Έφτασε κοντά στο «διπλό» παρά τις απουσίες η Νίκη

Κοντά σε δεύτερο συνεχόμενο «διπλό» έφτασε η Νίκη, αλλά στο τέλος λύγισε με 78-76 από τον Πρωτέα στα Γρεβενά. Η βολιώτικη ομάδα αγωνίστηκε χωρίς τους Καλλέ, Βερτζάγια και Μπουσκολίτη, παρόλα αυτά όμως ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστική και θα μπορούσε να πάρει το ροζ φύλλο.

Το ματς κύλησε με τους δύο «μονομάχους» να εναλλάσσονται στο σκορ. Με καλή επιθετική λειτουργία οι «κυανόλευκοι» προπορεύονταν με 18-24 στο 10’, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν 45-45 στο τέλος του α’ ημιχρόνου.

Στο ίδιο τέμπο πήγε και το β’ μέρος, με το παιχνίδι στην απόλυτη ισορροπία (62-62) και στο 30’. Όλα κρίθηκαν στην τελευταία επίθεση. Η Νίκη βρέθηκε πίσω με 78-76 και ο Μπουρδάνος επιχείρησε να στείλει τον αγώνα στην παράταση, αλλά αστόχησε πιεζόμενος σε λέι απ με την εκπνοή.

Δεκάλεπτα: 18-24, 45-45, 62-62, 78-76.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ (Χασιώτης): Τζιουβάρας 4 (1), Γρίψιος 11, Κλωνάρας 13 (1), Παλάσκας,  Παπαδόπουλος 9, Σιπητάνος 16 (2), Κωνσταντίνου 12 (2), Μπόζιαρης 4, Μαλλιούρας 9, Κυρατζής.

ΝΙΚΗ (Μαύρος-Κοσμάτος): Νικόλης, Μπουρδάνος 5 (1), Σαριμπαλίδης 21 (4), Τουτουντζόγλου, Ζησόπουλος, Κουτίνας 25 (1), Σπανόπουλος  6, Σιάνος, Δελεντζές, Λόλας 9, Σούλης,  Ξενιτίδης 10 (2).