεφαλιά έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία να πετύχει γκολ, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Μπαριέντος, με τον Γιαννιώτη να αποκρούει με το πόδι. Νέα εντυπωσιακή απόκρουση του Γιαννιώτη στο 86’ στο δυνατό σουτ του Φεράρι, βγάζοντας την μπάλα σε κόρνερ.
Έτσι, έμεινε το 1-1, με τον Βόλο να φτάνει τους 36 βαθμούς και τον Ατρόμητο στους 32.
Διαιτητής: Περράκης (Αθηνών).
Βοηθοί: Μωυσιάδης (Ηπείρου), Σπυρόπουλος (ΕΠΣ Αν. Αττικής).
4ος διαιτητής: Τσετσίλας (Γρεβενών).
Κίτρινες: Μπαρτόλο-Χαρίσης, Κουλούρης, Καρτάλης
ΒΟΛΟΣ: Παπαδόπουλος, Άλχο, Φεράρι, Σιέλης, Γκιουλέν (70’ Τριανταφύλλου), Τσοκάνης (62’ Ριένστρα), Μεταξάς (70’ Ροσέρο), Μπαριέντος (82’ Πουρίτα), Φερνάντες, Μπαρτόλο, Φαν Βέερτ.
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Γιαννιώτης, Κιβρακίδης (77’ Βασιλαντωνόπουλος), Στρούγγης, Έρλινγκμαρκ, Καστεγιάνο (77’ Τζοβάρας), Σάλομον, Χαρίσης, Καρτάλης (77’ Άλιμπενγκ), Μουνίθ (84’ Ντένιτς), Κλωναρίδης (27’ λ.τρ. Ροτάριου), Κουλούρης.