«Χρυσός» βαθμός για τον Βόλο στο 96’ με Δημόπουλο

Με «χρυσό» σκόρερ τον Στέργιο Δημόπουλο στο 90+6’ ο Βόλος πήρε έναν πολύτιμο βαθμό στο Αγρίνιο, ισοφαρίζοντας σε 1-1 τον Παναιτωλικό, στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της 23ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ.
Έγινε ένα δυνατό παιχνίδι, στο οποίο ο Παναιτωλικός ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο διάστημα στο οποίο πέτυχε το γκολ με τον Μουνιέ στο 42’, ενώ είχε και άλλες ευκαιρίες για να σημειώσει δεύτερο τέρμα. Ο Γάλλος επιθετικός πήρε το ριμπάουντ μετά την απόκρουση του Γκαραβέλη στο σουτ του Ντίας και από κοντά έστειλε με σουτ τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο β’ μέρος ο Βόλος ανέβασε την απόδοσή του, προσπάθησε για το γκολ της ισοφάρισης, δίχως όμως να έχει κλασικές ευκαιρίες για γκολ.
Τελικά, αφού πρώτα στις καθυστερήσεις οι Ντιάζ του Παναιτωλικού και Μάντζης του Βόλου είδαν την κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή Κατσικογιάννη, οι «κυανέρυθροι» ισοφάρισαν στο 96’ σε 1-1. Ο Μουνίθ εκτέλεσε φάουλ, ο Τσίκα γύρισε τη μπάλα και ο Δημόπουλος με σουτ μέσα από τη μικρή περιοχή έκανε το 1-1.
Με το βαθμό αυτό ο Βόλος έφτασε τους 26 πόντους, όσους έχουν Ατρόμητος, Αστέρας και ΑΕΛ και βρίσκεται δύο βαθμούς από την 6η προνομιούχο θέση που οδηγεί στα πλέι οφ την οποία κατέχουν ΟΦΗ και Ξάνθη.

Διαιτητής: Κατσικογιάννης (Ηπείρου)

Βοηθοί: Μωυσιάδης (Ηπείρου), Νατσιόπουλος (Μακεδονίας)

4ος διαιτητής: Αντωνίου (Αν. Αττικής)

Κόκκινες: 91’ Ντίας-95’ Μάντζης

Κίτρινες: Ρόσα, Τζανακάκης-Κάσες

Παναιτωλικός: Φερνάντες, Μαλής, Σίεστεντ, Τζανακάκης, Κέβιν, Ντάλσιο, Αλβάρες (74’ Νταχάρ), Ρόσα, Ντάουντα (80’ Μπαΐροβιτς), Μουνιέ (86’ Φρέντ), Ντίας

Βόλος: Γκαραβέλης, Οικονόμου, Τσίκα, Δημόπουλος, Φεράρι (65’ Κάσες), Ντεντάκης (71’ Λύρατζης), Τσοκάνης (78’ Μπαλογιάννης), Γκουαροτσένα, Μουνίθ, Τόρες, Μάντζης