«Μπλακ άουτ» έπαθε η Νίκη με Αίολο

Η Νίκη έχασε στο θεσσαλικό ντέρμπι από τον Αίολο με 60-48 στα Τρίκαλα για την 9η αγωνιστική στον 3ο όμιλο της Β’ Εθνικής μπάσκετ. Όπως φαίνεται και από το τελικό αποτέλεσμα, οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο, όπου οι δύο «μονομάχοι» προσπάθησαν να εξουδετερώσουν τα αντίπαλα ατού.

Η ομάδα των Ανδρέα Μαύρου και Γιώργου Κοσμάτου κατάφερε να περιορίσει τους γηπεδούχους μόλις στους 25 πόντους στο α’ ημίχρονο. Το κακό όμως ήρθε γι’ αυτούς στην γ’ περίοδο, όπου υπέστησαν «μπλακ άουτ» σημειώνοντας μόλις τέσσερις πόντους τη στιγμή που δέχθηκαν 19. Εκεί έγειρε η πλάστιγγα υπέρ του Αιόλου, ο οποίος στο τέλος επικράτησε με 60-48.

Δεκάλεπτα: 18-10, 25-21, 44-25, 60-48.

ΑΙΟΛΟΣ (Φόρος): Ζώρζος, Κολότσιος, Τσιγγενόπουλος 2, Μόσιαλος 2, Χατζής 2, Ιωάννου 6 (1), Ψύρρας 20 (3), Θέος 20 (2), Δέσπος 8.

ΝΙΚΗ (Μαύρος-Κοσμάτος): Σαριμπαλίδης 3 (1), Βερτζάγιας 6, Ζησόπουλος 11 (1), Κουτίνας 14 (1), Λόλας 12, Ξενιτίδης, Καλλές 2, Δελεντζές, Σπανόπουλος, Σιάνος.