Νίκη πανηγύρισε η Ανόρθωση με Αχέροντα Καναλακίου

Πιο εύκολα απ’ ό,τι δείχνει το τελικό 78-72 πανηγύρισε τρίτη συνεχόμενη νίκη η Ανόρθωση σε βάρος του ουραγού Αχέροντα. Στον αγώνα που διεξήχθη στο ΕΑΚ Βόλου οι γηπεδούχοι είχαν το «πάνω χέρι» από την αρχή. Ήδη από το α’ δεκάλεπτο απέκτησαν διψήφια διαφορά, την οποία διατήρησαν μέχρι το 30’ (67-54)..

Ο Μιχάλης Καπουρνιώτης έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους καλαθοσφαιριστές που είχε στη διάθεσή του. Αυτό σε συνδυασμό με τη χαλάρωση των Βολιωτών στην δ’ περίοδο συνέβαλε στο να μειώσει το συγκρότημα του Καναλακίου στο τελικό 78-72.

Δεκάλεπτα: 31-19, 49-36, 67-54, 78-72

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Καπουρνιώτης): Καραγεώργος 9 (2), Τζούμας, Γκοντόπουλος 21 (4), Ίλτσογλου 4, Ζησόπουλος, Μπόγδανος 9 (1), Σταθούρος 7 (1), Τσιακλάγκανος 4, Σιμάκης 10 (1), Σκαμάγκας, Φιλίππου 2, Παρασκευάς 12.

ΑΧΕΡΩΝ ΚΑΝ. (Βαβέτσης): Τάτσης 2, Σταύρου, Ζεκιριέ 9 (1), Αθανασίου, Κασκάνης 18 (4), Βασιλειάδης 5, Χρήστου 11 (2), Κακιούζης 13 (2), Πάνου 14 (1).