Εμφανώς ανώτερη από τον Καμπανιακό η Νίκη

Την πρώτη της επιτυχία εντός έδρας πανηγύρισε η Νίκη κερδίζοντας με 2-0 τον Καμπανιακό χάρη στα τέρματα των Τζιώρα (30’) και Ανδρέου (43’), ενώ είχε και δοκάρι με τον Μιράντα (53’). Πολύς κόσμος παρακολούθησε την αναμέτρηση στο Πανθεσσαλικό.

Ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος επέλεξε πάλι το 4-3-3 ως εξής: Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Γκαραβέλης έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Κάσσο, Ανδρέου, Μπαχανάκ και Αναστασίου. Σε ρόλο «εξαριού» ο Κυριακίδης με εσωτερικούς χαφ τους Παναγιωτίδη και Γαβριηλίδη, ενώ την επιθετική τριπλέτα συνέθεταν οι Ριμπέιρο (δεξιά), Μιράντα (αριστερά) και Τζιώρας (κορυφή).

Στο αντίπαλο στρατόπεδο ο Ηλίας Σαπάνης παρέταξε τον Καμπανιακό με 4-2-3-1. Τερματοφύλακας ήταν ο Κασαπίδης, ενώ στην άμυνα τοποθετήθηκαν οι Π. Καθάριος (δεξιά), Φροσύνης (αριστερά), Παπαστεριανός και Μπούσης. Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Σαρβανίδης, Γαρύφαλλος (στον άξονα), Τότσκα και Πόζογλου (δεξιά και αριστερά αντίστοιχα), με τον Ν. Καθάριο να κινείται λίγο πιο πίσω από τον Γιουκούδη, που ήταν ο μοναδικός προωθημένος.

Οι «κυανόλευκοι» ξεκίνησαν μ’ ένα «γεμάτο» δίλεπτο. Πρώτα στο 7’ ο Μιράντα εκτέλεσε φάουλ και ο Γαβριηλίδης έπιασε κεφαλιά που πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Στο επόμενο λεπτό ο ίδιος παίκτης ήταν πάλι πρωταγωνιστής. Ο Ριμπέιρο δέχθηκε φοβερή μπαλιά από τον Κυριακίδη, έκανε γρήγορο σπριντ και γύρισμα προς τον 31χρονο μέσο, η προβολή το οποίου πέρασε πάνω από τα γκολπόστ.

Στο 13’ καταγράφηκε η παρθενική τελική του Καμπανιακού. «Δράστης» ο Φροσύνης που σούταρε άστοχα έξω από την περιοχή. Στο επόμενο λεπτό ο Παναγιωτίδης έπιασε συρτό σουτ, το οποίο δεν είχε δύναμη διευκολύνοντας το έργο του Κασαπίδη.

Στο 25’ ο Ριμπέιρο έψαξε τον Τζιώρα, τον οποίο πρόλαβε με δυναμική έξοδο ο Χασαπίδης, με τον κ. Χρονά να καταλογίζει λανθασμένα επιθετικό φάουλ. Στο επόμενο λεπτό ο Βραζιλιάνος εκτέλεσε κόρνερ και ο Κάσσος έπιασε κεφαλιά στην αγκαλιά του τερματοφύλακα του Καμπανιακού.

Από μια ασυνεννοησία της «κυανόλευκης» άμυνας παραλίγο να γίνει το 0-1 στο 29’. Έπειτα από μία κόντρα η μπάλα περίεργη τροχιά και ο Ανδρέου έδιωξε την μπάλα πάνω στον Γιουκούδη. Εκείνος έστρωσε στον Ν. Καθάριο που πλάσαρε λίγο πάνω από την αριστερή συμβολή των δοκών.

Στο επόμενο λεπτό οι παίκτες του Δημήτρη Ελευθερόπουλου αποδείχθηκαν πιο εύστοχοι. Ο Κάσσος εμβόλισε την αντίπαλη οπισθοφυλακή από δεξιά και πρόσφερε στο… πιάτο το γκολ στον Τζιώρα, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να παραβιάσει από κοντά την κενή εστία για το 1-0.

Με την ψυχολογία στα ύψη οι γηπεδούχοι πλησίασαν και σε δεύτερο τέρμα στο 32’. Ύστερα από σέντρα του Κάσσου και προσωρινή απόκρουση των αμυνομένων, η μπάλα έφτασε στον Παναγιωτίδη που σούταρε στην αγκαλιά του Κασαπίδη.

Στο 37’ ο Τζιώρας γύρισε για τον Γαβριηλίδη, που έφερε την μπάλα στο αριστερό και σούταρε με την μπάλα να κοντράρει καταλήγοντας κόρνερ. Στο 43’ ο Μιράντα μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά και πάσαρε στον Γαβριαηλίδη, ο οποίος καθυστέρησε αλλά τελικά έκανε το πλασέ, με τον Κασαπίδη να παραχωρεί κόρνερ. Εκτελεστής ο Κυριακίδης και ο Ανδρέου με καρφωτή κεφαλιά έγραψε το 2-0.

Η Νίκη θα μπορούσε να πετύχει και τρίτο τέρμα στο 45’. Ο Ριμπέιρο βρέθηκε σε θέση βολής από τα αριστερά και σούταρε με το «κακό» του πόδι, το αριστερό, δίχως να βρει στόχο.

Ο Ηλίας Σαπάνης με την έναρξη του β’ ημιχρόνου έβαλε στο ματς τους Έππα και Προσκυνητόπουλο, αλλά η βολιώτικη ομάδα ήταν εκείνη που απείλησε πρώτη. Είχαν κυλήσει μόλις 23 δευτερόλεπτα στην επανάληψη, όταν ο Μιράντα μπήκε στην περιοχή και γύρισε αλλά ο Κασαπίδης «καπάκωσε» την μπάλα.

Τεράστια ευκαιρία για τη Νίκη στο 53’. Ο Μιράντα «ξεχύθηκε» στο ανοικτό γήπεδο και με πλασέ σημάδεψε τη ρίζα της δεξιάς δοκού (φωτό). Στην επαναφορά ο Γαβριηλίδης σούταρε βιαστικά πάνω από την ανυπεράσπιστη εστία, αφού ο Κασαπίδης είχε εξουδετερωθεί.

Διπλή ευκαιρία και στο 58’ για το βολιώτικο συγκρότημα. Ο Αναστασίου «τρύπησε» την αντίπαλη άμυνα από αριστερά και γύρισε για τον Παναγιωτίδη, ο οποίος ολιγώρησε με συνέπεια να ανακοπεί σε κόρνερ πριν πλασάρει από τη μικρή περιοχή. Το κόρνερ εκτέλεσε ο Μιράντα και ο Μπαχανάκ έπιασε κεφαλιά, που «έξυσε» το δεξί δοκάρι (άουτ).

Στο 61’ ο κ. Ελευθερόπουλος αντικατέστησε τους Παναγιωτίδη και Μιράντα με τους Λίταινα και Κρητικό αντίστοιχα και στο 65’ είδε τους παίκτες του να φτάνουν πάλι κοντά στο γκολ. Ο Τζιώρας έπιασε «γυριστό», όμως ο Κασαπίδης έπεσε στη δεξιά γωνία και μπλόκαρε.

Όμορφη ομαδική προσπάθεια των γηπεδούχων στο 66’, με τον Λίταινα να σεντράρει και τον Τζιώρα να πιάνει… αέρα. Η μπάλα έφτασε στον Ριμπέιρο που σούταρε με δύναμη, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Παπαστεριανό κι ενώ είχε πορεία προς την εστία.

Στο 69’ πέρασαν στο ματς οι Τοπαλίδης και Μοράρ αντί των Κάσσου και Τζιώρα, με τον δεύτερο να «αγγίζει» το γκολ στο 80’. Ο Ρουμάνος σέντερ φορ είδε τον τερματοφύλακα μακριά από την εστία και προσπάθησε να τον «κρεμάσει» χωρίς όμως επιτυχία.

Στο 82’ ο Μανιός δοκίμασε το πόδι του από μακρινή απόσταση, αλλά δεν ανησύχησε τον Γκαραβέλη, ο οποίος μπλόκαρε με ευκολία και σουτ του Ξιφιλίνου στο 85’. Έτσι το 2-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τους «κυανόλευκους» να επευφημούνται από τους φιλάθλους που έδωσαν δυναμικό «παρών» χθες στο Πανθεσσαλικό παρά το εργάσιμο της ημέρας.

Διαιτητής: Χρονάς (Αχαΐας).

Βοηθοί: Ζούλης (Αχαΐας), Μπύρος (Ευρυτανίας).

4ος διαιτητής: Φωκάς (Αχαΐας).

Κίτρινη: Παναγιωτίδης.

ΝΙΚΗ: Γκαραβέλης, Κάσσος (69’ Τοπαλίδης), Αναστασίου, Ανδρέου, Μπαχανάκ, Κυριακίδης, Παναγιωτίδης (61’ Λίταινας), Γαβριηλίδης, Ριμπέιρο (80’ Πολίτης), Μιράντα (61’ Κρητικός), Τζιώρας (69’ Μοράρ).

ΚΑΜΠΑΝΙΑΚΟΣ: Κασαπίδης, Π. Καθάριος (46’ Έππας), Φροσύνης. Μπούσης, Παπαστεριανός, Σαρβανίδης (46’ Προσκυνητόπουλος), Γαρύφαλλος, Τότσκα (60’ Μανιός), Πόζογλου (70’ Ξιφιλίνος), Ν. Καθάριος (77’ Καράμπελας), Γιουκούδης.