Δεν σκόραρε ο Βόλος και ηττήθηκε 1-0 από τον Παναιτωλικό

Ένα γκολ του Αριγίμπι στο 75’ έδωσε τη νίκη στον Παναιτωλικό με 1-0, με τον Βόλο να γνωρίζει στο Αγρίνιο την τέταρτη φετινή εκτός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής, προτελευταίας, της κανονικής περιόδου.
Το παιχνίδι πήγε στη δύναμη και στο πάθος, δεν είχε πολλές φάσεις, με τον Παναιτωλικό να έχει καλύτερες στιγμές στο ματς, πέτυχε το γκολ που του έδωσε τη νίκη, απέναντι στον Βόλο, που επιθετικά δεν απείλησε σοβαρά την εστία του Μελίσσα.

Μέτριο θέαμα στο πρώτο μέρος
Λιγοστές ήταν οι καλές επιθετικές προσπάθειες των δύο ομάδων στο πρώτο ημίχρονο. Ο Παναιτωλικό μετά το 25’ ήταν πιο επικίνδυνος και δημιουργικός, χάνοντας δυο-τρεις καλές ευκαιρίες, με τον Βόλο, ωστόσο, να φτάνει μια ανάσα από το γκολ στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους.
Παναιτωλικός και Βόλος αλληλοεξουδετερώθηκαν στο πρώτο 25λεπτο, χωρίς να υπάρχουν σημαντικές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες.
Στο 18’ το ψηλοκρεμαστό σουτ του Καρέλη από το ύψος της μεσαίας γραμμής θέλησε να… κρεμάσει τον Κλέιμαν πουν ήταν έξω από την εστία του, με την μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ, δίχως να ανησυχήσει ο τερματοφύλακας του Βόλου.
Στο 28’ ο Αριγκίμπι συνεργάστηκε εξαιρετικά με τον Ντάλσιο, μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, με τον Κλέιμαν να αποκρούει και να κρατά το μηδέν για την εστία του.
Στο 36’ ο Μεντίνα επιχείρησε την παράλληλη σέντρα, όμως, δεν πρόλαβαν Ντάλσιο και Καρέλης να βρουν την μπάλα και να τη στείλουν στα δίχτυα.
Ο Παναιτωλικός έχασε νέα ευκαιρία στο 39’, όταν ο Εντιγκά έβγαλε κάθετη πάσα στον Καρέλη, αυτός έχοντας μπροστά τον Κλέιμαν από πλάγια θέση γύρισε την μπάλα στον Εντιγκά, με τον Κογκολέζο να σουτάρει απελπιστικά άουτ.
Ο Βόλος είχε κλασική ευκαιρία να πάρει κεφάλι στο σκορ στο 41’. Μετά από λάθος του Εντιγκά, ο Ριένστρα «έκλεψε» την μπάλα, με τους παίκτες του Βόλου να φεύγουν στην αντεπίθεση. Ο Ολλανδός πάσαρε στον Νίνη, αυτός έδωσε στον Μπαριέντος με τον Ουρουγουανό μέσο να σουτάρει μέσα από την περιοχή και η μπάλα να σταματά στο σώμα του Βάντερσον. Στην εξέλιξη της φάσης ο Μαρτίνες σούταρε, με τον Μελίσσα να πέφτει στην αριστερή του γωνία και να μπλοκάρει την μπάλα.

Ο Αριγίμπι έδωσε τη νίκη στον Παναιτωλικό
Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Έγινε ένα κλειστό παιχνίδι, με τον Βόλο να πιέζει και να θέλει να βγει στην κόντρα επίθεση, ενώ από την πλευρά του ο Παναιτωλικός προσπαθούσε να βρει τρόπους να απειλήσει το τέρμα του Κλέιμαν.
Ωστόσο, στο πρώτο 20λεπτο του β’ μέρος καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν κάποια αξιόλογη ευκαιρία.
Χρειάστηκε να περάσει μισή ώρα στο δεύτερο ημίχρονο για να δούμε την πρώτη φάση στο β’ μέρος. Αυτή ήταν για τον Παναιτωλικό, η οποία κατέληξε σε γκολ. Στο 75’ ύστερα από εκτέλεση φάουλ των γηπεδούχων, ο Ταχάρ, που είχε περάσει ως αλλαγή στο παιχνίδι στο 54’, κέρδισε τις κόντρες μέσα στην περιοχή του Βόλου, έβγαλε παράλληλη μπαλιά στον Αριγίμπι και ο Αμερικανός από κοντά το μόνο που έκανε ήταν να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα, για να γράψει το 1-0 για τον Παναιτωλικό.
Στο 80’ ο Βόλος έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει. Ο Φεράρι έβγαλε σέντρα «ξυράφι» από τ’ αριστερά, με τον Δουβίκα να μην προλαβαίνει για ένα βήμα να πλασάρει τον Μελίσσα, ένα μέτρο από την εστία.

Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Φωτιά βρήκε τον Παναιτωλικό να παίρνει μία σπουδαία νίκη στην προσπάθειά του να παραμείνει στην κατηγορία, ενώ ο Βόλος γνώρισε την τέταρτη ήττα μακριά από το Πανθεσσαλικό, μένοντας στους 30 βαθμούς και στην 7η θέση.

Διαιτητής: Φωτιάς (Πέλλας)
Βοηθοί: Πάτρας (Μακεδονίας), Μωϋσιάδης (Γρεβενών)
4ος Διαιτητής: Ζαχαριάδης (Μακεδονίας)
Κίτρινες: Ντίας. Μάζουρεκ-Ριένστρα, Τσοκάνης
Παναιτωλικός: Μελίσσας, Μεντίνα (70’ Τσιγγάρας), Κωνσταντόπουλος, Βάντερσον, Περέιρα, Εντινγκά, Ντάλσιο (83’ Μαλλής), Μάζουρεκ (83’ Ντουάρτε), Ντίας (54’ Ταχάρ), Αριγίμπι, Καρέλης (70’ Ματσόλα).
Βόλος: Κλέιμαν, Τέκιο, Φεράρι, Σάντσες, Γκρίλο, Τσοκάνης (76’ Μπουένο), Ριένστρα (66’ Μπαρτόλο), Νίνης, Μπαριέντος, Μαρτίνες, Δουβίκας.