Κυριάρχησε με τη βοήθεια του κόσμου… Ο Ολυμπιακός νίκησε 84-70 την Αναγέννηση Καρδίτσας στο ΕΑΚ

Κυρίαρχος στο θεσσαλικό ντέρμπι ήταν ο Ολυμπιακός κερδίζοντας την Αναγέννηση Καρδίτσας με 84-70. Αυτή τη φορά οι «ερυθρόλευκοι» είχαν αρκετό κόσμο στο πλευρό τους στο ΕΑΚ, που τον ώθησε προς τη σημαντική επιτυχία.
Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός φτάνοντας δίκαια στην τελική επικράτηση με 84-70. Η ομάδα του Γιώργου Βλιώρα με εξαίρεση το πρώτο εξάλεπτο, επέδειξε σταθερότητα στην απόδοσή της και κυριάρχησε σε όλους τους τομείς.

Αυτή τη φορά οι «ερυθρόλευκοι» είχαν καλύτερα ποσοστά από την περιφέρεια πετυχαίνοντας συνολικά 11 τρίποντα. Το δίδυμο Δημήτρη Μπόγδανου και Θοδωρή Ίλτσογλου είχε κέφια σημειώνοντας ακριβώς τους μισούς πόντους της ομάδας τους (47 από τους 84). Ωστόσο οι νικητές πήραν σημαντική βοήθεια από αρκετούς παίκτες, όπως οι Μπεκρής, Β. Μπουσκολίτης, ενώ καθοριστικά ήταν τα τρίποντα του Σκαμάγκα.
Στον αντίποδα οι φιλοξενούμενοι τα περίμεναν όλα από τον Καλλιάρα, ο οποίος σταμάτησε στους 23 πόντους, αλλά πέρα τούτου ουδέν…

Πολύ άσχημη αρχή έκανε ο Ολυμπιακός. Αν και σκόραρε πρώτος με τον Μπεκρή βρέθηκε άποντος για πέντε αγωνιστικά λεπτά (2-8 στο 6’). Η… ανομβρία πήρε τέλος με καλάθι του Β. Μπουσκολίτη, κάτι που σήμανε την αντεπίθεση της βολιώτικης ομάδας (11-11 στο 8’).

Ωστόσο δεν το χάρηκαν πολύ οι «ερυθρόλευκοι» καθώς σ’ εκείνο το σημείο τραυματίστηκε ο Ίλτσογλου, με συνέπεια να αποχωρήσει χωλαίνοντας. Αυτό δεν εμπόδισε τους γηπεδούχους να συνεχίσουν το σερί τους με καλάθι στον αιφνιδιασμό από τον Μπεκρή (13-11). Το α’ δεκάλεπτο έληξε με 16-14 χάρη σε τρίποντα των Β. Μπουσκολίτη και Αντωνίου.

Ο Β. Μπουσκολίτης συνέχισε ακάθεκτος ξεκινώντας με τρίποντη «βόμβα» και στη β’ περίοδο, ενώ ο κόσμος, που αυτή τη φορά ήταν περισσότερος από ποτέ φέτος, ξέσπασε σε χειροκροτήματα βλέποντας τον Ϊλτσογλου να ξαναμπαίνει στον αγώνα σκοράροντας και με τζαμπ σουτ (21-16 στο 12’).

Το συγκρότημα του Γιώργου Βλιώρα συντηρούσε ένα μικρό προβάδισμα, αλλά δεν μπορούσε να ξεφύγει, αφού οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν τις λύσεις κυρίως με τον Καλλιάρα. Παρόλα αυτά ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 35-29, ενώ θα μπορούσε να μεγαλώσει τη διαφορά αν ο Μούμογλου δεν στεκόταν άτυχος, με την μπάλα να του παίζει άσχημο παιχνίδι αναπηδώντας στη στεφάνη σε δύο συνεχόμενες προσπάθειές του στην ίδια φάση. Το σκορ ημιχρόνου ήταν 35-31 με ατομική ενέργεια του Γεωργαντζά.

Με την έναρξη της επανάληψης ο Ολυμπιακός πήρε τη μεγαλύτερη διαφορά μέχρι τότε (38-31) με τρίποντο του Μούμογλου. Ωστόσο η Αναγέννηση απάντησε με σερί 6-0 (38-37), ενώ το δεύτερο κακό για τους Βολιώτες ήταν το τρίτο φάουλ του Β. Μπουσκολίτη, που αποσύρθηκε στον πάγκο.

Τα καλάθια έπεφταν «βροχή» εκατέρωθεν με το ματς στην απόλυτη ισορροπία (46-46 στο 25’), την οποία έσπασε ο Μπεκρής με 2/2 ελεύθερες βολές (48-46). Την σκυτάλη πήρε ο Ίλτσογλου, ο οποίος κέρδισε δύο συνεχή φάουλ (το δεύτερο αντιαθλητικό). Ο Βολιώτης πλέι μέικερ ήταν απόλυτα… συνεπής από τη «γραμμή της φιλανθρωπίας» και σε συνδυασμό ένα εύστοχο τρίποντό του και ένα λέι απ του Μπεκρή η διαφορά απέκτησε για πρώτη φορά διψήφια τιμή (57-47 στο 28’).

Ο Μπόγδανος με τζαμπ σουτ έδωσε «αέρα» 12 πόντων στην ομάδα του (61-49), ο Αντωνίου μείωσε σε 61-53, αλλά ο Σκαμάγκας με… περιπετειώδες τρίποντο έγραψε το 64-53 της τρίτης περιόδου. Δίχως αμφιβολία το +11 ήταν ένα σημαντικό εφόδιο για τους παίκτες του Γιώργου Βλιώρα εν όψει του τέταρτου δεκαλέπτου.

Το τέταρτο δεκάλεπτο άρχισε όπως ακριβώς ολοκληρώθηκε το τρίτο για τον Ολυμπιακό, δηλαδή με εύστοχο σουτ από την άρκτο των 6.75. Αυτή τη φορά «δράστης» ήταν ο Ίλτσογλου εκτοξεύοντας τη διαφορά στους 14 (67-53).

Ο Βολιώτης γκαρντ είχε πάρει «φωτιά» και με δικούς του τέσσερις πόντους ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 71-56 (33’), το οποίο θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερο αν ο Σκαμάγκας δεν αστοχούσε σε αμαρκάριστο τρίποντο. Παρόλα αυτά οι «ερυθρόλευκοι» έδειχναν αποφασισμένοι να  μην αφήσουν το ροζ φύλλο να ξεγλιστρήσει από τα χέρια τους (73-56 με δύσκολη προσπάθεια του Μπόγδανου που σκόραρε ασφυκτικά πιεζόμενος από τον Καλλιάρα).

Απέμεναν έξι αγωνιστικά λεπτά και οι γηπεδούχοι αυτό που είχαν να κάνουν ήταν να διαχειριστούν σωστά την κατάσταση. Παρά το χαμηλό σχήμα (στον πάγκο ο Μούμογλου και ο ανήμπορος να προσφέρει λόγω τραυματισμού Καραμήτσος) με τον Σκαμάγκα στο «πέντε», ο Ολυμπιακός ήλεγξε τα ριμπάουντ. Ακόμη κι όταν οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 11 ο Σκαμάγκας είχε έτοιμη την απάντηση (77-64 στο 37’), ενώ οι… συνήθεις ύποπτοι, Μπόγδανος και Ίλτσογλου άνοιξαν πάλι την ψαλίδα στο +15 (81-66 στο 38’).

Πλέον ο αγώνας είχε κριθεί υπέρ της βολιώτικης ομάδας και το μόνο που απέμενε ήταν η τελική διαφορά. Ο εντυπωσιακός και χθες Μπόγδανος πέτυχε ένα καταπληκτικό καλάθι κερδίζοντας και φάουλ το οποίο αξιοποίησε (84-69). Το τελικό σκορ 84-70 διαμορφώθηκε με μία βολή του Γεωργαντζά, με τον Μπούρα να μην εκδηλώνει επίθεση στο τέλος αν και θα μπορούσε να σκοράρει με λέι απ σε ένδειξη ευ αγωνίζεσθαι και κατόπιν εντολής του Γιώργου Βλιώρα, αφού ο νικητής ήταν ήδη γνωστός.

Δεκάλεπτα: 16-14, 35-31, 64-53, 84-70.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βλιώρας): Μπεκρής 11 (1), Μπούρας 4, Ίλτσογλου 19 (3), Μπόγδανος 28 (2), Β. Μπουσκολίτης 9 (2), Σκαμάγκας 8 (2), Ευτυχίδης, Μούμογλου 4 (1),.
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Κρομμύδας): Ψυχογιός 2, Πανταζής 3, Γεωργαντζάς 12 (2), Τσέλιος 4, Κοβάτσεφ 4, Νότος 3, Ντούρλιας, Αργύρης 7 (1), Αντωνίου 7 (1), Καλλιάρας 23 (1), Δίκαρος 5 (1).