Από τη 12η θέση θα μπει στα πλέι άουτ ο Βόλος μετά την ήττα 4-1 από τον Παναθηναϊκό

Δεν τα κατάφερε ο Βόλος στο δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό. Ηττήθηκε με 4-1 από τους “πράσινους” στο ΟΑΚΑ την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Σούπερ Λιγκ και ετοιμάζεται για τα πλέι άουτ, ξεκινώντας από την 12η θέση της κατάταξης.
Στο ντεμπούτο του ο Στέφανος Ξηροφώτος στον πάγκο των «κυανέρυθρων» άλλαξε τη διάταξη της ομάδας, σε σχέση με τον τρόπο που αγωνιζόταν η ομάδα επί θητείας Αλμπέρτο Γκαγιέγκο. Ο Βολιώτης τεχνικός επανέφερε την τετράδα στην άμυνα (4-2-3-1), ενώ οι Μαξ και Γέντρισεκ αγωνίστηκαν μετά από αρκετές αγωνιστικές στο βασικό σχήμα.
Οι «πράσινοι» από την πλευρά τους παρατάχθηκαν με δύο παίκτες που έκαναν το ντεμπούτο τους στο πρωτάθλημα: Τον Βασίλη Ξενόπουλο κάτω από τα δοκάρια και τον Βασίλη Ζαγαρίτη σε ρόλο αριστερού μπακ.

Το ξεκίνημα του παιχνιδιού δεν ήταν καλό για τον Βόλο, καθώς πολύ νωρίς έμεινε πίσω στο σκορ. Μόλις στο 3ο λεπτό, οι παίκτες του Δώνη συνεργάστηκαν ιδανικά, ο Γιάννης Μπουζούκης έκανε την κάθετη και ο Ντόμινικ Νάγκι σημείωσε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του Παναθηναϊκού.
Στα επόμενα λεπτά οι «πράσινοι» πάτησαν αρκετές φορές με αξιώσεις στα καρέ του Βόλου, χωρίς ωστόσο να καταγραφεί η μεγάλη ευκαιρία μέχρι τις καθυστερήσεις.
Τελικά, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Φεντερίκο Μακέντα με κεφαλιά, έγραψε το 2-0, έπειτα από κόρνερ του Μπουζούκη και κεφαλιά του Μπαρτ Σένκεφελντ. Ο Παναθηναϊκός είχε μόλις τρεις τελικές (τόσες είχε και ο Βόλος), αλλά οι δύο κατέληξαν στα δίχτυα του Γκαραβέλη.

Η σέντρα του β’ μέρους επεφύλασσε δύο νέα πρόσωπα: Ο Ζοάο Νούνες αντικατέστησε τον Αχιλλέα Πούγγουρα και ο Κωνσταντίνος Μπαλογιάννης τον Λευτέρη Λύρατζη.
Το πιο ωραίο γκολ του παιχνιδιού μπήκε στο 53ο λεπτό: Ο Έρικ Γέντρισεκ κεραυνοβόλησε τον Ξενόπουλο με δυνατό σουτ στο «παραθυράκι» και έδωσε ελπίδες στον Βόλο.
Ο Ίκερ Γκουαροτσένα, ωστόσο, δέχθηκε δύο κίτρινες κάρτες σε διάστημα δύο λεπτών και στο 64’ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες. Η αμυντική λειτουργία του Βόλου απορρυθμίστηκε, το «τριφύλλι» βγήκε πολλές φορές με αξιώσεις για γκολ και το 4-1 δεν αποφεύχθηκε. Πρωταγωνιστής ο Μακέντα που σκόραρε στο 68’ και έφτασε τα 12 γκολ στη φετινή Σούπερ Λιγκ.
Διαιτητής: Βάτσιος (Δυτ. Αττικής)
Βοηθοί: Παπαδάκης (Ηρακλείου), Αϊναλης (Μακεδονίας)
4ος διαιτητής: Τσακαλίδης (Χαλκιδικής)
Κόκκινη: 64’ Γκουαροτσένα (2η κίτρινη).
Κίτρινες: 14’ Μπουζούκης, 42’ Ζαγαρίτης, 62’ Μπεκ – 62’ Γκουαροτσένα, 81’ Μαξ, 86’ Μουνίθ
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Ξενόπουλος, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρας (46’ Νούνες), Ζαγαρίτης, Κουρμπέλης (77’ Μπεκ), Ανουάρ, Νάγκι (77’ Περέα), Μπουζούκης, Χατζηγιοβάνης, Μακέντα.
ΒΟΛΟΣ: Γκαραβέλης, Ντεντάκης, Δημόπουλος, Κανταμουρό, Φεράρι, Λύρατζης (46’ Μπαλογιάννης), Μαξ, Ζοάο (60’ Τόρες), Γκουαροτσένα, Μουνίθ, Γέντρισεκ (75’ Κάσες).

Ξηροφώτος: Το παιχνίδι κρίθηκε στην αποβολή
Ο Στέφανος Ξηροφώτος έκανε ντεμπούτο στον πάγκο του Βόλου, αλλά και στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ στο παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό. Ο Βολιώτης προπονητής στις δηλώσεις του για το ματς τόνισε τα εξής: «Είχαμε την ατυχία να δεχτούμε ένα γκολ στο τρίτο λεπτό, ενώ μετά το 20λεπτο θεωρώ ότι πατούσαμε καλά, αλλά η ατυχία μας συνεχίστηκε στο 46’ όταν έγινε η πιο δύσκολη στιγμή στο ποδόσφαιρο, το να γίνει δηλαδή το 2-0 σ’ ένα τέτοιο σημείο. Στο ημίχρονο μιλήσαμε με τα παιδιά, πως θα παρουσιαστούμε βελτιωμένοι και να διεκδικήσουμε ότι καλύτερο γίνεται. Ήμασταν καλύτεροι στο διάστημα 45’-65’, καθώς πετύχαμε γκολ, είχαμε και ευκαιρίες. Μετά ήρθε η αποβολή και εκεί κρίθηκε το παιχνίδι. Ο Παναθηναϊκός είναι μια ποιοτική ομάδα, εκμεταλλεύθηκε την αποβολή και πήρε το ματς. Συνεχίζουμε, θα παλέψουμε να βρούμε ρυθμό και να φανούμε καλοί στην δύσκολη συνέχεια που μας περιμένει».
Από την πλευρά του ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Γιώργος Δώνης, τόνισε πως στόχος του Παναθηναϊκού στα πλέι οφ θα είναι να διεκδικήσει μέχρι τέλους την 3η θέση. Ο τεχνικός «πρασίνων» είπε στη συνέντευξη Τύπου: «Με τη λήξη της κανονικής περιόδου έχουμε 44 βαθμούς και βελτιώσαμε τα στατιστικά μας. Παρά την εικόνα στο ξεκίνημα είχα πίστη στην ομάδα, επειδή είχα δει την προετοιμασία.

Αν μου έλεγε κάποιος για την εξέλιξη ορισμένων ποδοσφαιριστών πριν από 20 μήνες, δεν το πίστευα. Και αυτό αφορά όλο το σταφ με τη δουλειά που γίνεται στο προπονητικό κέντρο.
Τη διαφορά στη βαθμολογία θα μας την έκαναν τα θεωρητικά εύκολα ματς. Αυτό πρέπει να το διατηρήσουμε και για τη νέα χρονιά. Στόχος μας είναι στα πλέι οφ να κερδίσουμε άλλη μια θέση στη βαθμολογία.
Στα πρώτα 20 λεπτά με εκνεύρισαν πολύ οι παίκτες μας. Δεν γίνεται να μην έχουμε κάνει τρία-τέσσερα γκολ. Ήμασταν αρκετά χαλαροί και δεν είμαι ευχαριστημένος από τη συγκέντρωση των παικτών. Στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια κάναμε αρκετές αλλαγές και τα παιδιά που έκαναν το ντεμπούτο πήγαν πολύ καλά».