Με το… δεξί ο Σαρακηνός, 3-1 τον Τοξότη

Με το… δεξί μπήκε στο νέο πρωτάθλημα της Α’ ΕΠΣΘ ο Σαρακηνός. Το συγκρότημα του Γιάννη Φασουράκη φιλοξένησε τον Τοξότη τον οποίο κέρδισε με 3-1. Οι νικητές έπαιξαν κατά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο και φυσικά ήταν πιο αποτελεσματικοί από τους αντιπάλους τους.

Το πρώτο γκολ σημειώθηκε στο 24ο λεπτό και ήταν για την ομάδα του Σαρακηνού. Ο Καραγιάννης τροφοδότησε τον Αγγελή. Αυτός έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Μπέικος με ωραία κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι παραβίασε την εστία του Μπράνου, που προσπάθησε αλλά δεν μπόρεσε να αποσοβήσει το 1-0.

Ο Σαρακηνός απέκτησε ισχυρό προβάδισμα νίκης από το πρώτο ημίχρονο. Ήταν στο 37’ όταν ο Αγγελής απέφυγε από τα αριστερά έναν αντίπαλο και έκανε το γύρισμα στην περιοχή. Εκεί πετάχτηκε ο Κατής που από το σημείο του πέναλτι με άψογο πλασέ έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Μπράνου, κάνοντας το 2-0.

Στο α’ μέρος οι γηπεδούχοι είχαν και άλλες καλές φάσεις με πρωταγωνιστές τους Μπέικο, Αραμπατζή και Καραγιάννη. Για τον Τοξότη η καλύτερη ευκαιρία στο πρώτο μισό του αγώνα χάθηκε από τον Μάστορα.

Πάντως, η ομάδα του Θανάση Χρυσοχού κατάφερε να ξαναμπεί στο ματς στο β’ μέρος. Οι προθέσεις της φάνηκαν στο ξεκίνημα της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 50’ όταν ο Σκλαπάνης σημάδεψε το δοκάρι και στην επαναφορά ο Κωνσταντάκος σούταρε άουτ από ευνοϊκό σημείο.

Όμως στο 59’ ήρθε η μείωση του σκορ. Ο Ιωάννου εκτέλεσε φάουλ από το χώρο άμυνας του Τοξότη και βρήκε στην δεξιά πλευρά τον Γιοβάνη. Αυτός προχώρησε και πάσαρε στον Κωνσταντάκο, με τον τελευταίο να αποφεύγει τον Γιαμαλή και με πλασέ να γράφει το 2-1, σκοράροντας κατά της πρώην του ομάδας.

Οι φιλοξενούμενοι δεν έμελλε να χαρούν πολύ την επιτυχία τους αυτή, αφού στο 65’ σημειώθηκε το 3-1 για τον Σαρακηνό. Για το γκολ αυτό συνεργάστηκαν άψογα δύο αλλαγές του Γιάννη Φασουράκη. Ο Δημόπουλος που έκανε το γύρισμα από τα αριστερά και ο Τσιάνος που μέσα από την περιοχή σούταρε εύστοχα και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Η φάση είχε ξεκινήσει από τον Καλαμάτα, που με τακουνάκι βρήκε τον Δημόπουλο. Μέχρι το τέλος του ματς ο Σαρακηνός είχε δύο ακόμη τελικές προσπάθειες με τους Δημόπουλο και Βαρλαγιάννη.

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ: Καρακασίδης, Τσάνιος, Αγγελής, Γιαμαλής (73’ Σκούρας), Ράπτης, Πρίφτι, Μπέικος (73’ Βαρλαγιάννης), Καλαμάτας, Κατής (65’ Τσιάνος), Αραμπατζής (46’ Δημόπουλος), Καραγιάννης (83’ Θεοδωρίδης).

ΤΟΞΟΤΗΣ: Μπράνος, Γιοβάνης, Ιωάννου, Νταγκούλης (46’ λ.τρ. Παναγιώτου), Σούδης, Σκλαπάνης, Κόντρα, Μάστορας, Βαλωτής, Κωνσταντάκος, Γιαννακούρας (75’ Σωτηρόπουλος).