Καταιγιστικός ο Βόλος 2004 στην Κατερίνη

Καταιγιστικός ήταν ο Α.Σ. Βόλος 2004 στο εκτός έδρας παιχνίδι του με τις Νεφέλες Κατερίνης, για την 11η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β’ Εθνικής Γυναικών. Το συγκρότημα της Έλενας Κουσκούνη επικράτησε με 4-0, πετυχαίνοντας όλα της τα γκολ στο πρώτο μέρος.
Το παιχνίδι διεξήχθη στο γήπεδο της Ανδρομάχης (πρόκειται για οικισμό της Κατερίνης) και σε ένα πολύ βαρύ τερέν από την βροχή που είχε προηγηθεί. Όμως αυτό δεν πτόησε την σαφώς πιο τεχνική βολιώτικη ομάδα. Επέβαλε από την αρχή τον ρυθμό της και πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου είχε «κλειδώσει» την κατάκτηση των τριών βαθμών.
Με την επιτυχία του αυτή ο Α.Σ. Βόλος 2004 έμεινε μόνος στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και στο +3 από τους Λέοντες (το δικό τους παιχνίδι αναβλήθηκε), με τους οποίους θα παλέψει ως το τέλος για την άνοδο στην Α’ Εθνική.
Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, το σκορ άνοιξε στο 13’ η Βέτσικα με κοντινό σουτ. Στο 20’ η Νέννε έγινε κάτοχος της μπάλας στο ύψος του πέναλτι και με συρτό σουτ στην γωνία του τέρματος έγραψε το 0-2. Αυτό ήταν το ένατο φετινό γκολ για την επιθετικό του Α.Σ. Βόλος 2004, σε ισάριθμα παιχνίδια που έπαιξε φέτος.
Τρία λεπτά αργότερα, η Ζήγρα σημείωσε το 0-3 με εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής και αυτό ήταν το έβδομό της τέρμα, επίτευγμα εντυπωσιακό αφού έχει παίξει μόνο σε πέντε ματς. Το τελικό 0-4 διαμόρφωσε η Ζντράβκοβιτς με ατομική προσπάθεια στο 43’.
Στην επανάληψη οι Βολιώτισσες κατέβασαν… ταχύτητα και έτσι δεν είχαμε αλλαγή στο σκορ. Πλέον στρέφουν την προσοχή τους στον εντός έδρας αγώνα της 13ης Μαρτίου με τον Κιλκισιακό, που είναι η μοναδική ομάδα που τις υποχρέωσε σε ήττα στο φετινό πρωτάθλημα.
ΒΟΛΟΣ 2004: Τσιλίκα, Κυριάκου, Καρακάνα, Ιωακειμίδου, Βέτσικα, Παπαδοπούλου, Ζήγρα, Κέκου, Γκέκα, Νέννε, Ζντράβκοβιτς (75’ Νάνου).

Αναβολή στα άλλα παιχνίδια
Η αναμέτρηση Νεφέλες Κατερίνης-Βόλος 2004 ήταν η μοναδική που διεξήχθη για την 11η αγωνιστική, αφού τα άλλα δύο προγραμματισμένα για χθες παιχνίδια αναβλήθηκαν για διαφορετικούς λόγους. Το Βασίλισσα Θράκης-Λέοντες λόγω κρουσμάτων κορωνοϊού και το Σειρήνα Γρεβενών-Κιλκισιακός λόγω ακαταλληλότητας του αγωνιστικού χώρου που είχε καλυφθεί από χιόνι. Από εκεί και πέρα, η Πανσερραϊκή πήρε στα «χαρτιά» με 0-3 τον εκτός έδρας αγώνα με τον Αγροτικό Αστέρα Ημαθίας, που έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα, ενώ ρεπό έκανε η Ροδόπη ’87.

9. Αγρ. Αστέρας – –
* Ο Αγρ. Αστέρας έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα.
** Ρεπό στον β’ γύρο έκαναν Πανσερραϊκή και Ροδόπη ‘87.
*** Εκκρεμούν τα ματς Βασίλισσα Θράκης-Σειρήνα Γρεβενών, Βασίλισσα Θράκης-Λέοντες και Σειρήνα Γρεβενών-Κιλκισιακός.