Τέσσερις βαθμοί στα… σκουπίδια – Σε δύο σερί ματς δέχθηκε γκολ στην εκπνοή η Νίκη

Τάσεις… αυτοχειρίας παρουσιάζει το τελευταίο διάστημα η Νίκη. Κόντρα στον Ολυμπιακό και στην Τρίγλια προηγούνταν μέχρι το 94ο λεπτό, αλλά σ’ εκείνο το σημείο ισοφαρίστηκε και στα δύο παιχνίδια πετώντας στα… σκουπίδια τέσσερις πολύτιμους βαθμούς.

Κανείς ακόμη στις τάξεις της Νίκης δεν μπορεί ακόμη να πιστέψει αυτό που συνέβη στις δύο τελευταίες αγωνιστικές. Από τη μια μεριά στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό και την από την άλλη στη συνάντηση κόντρα στην Τρίγλια οι «κυανόλευκοι» ήταν έτοιμοι να πανηγυρίσουν. Ωστόσο και στις δύο περιπτώσεις δέχθηκαν γκολ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, σε σημείο που δεν πρόλαβαν να κάνουν ούτε… σέντρα.

Στην ουσία η βολιώτικη ομάδα πέταξε τέσσερις βαθμούς στα… σκουπίδια, οι οποίοι θεωρούνται πολύτιμοι, αφού αν τους είχε θα φιγουράριζε μόνη στην 3η θέση. Ωστόσο εξαιτίας της διπλής ζημιάς που υπέστη στο τελευταίο λεπτό των δύο αγώνων οπισθοχώρησε στην 6η θέση, όπου συγκατοικεί με τη Βέροια στους 34 βαθμούς.

Το σοκ είναι πολύ μεγάλο και ενδεικτική ήταν η στάση του Στάικου Βεργέτη, ο οποίος με πολύ μεγάλη δυσκολία μίλησε για το δεύτερο «χαστούκι», αυτή τη φορά από την Τρίγλια, από την οποία δέχθηκε δύο γκολ στα τελευταία τέσσερα λεπτά και το υπέρ της 2-0 μετατράπηκε σε 2-2.

«Είναι πολύ δύσκολο να μιλήσει κάποιος τέτοιες στιγμές. Σε δύο συνεχόμενα ματς, για δευτερόλεπτα χάσαμε δύο νίκες και τέσσερις σημαντικούς βαθμούς. Πιθανότατα είναι αδυναμία μας να διαχειριστούμε το υπέρ μας αποτέλεσμα. Δεν έχουμε την εξυπνάδα στα τελευταία λεπτά να κρατήσουμε την μπάλα και να τελειώσουμε το παιχνίδι.

Παρά το γεγονός πως μετά το ματς με τον Ολυμπιακό Βόλου, το συζητήσαμε και το αναδείξαμε με τους ποδοσφαιριστές. Εντούτοις για δεύτερη συνεχόμενη φορά μας πονάει πάρα πολύ που συμβαίνει το ίδιο πράγμα. Πρέπει να «σκύψουμε» στο πρόβλημα γιατί είναι κρίμα για την προσπάθεια που καταβλήθηκε.

Δικαιολογίες του τύπου «παίξαμε με εντεκάδα ανάγκης» και είχαμε πολλές απουσίες δεν τις δέχομαι γιατί αυτές οι δικαιολογίες είναι για τους αδύναμους. Δεν υπάρχουν δικαιολογίες, όταν έχεις 2-0 υπέρ σου αποτέλεσμα, έχεις πέντε λεπτά να λήξει το ματς και δεν μπορείς να το διαχειριστείς» τόνισε ο 24χρονος προπονητή, ο οποίος απολογήθηκε και απέναντι στους φιλάθλους, που σ’ ένα ακόμη εντός έδρας παιχνίδι έδωσαν μαζικό «παρών».

«Είμαι πάρα πολύ στεναχωρημένος απέναντι στον κόσμο της ομάδας που έρχεται στο γήπεδο και στηρίζει και του στερήσαμε για δεύτερη συνεχόμενη φορά τη δυνατότητα να πανηγυρίσει μία νίκη, επειδή δεν διαχειριστήκαμε σωστά τα τελευταία δευτερόλεπτα» ήταν χαρακτηριστικά τα λόγια του.

Ο κ. Βεργέτης μίλησε και για το τι πρέπει να γίνει για το υπόλοιπο πρωτάθλημα. «Αυτό που πρέπει να γίνει τώρα είναι μία αποφόρτιση της ομάδας γιατί έχει στρεσαριστεί. Έχουμε τέσσερα παιχνίδια σ’ έναν μήνα και όπως έχουμε πει πρέπει να δώσουμε των 100% των δυνάμεών μας. Είμαστε υποχρεωμένοι να το κάνουμε απέναντι στους εαυτούς μας, στις οικογένειές μας και στον σύλλογό μας» ανέφερε.

Το τελικό 2-2 φάνηκε τόσο παράδοξο ακόμη και από την πλευρά της Τρίγλιας, οι άνθρωποι της οποίας δεν περίμεναν ότι θα έπαιρναν αποτέλεσμα σ’ έναν αγώνα εκτός έδρας απέναντι σε ισχυρότερο αντίπαλο, όπου έχαναν 2-0 μέχρι το 90’.

Αυτό φάνηκε και στις δηλώσεις του Γιάννη Πολλαετίδη, ο οποίος εμφανίστηκε αιφνιδιασμένος και παραδέχθηκε ιπποτικά ότι η ομάδα του είχε μεγάλη τύχη για να φτάσει σ’ αυτή την ισοπαλία.

«Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μου, που δεν τα παράτησαν σε καμία στιγμή του παιχνιδιού, ακόμη και όταν βρεθήκαμε πίσω στο σκορ 2-0.

Όση τύχη δεν είχαμε στα δύο προηγούμενα παιχνίδια και με την Καλαμάτα και στην έδρα μας με τον Ιάλυσο, πιστεύω ότι την είχαμε τώρα, γιατί αν στη φάση με το δοκάρι έμπαινε το γκολ και γινόταν το 3-0 δεν θα μιλούσαμε καθόλου για παιχνίδι.

Έγινε η φάση του πέναλτι και μειώσαμε, και όταν είναι στο γκολ η διαφορά μεταφέρεις το άγχος  στην ομάδα της έδρας. Προσπαθήσαμε πάλι και ισοφαρίσαμε. Και πάλι συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μου για το πάθος που έδειξαν και που δεν τα παράτησαν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού» υπογράμμισε ο προπονητής της Τρίγλιας.

Τηλεοπτική η αναμέτρηση Καβάλας-Νίκης την Κυριακή
Η Καβάλα είναι η επόμενη αντίπαλος της Νίκης στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής στη Φούτμπολ Λιγκ. Η αναμέτρηση θα πραγματοποιηθεί την ερχόμενη Κυριακή στο στάδιο «Ανθή Καραγιάννη» και θα αρχίσει στις 15.00.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο συγκεκριμένος αγώνας επιλέχθηκε από την ΕΡΤ 3, προκειμένου να καλυφθεί σε απευθείας μετάδοση. Το άλλο παιχνίδι που θα μεταδοθεί ζωντανά είναι αυτό ανάμεσα στο Αιγάλεω και τον Θεσπρωτό, που θα διεξαχθεί στο γήπεδο «Σταύρος Μαυροθαλασσίτης» το Σάββατο με ώρα έναρξης τις 15.00.