Φιλική ισοπαλία για τον Ολυμπιακό Βόλου, 0-0 με Ηρακλή Λάρισας (photos)

Δεν ανέδειξε νικητή το φιλικό παιχνίδι του Ολυμπιακού Βόλου με τον Ηρακλή Λάρισας, το οποίο διεξήχθη στις αθλητικές εγκαταστάσεις των «ερυθρολεύκων» στην Άλλη Μεριά. Οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0, ύστερα από ένα δυνατό ματς, στο οποίο ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού.

Τόσο ο προπονητής του Ολυμπιακού, Σάκης Θεοδοσιάδης, όσο και ο τεχνικός του Ηρακλή, Παναγιώτης Διλμπέρης, είχαν την ευκαιρία να βγάλουν χρήσιμα συμπεράσματα από την πορεία της προετοιμασίας, δοκιμάζοντας σχήματα και πρόσωπα.

Με τον Ολυμπιακό δεν αγωνίστηκαν οι τραυματίες Στέργιος Ψιάνος, Φώτης Καρατσόλης και Αντώνης Θεοδωρόπουλος, οι οποίοι σταδιακά αναμένεται να επιστρέψουν στις προπονήσεις μέσα στην προσεχή εβδομάδα.

Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε με διάταξη 4-3-3. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Καβουσάκης, ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Λάμπος και το αριστερό ο Διαμαντόπουλος. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Παπαϊωάννου και Γαλανόπουλος. Ο Καμπέρης ήταν ο αμυντικός χαφ και μπροστά του κινούνταν οι Κόλα και Κόφφας. Την επιθετική τριπλέτα αποτέλεσαν οι Ντινιωτάκης δεξιά, Κατσαγεωργίου αριστερά και Αναστασίου στην κορυφή της επίθεσης.

Ο Ηρακλής ήταν η ομάδα που απείλησε πρώτη στο παιχνίδι, με τον Ζαφειρίου να σουτάρει άουτ στο 1ο λεπτό από πλάγια θέση. Η απάντηση των «ερυθρολεύκων» ήρθε στο 11’ με τον Καμπέρη να σουτάρει, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Οι παίκτες του Ολυμπιακού πίεζαν ψηλά και προσπαθούσαν να κλέψουν μπάλες και να απειλήσουν το τέρμα του Κουτσαβασίλη. Ωστόσο, στο 16’ ο Ηρακλής με σουτ του Ζαφειρίου και πάλι προσπάθησε να απειλήσει το τέρμα των «ερυθρολεύκων» με την μπάλα να μην βρίσκει το στόχο.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να έχουν αρκετά καλό ρυθμό στο παιχνίδι τους, παίζοντας δυνατά και με πάθος, με στόχο να φτάσουν στο γκολ. Στο 18’ ο Κλεβί Κόλα εκτέλεσε κόρνερ και ο Παπαϊωάννου με προβολή απέτυχε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με τον Ολυμπιακό να χάνει σημαντική ευκαιρία για γκολ.

Οι παίκτες του Σάκη Θεοδοσιάδη είχαν την ελαφρά πρωτοβουλία των κινήσεων και προσπαθούσαν να αναπτυχθούν σωστά, όμως και ο Ηρακλής δημιουργούσε προϋποθέσεις για γκολ στην επίθεση, με τους Λεσάι και Ζαφειρίου. Στο 35’ ο Κόλα με σουτ έστειλε την μπάλα άουτ, με τον Ολυμπιακό να χάνει τη σημαντικότερη ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο στις καθυστερήσεις.

Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κόλα, ο προωθημένος Παπαϊωάννου με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Κουτζαβασίλη, αποτυγχάνοντας να ανοίξει το σκορ.

Δυνατό ματς και στο β’ μέρος
Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες έκαναν πολλές αλλαγές, ο Σάκης Θεοδοσιάδης δοκίμασε στο τελευταίο 15λεπτο και σχήμα με τρεις αμυντικούς πίσω (3-5-2), με τον Ολυμπιακό να είναι καλύτερος μέχρι το 75’ και τον Ηρακλή Λάρισας να ανεβάζει την απόδοσή του στο τελευταίο τέταρτο.

Στο 53’ ο Αναστασίου δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα στη πρώτη καλή στιγμή του Ολυμπιακού στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 58’ ο Ολυμπιακός «άγγιξε» το γκολ, με τον Κόλα να εκτελεί φάουλ και την μπάλα να περνά δίπλα από τη δεξιά συμβολή των δοκαριών του Ηρακλή.

Στο 70′ ο Ευθυμιάδης επιχείρησε ένα καλό σουτ από πλάγια θέση χωρίς αποτέλεσμα, ενώ εκτός εστίας κατέληξε και το συρτό σουτ του Σκοπελίτη πέντε λεπτά αργότερα.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι πολλές αλλαγές αλλοίωσαν το ρυθμό, χωρίς να υπάρχουν ιδιαίτερες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Έτσι Ολυμπιακός και Ηρακλής έμειναν στο 0-0, σ’ ένα πολύ δυνατό τεστ και για τις δύο ομάδες.

Επόμενο φιλικό παιχνίδι για τον Ολυμπιακό την προσεχή Κυριακή 4/9 με αντίπαλο τον Π.Ο. Φήκη στα Τρίκαλα.

Διαιτητής: Τασιόπουλος
Βοηθοί: Αγγελόπουλος, Πλακιάς
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Καβουσάκης (85′ Κοκώνης), Λάμπος (71′ Παπαδήμος), Διαμαντόπουλος (76′ Ακριβόπουλος), Παπαϊωάννου, Γαλανόπουλος (46′ Σιουμουρέκης), Καμπέρης, Κόφφας (46′ Σκοπελίτης), Κόλα, Αναστασίου (65′ Μυλωνάς), Κατσαγεωργίου (53′ Σταμπουλής), Ντινιωτάκης (76′ Σκούρας)
ΗΡΑΚΛΗΣ ΛΑΡΙΣΑΣ: Κουτζαβασίλης (58′ Παπαγιάννης), Καψάλης Μαρ., Καμπέρης (82′ Κουτζαηλίας Κ.), Γαργάλας (46′ Αγγελούλης), Καψάλης Στρ.,Μπάμης, Τσιμίκας (58′ Αλτάνης), Ζαφειρίου (46′ Σούμπασης), Μεζίνη (80′ Κουτζαηλίας Γ.), Λεσάι (70′ Ευθυμιάδης), Μάντικας.