Φωνάζει για τη διαιτησία στο ντέρμπι του… μυστηρίου η Νίκη

Σε ντέρμπι, που κατά περίεργο τρόπο δεν μεταδόθηκε ούτε καν ραδιοφωνικά, η Νίκη έχασε 2-0 από τον Λεβαδεαικό εκτός έδρας. «Φωνάζουν» οι «κυανόλευκοι» για πέναλτι που δεν δόθηκε στο 48’ και για την άδικη αποβολή του Μπαχανάκ στο 73’.

Ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος προσπάθησε να καλύψει τα κενά που υπήρχαν (Μιράντα, Στίκας, Παναγιωτίδης, Ναά) με κάποιες εσωτερικές αλλαγές. Το σύστημα ήταν 4-3-3 ως εξής: Την εστία υπερασπίστηκε ο Γκαραβέλης έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Τοπαλίδη, Ανδρέου, Μπαχανάκ και Αναστασίου. «Εξάρι» ήταν ο Κυριακίδης με εσωτερικούς μέσους τους Λίταινα και Γαβριηλίδη. Την επιθετική τριπλέτα συνέθεταν οι Κάσσος (δεξιά), Πολίτης (αριστερά) και Ριμπέιρο (κορυφή).

Στο αντίπαλο στρατόπεδο ο Σωκράτης Οφρυδόπουλος επέλεξε διάταξη 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Γκροφ, ενώ στα μετόπισθεν τοποθετήθηκαν οι Τσάπρας (δεξιά), Βήχος (αριστερά), Λιάγκας και Τσελεπίδης (σέντερ μπακ). Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Χάμοντ, Νίκας (στον άξονα), Γιαννιώτας και Κουάδρα (δεξιά και αριστερά αντίστοιχα), με τον Συμελίδη «δεκάρι» και τον Ρομό σέντερ φορ.

Όπως ήταν αναμενόμενο, ο Λεβαδειακός μπήκε στο ματς με πολύ επιθετικό πνεύμα. Αφενός η «γκέλα» με την Κοζάνη στο ντεμπούτο του Σωκράτη Οφρυδόπουλου στον πάγκο, αφετέρου η ανάγκη για βαθμούς, προκειμένου να μην ξεφύγει η ΑΕΛ έκαναν το συγκρότημα της Βοιωτίας να «καίγεται» για τη νίκη.

Βέβαια την ίδια ανάγκη για «τρίποντο» είχε και η βολιώτικη ομάδα, καθώς δεν έπαιξε στις δύο πρώτες αγωνιστικές λόγω του αγώνα με τον Αλμωπό Αριδαίας που δεν έγινε και του ρεπό τη 2η ημέρα.

Οι «πράσινοι» είχαν την κατοχή και κέρδισαν συνεχόμενα κόρνερ στο πρώτο τέταρτο, με τους φιλοξενούμενους όμως να έχουν έτοιμη την απάντηση. Πιο αναλυτικά στο 2’ ο Γκαραβέλης απέκρουσε σουτ του Γιαννιώτα, ενώ ο τερματοφύλακας της Νίκης ενήργησε σωτήρια και στο 8’ σε ψηλοκρεμαστό πλασέ του Ρομό έπειτα από βαθιά μπαλιά του Λιάγκα.

Ωστόσο δεν συνέβη το ίδιο στο 16ο λεπτό.  Έπειτα από εκτέλεση φάουλ στην πορεία της μπάλας πετάχθηκε ο Νίκας και έπιασε κεφαλιά. Ο Γκαραβέλης απέκρουσε, αλλά ο Λιάγκας κέρδισε το «ριμπάουντ» και από κοντά άνοιξε το σκορ (1-0).

Το σύνολο του Δημήτρη Ελευθερόπουλου θέλησε να αντιδράσει και είχε τρεις καλές ενέργειες μέσα σε ισάριθμα λεπτά. Πρώτα στο 26’ ο Πολίτης έδωσε ωραία πάσα στον Τζιώρα, που σούταρε μόλις άουτ. Στο 27’ ο Ριμπέιρο και στο επόμενο λεπτό ο Γαβριηλίδης δοκίμασαν το πόδι τους έξω από τη μεγάλη περιοχή με κοινή κατάληξη (ψηλά άουτ).

Την ίδια στιγμή ο 47χρονος προπονητής κλήθηκε να αντιμετωπίσει κι ένα απρόοπτο. Ο Τοπαλίδης τραυματίστηκε και αποχώρησε, με συνέπεια να αντικατασταθεί από τον Τζιώρα. Ο νεοεισελθών τοποθετήθηκε στη γνώριμη θέση του σέντερ φορ και ο Κάσσος στη φυσική του θέση, αυτή του δεξιού μπακ, με τον Ριμπέιρο να περνά στα άκρα.

Η Νίκη είχε ισορροπήσει το παιχνίδι και στο 36’ είχε μια ακόμη καλή προσπάθεια του Ριμπέιρο, που κατέληξε σε σουτ αλλά και πάλι χωρίς αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η βολιώτικη ομάδα ανέβασε την απόδοσή της και έγινε πιο επιθετική. Στο 48’ ο Κάσσος πραγματοποίησε σέντρα, η οποία σταμάτησε σε χέρι αντιπάλου, που βρισκόταν στο όριο της μεγάλης περιοχής. Πάντως ο κ. Ευαγγέλου δεν καταλόγισε ούτε καν φάουλ προκαλώντας τις έντονες διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων.

Στο 59’ η Νίκη «άγγιξε» το 1-1, όταν ο Πολίτης σούταρε, αλλά ο Τσάπρας απέκρουσε την μπάλα πάνω στη γραμμή της εστίας. Η μπάλα έφτασε στον Κάσσο, ο οποίος σέντραρε για τον Λίταινα. Εκείνος έπιασε το σουτ αλλά δεν βρήκε στόχο.

Στο 64’ ο Κρητικός πέρασε στη θέση του Ριμπέιρο σε μια προσπάθεια του Δημήτρη Ελευθερόπουλου να βρει η ομάδα του το γκολ, που θα έφερνε το παιχνίδια στα ίσια. Στο 73’ η Νίκη κέρδισε φάουλ σε πλεονεκτική θέση, το οποίο εκτέλεσε ο Πολίτης αλλά δεν κατάφερε να βρει εστία.

Στο ίδιο λεπτό έγινε μια αψιμαχία παικτών, με τον Γιαννιώτα να πέφτει πάνω στον Μπαχανάκ. Αυτό έδωσε μία ωραία «πάσα» στον κ. Ευαγγέλου να τιμωρήσει τους δύο ποδοσφαιριστές με κίτρινη, μια απόφαση που ευνόησε τον Λεβαδειακό, αφού για τον Έλληνα εξτρέμ ήταν η πρώτη, σε αντίθεση με τον Καμερουνέζο που ήταν η δεύτερη και σήμανε την αποβολή του.

Ο Λεβαδειακός εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική του υπεροχή και στο 77’ διπλασίασε τα τέρματά του. Σκόρερ ο Νίκας, ο οποίος βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Γκαραβέλη και τον πλάσαρε ιδανικά για το 2-0. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο εν λόγω ποδοσφαιριστής έχει πωληθεί στον Παναθηναϊκό αλλά παραμένει στο συγκρότημα της Βοιωτίας ως δανεικός.

Μέχρι το σφύριγμα της λήξης τίποτα δεν άλλαξε. Έτσι ο Λεβαδειακός πήρε ένα σπουδαίο «τρίποντο» στη «μάχη» για την πρώτη θέση αφήνοντας πιο πίσω τη Νίκη.

Διαιτητής: Ευαγγέλου (Αθήνας).

Βοηθοί: Βεργέτης (Αργολίδας), Διαμαντής (Ηπείρου).

4ος διαιτητής: Μαχαίρας (Αθήνας).

Κίτρινες: Λιάγκας, Χάμοντ, Γιαννιώτας – Αναστασίου Μπαχανάκ.

Κόκκινη: 73’ Μπαχανάκ (2η κίτρινη).

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Γκροφ, Τσάπρας, Βήχος, Λιάγκας, Τσελεπίδης, Χάμοντ (54’ Μεχία), Νίκας, Γιαννιώτας (82’ Λόπεθ), Κουάδρα (75’ Μπελμόντ), Συμελίδης (54’ Πολέτο). Ρομό (82’ Τσιριγώτης).

ΝΙΚΗ: Γκαραβέλης, Τοπαλίδης (23’ λ.τρ. Τζιώρας), Αναστασίου, Ανδρέου, Μπαχανάκ, Κυριακίδης, Λίταινας (77’ Γρομητσάρης), Γαβριηλίδης (77’ Πέττας), Κάσσος, Πολίτης, Ριμπέιρο (63’ Κρητικός).