Αποτελεσματικός και άριστα τακτικά ο Βόλος με Απόλλωνα Σμύρνης

Ο Βόλος κατάφερε να σημειώσει τρία γκολ στις τέσσερις τελικές προς την εστία, «άλωσε» τη Ριζούπολη, επικρατώντας με 3-1, έκανε το «δύο στα δύο» στη Σούπερ Λιγκ και έδειξε πως και φέτος θα είναι μια ομάδα που θα όχι μόνο θα τη σέβονται όλοι, αλλά θα την υπολογίζουν σε μεγάλο βαθμό.

Οι «κυανέρυθροι» προηγήθηκαν με 0-3, με τέρματα των Φερνάντες, Φαν Βέερτ και Μπαρτόλο και δέχθηκαν τη μείωση του σκορ από τον Ιωαννίδη για το τελικό 1-3. Αγωνίστηκαν με έξυπνη τακτική, εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των παικτών της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» και πήραν ένα σπουδαίο «τρίποντο».

Τακτικά οι παίκτες του Βόλου πήραν άριστα, ενώ οι Φαν Βέερτ και Μπαρτόλο σκόραραν για δεύτερο σερί ματς. Ο Απόλλων μπορεί να είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και μεγαλύτερη κατοχή μπάλας (59%-41%), όμως αυτό δεν ήταν αρκετό να του δώσει το θετικό αποτέλεσμα.

Πώς παρατάχθηκαν οι ομάδες
Ο Γιάννης Πετράκης, προπονητής του Απόλλωνα, παρέταξε την ομάδα του με διάταξη 4-3-3. Την εστία της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» υπερασπίστηκε ο Βέρχουλστ. Ο Ντεντάκης κάλυψε το δεξί άκρο της άμυνας και ο Τουτουαρίμα το αριστερό. Οι Άλβες και Λισγάρας ήταν οι δύο κεντρικοί αμυντικοί. Ο Σλίβκα ήταν ο καθαρός ανασταλτικός μέσος, με τους Κάστρο και Παπαγεωργίου να είναι οι άλλοι δύο μέσοι. Ο Παμλίδης έπαιξε στο δεξί «φτερό» της επίθεσης, ο Σαχλί στο αριστερό, με τον Ντάουντα να αγωνίζεται στην κορυφή της επίθεσης.

Ο Γκιγέρμο Αμπασκάλ, από τη άλλη πλευρά, πραγματοποίησε μία αλλαγή στο βασικό σχήμα, σε σχέση με το παιχνίδι της πρεμιέρας με τη Λαμία. Ο τραυματίας Μπαριέντος δεν αγωνίστηκε και τη θέση του στην ενδεκάδα πήρε ο Ροσέρο. Έτσι κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Κλέιμαν, ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Πουρίτα και το αριστερό ο Φεράρι. Οι Γκρίλο και Ρομέρο αποτέλεσαν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Ο Τσοκάνης έπαιξε ως αμυντικός χαφ, ενώ οι άλλοι δύο παίκτες του άξονα ήταν οι Φερνάντες και Μπαρτόλο. Στις πτέρυγες επιχειρούσαν οι Ρεγκατίν (δεξιά) και Ροσέρο (αριστερά), με τον Φαν Βέερτ να αγωνίζεται στην κορυφή της επίθεσης.

Σε θέση οδηγού με τον Φερνάντες ο Βόλος
Ο Βόλος μπήκε στο παιχνίδι με στόχο να κάνει αυτό που γνωρίζει καλά. Να πιέσει ψηλά, έχοντας κοντά τις γραμμής και να βρει τον τρόπο να φτάσει στο γκολ. Οι παίκτες του Γκιγέρμο Αμπασκάλ κατάφεραν πολύ νωρίς να μπουν σε θέση οδηγού στο ματς. Αφού στο 3’ το σουτ που επιχείρησε ο Σλίβκα για τον Απόλλωνα δεν βρήκε το στόχο (άουτ), στο 4ο λεπτό οι «κυανέρυθροι» άνοιξαν το σκορ. Η επίθεση ξεκίνησε από τον Κλέιμαν, οι φιλοξενούμενοι κινήθηκαν εξαιρετικά στον χώρο, καθώς οι παίκτες του Απόλλωνα άφησαν σημαντικά κενά, η μπάλα πήγε στον Πάολο Φερνάντες, με τον Ισπανό να σκοράρει. Έξω από την περιοχή άλλαξε κατεύθυνση, έφερε την μπάλα στο αριστερό πόδι και σουτ από τα 25 μέτρα την έστειλε στα δίχτυα, γράφοντας το 0-1 για τον Βόλο. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του Φερνάντες στη Σούπερ Λιγκ.

Μάλιστα, στο 8’ οι «κυανέρυθροι» έχασαν σημαντική ευκαιρία να πετύχουν δεύτερο τέρμα. Ο Φεράρι από τα αριστερά βρήκε τον Φαν Βέερτ στην καρδιά της άμυνας του Απόλλωνα, ο Ολυμπιακός γύρισε το κορμί του, σούταρε, με τον Λισγάρα να κόβει την πορεία της μπάλας που είχε κατεύθυνση προς το τέρμα.

Μετά το πρώτο 10λεπτο, στο οποίο ο Βόλος ήταν καλύτερος, ο Απόλλων σιγά-σιγά ισορρόπησε το παιχνίδι και προσπάθησε να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης. Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και προσπαθούσαν να αναπτυχθούν επιθετικά, κυρίως από τη δεξιά πλευρά με τους Ντεντάκη και Παπαγεωργίου. Στο 14’ Ο Ντάουντα έκανε το κοντρόλ με το στήθος μέσα στην περιοχή, σούταρε, με τον Κλέιμαν να διώχνει την μπάλα με τα πόδια.

Νέα καλή στιγμή για τον Απόλλωνα στο 21’. Ύστερα από ωραία συνεργασία Παπαγεωργίου-Ντεντάκη, ο τελευταίος έκανε το γύρισμα μέσα στην περιοχή, ο Σαχλί σούταρε, με την μπάλα να κοντράρει στον Γκρίλο και να απομακρύνεται από την περιοχή του Βόλου.

Ο Απόλλων είχε μία ακόμη ευκαιρία να σκοράρει στο 27’. Ο Ντάουντα από τα αριστερά επιχείρησε τη σέντρα, με τον Σλίβκα να πιάνει την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Από το 30’ μέχρι και τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο Απόλλων συνέχισε να έχει την υπεροχή, η οποία, ωστόσο, ήταν ανούσια, με τον Βόλο να κρατά σχετικά εύκολα το 0-1.

Άλλα δύο γκολ στο β’ μέρος οι «κυανέρυθροι»
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Βόλος ξεκίνησε όπως και στο πρώτο. Με γκολ από τα… αποδυτήρια. Ήταν το 49’ όταν ο Ρεγκατίν άλλαξε το παιχνίδι από τα αριστερά προς τα δεξιά για τον Πουρίτα, ο Αργεντινός έκανε τη σέντρα και ο Φαν Βέερτ με εξαιρετική κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 0-2. Ο Ολλανδός σκόραρε και στο δεύτερο παιχνίδι με τον Βόλο, όπως είχε κάνει και στην πρεμιέρα με τη Λαμία.

Και πάλι ο Βόλος βρήκε τους χώρους, ο Φαν Βέερτ μπήκε «σφήνα» στους δύο στόπερ και «εκτέλεσε» τον Βέρχουλστ.

Αμέσως μετά το 0-2 ο Γιάννης Πετράκης έκανε τρεις αλλαγές (άλλαξε όλη την επιθετική γραμμή, βάζοντας στο παιχνίδι τους Φαν Λα Πάρα, Τσιλούλη και Ιωαννίδη), ενώ στο ξεκίνημα της επανάληψης είχε περάσει στο ματς και ο Μπαξεβανίδης.

Κι ενώ στο 62’ ο Μπρούνο Άλβες εκτέλεσε φάουλ, με τον Κλέιμαν να μπλοκάρει την μπάλα στη δεξιά του γωνία, στο 63’ ο Βόλος «χτύπησε» για τρίτη φορά. Ο Ζουλιάν Μπαρτόλο βρήκε χώρο, δεν τον έκλεισε κανείς, προχώρησε, σούταρε και έγραψε το 0-3. Ο Αργεντινός πέτυχε το δεύτερο τέρμα του στο φετινό πρωτάθλημα, εκμεταλλευόμενος την έλλειψη πίεσης από τους γηπεδούχους, για να νικήσει τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα.

Δύο λεπτά αργότερα, η «Ελαφρά Ταξιαρχία» βρήκε τον τρόπο να μειώσει το σκορ και να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Συγκεκριμένα, στο 65’ ο Τσιλούλης από τα δεξιά έκανε τη σέντρα και ο Ιωαννίδης με κεφαλιά σημείωσε το 1-3.

Ο Γκιγέρμο Αμπασκάλ στη συνέχεια έριξε στο παιχνίδι τους Νίνη και Σοάρες, στη θέση των Φερνάντες και Μπαρτόλο, φρέσκαρε τη μεσαία γραμμή κι αυτό συνετέλεσε στο να μην έχει ευκαιρίες ο Απόλλων στο τελευταίο 20λεπτο.

Έτσι, ο Βόλος ξεκινά και φέτος εντυπωσιακά το πρωτάθλημα, όπως και τις δύο προηγούμενες χρονιές. Έφτασε ήδη τους έξι βαθμούς σε δύο παιχνίδια με την ψυχολογία να είναι στα ύψη για τους παίκτες του Βόλου.

Διαιτητής: Περράκης (Αθήνας)
Βοηθοί: Τριανταφύλλου (Αρκαδίας), Κολοσιώνης (Αιτωλοακαρνανίας)
4ος διαιτητής: Τσέτσιλας (Γρεβενών)
Κίτρινες: Μπαξεβανίδης, Ντεντάκης-Φερνάντες, Τσοκάνης, Κλέιμαν.
ΒΟΛΟΣ: Κλέιμαν, Πουρίτα, Ρομέρο, Φεράρι, Γκρίλο, Τσοκάνης, Ρεγκατίν, Μπαρτόλο (74’ Σοάρες), Ροσέρο (86’ Βοϊτκόφσκι), Φερνάντες (64’ Νίνης), Φαν Βέερτ.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜ.: Βέρχουλστ, Ντεντάκης, Λισγάρας, Άλβες, Τουτουαρίμα (46’ Μπαξεβανίδης), Παπαγεωργίου, Σλίβκα, Κάστρο, Παμλίδης (53’ Φαν Λα Πάρα), Σαχλί (53’ Τσιλούλης), Ντάουντα (53’ Ιωαννίδης).