Απέδρασε με Λούγκο από το Βελεστίνο – Ο Ολυμπιακός νίκησε 1-0 τον Ρήγα Φεραίο

Η παράδοση που ήθελε τον Ολυμπιακό Βόλου να μην κερδίζει τον Ρήγα στο Βελεστίνο «έσπασε» χθες. Οι «ερυθρόλευκοι» με γκολ του Νίκου Λούγκου νίκησαν 0-1, σημειώνοντας την δεύτερη φετινή του νίκη εκτός έδρας. Μάλιστα,  βελτίωσαν τη θέση τους στο βαθμολογικό πίνακα, καθώς όλα τα υπόλοιπα αποτελέσματα ήταν ευνοϊκά για τον Ολυμπιακό.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος του Ρήγα, παρότι οι γηπεδούχοι είχαν δύο καλές στιγμές να ανοίξουν το σκορ, πριν ο Λούγκος στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Παπαγιάννη. Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν δυνατά, με πάθος, είχαν καλή ανάπτυξη και γενικά πατούσαν καλύτερα μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Μόλις στο 5’ κοντινό σουτ του Σέττεο πέρασε λίγο έξω από το δοκάρι του Παπαγιάννη, ενώ στο 6’ σουτ του Διβανέ μπλόκαρε εύκολα ο τερματοφύλακας του Ρήγα.

Ο Λούγκος έχει σκοράρει και πανηγυρίζει

Στο επόμενο λεπτό μακρινό σουτ του Τζοβάρα, που είδε εκτός θέσης τον Καραγκιολίδη, πέρασε άουτ, ενώ ο ίδιος παίκτης στάθηκε άτυχος στο 13’. Ο επιθετικός του Ρήγα σούταρε με δύναμη από πλάγια θέση, όμως η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Ολυμπιακού.

Κι ενώ δεν έγινε το 1-0, στο επόμενο λεπτό ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ. Ο Λούγκος από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, με τη μπάλα να φτάνει στον «ερυθρόλευκο» μέσο μετά από απόκρουση του Παπαγιάννη.

Το γκολ αυτό λειτούργησε θετικά στην ψυχολογία των παικτών του Ολυμπιακού, οι οποίοι συνέχισαν να είναι επιθετικοί και στο διάστημα 15’-45’ είχαν ευκαιρίες να πετύχουν δεύτερο τέρμα και να «κλειδώσουν» τη νίκη.

Στο 20’ο Θέος δεν μπόρεσε να πλασάρει μέσα από τη μικρή περιοχή τον Παπαγιάννη, έπειτα από σέντρα του Καμπλιώνη από την αριστερή πλευρά. Τρία λεπτά αργότερα, ο Σέττος έβγαλε τη σέντρα στον Καμπλιώνη, που σούταρε, με τον τον Παπαγιάννη να πραγματοποιεί την απόκρουση του αγώνα, αποκρούοντας σωτήρια σε κόρνερ.

Στο 33’ την κεφαλιά του Διβανέ μπλόκαρε ο Παπαγιάννης, μετά από εκτέλεση φάουλ του Κόλα, ενώ ακολούθησαν τα σουτ των Καμπλιώνη στο 35’ και Θέου στο 37’ που έφυγαν εκτός εστίας, όπως και εκείνο του Σπαθή στο 38’.

Έπεσε ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο

Στο δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα του παιχνιδιού ήταν τελείως διαφορετική. Οι ομάδες δεν ήταν παραγωγικές, καθώς τα πολλά φάουλ και οι συνεχόμενες διακοπές συνετέλεσε στο να μην υπάρχει ρυθμός στο παιχνίδι.

Ο Ρήγας κέρδισε μέτρα στο γήπεδο, καθώς προσπάθησε να παίξει πιο επιθετικά με στόχο το γκολ της ισοφάρισης. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι ήταν ακίνδυνοι, με την αμυντική λειτουργία των «ερυθρολεύκων» να είναι πολύ καλή.

Οι καλές επιθετικές προσπάθειες ήταν μετρημένες στα δάχτυλα, με τον Ολυμπιακό, πάντως, να είναι πιο επικίνδυνος και η ομάδα που θα μπορούσε να είχε πετύχει δεύτερο τέρμα.

Στο 51’ ο Καμπλιώνης γύρισε τη μπάλα στον Σέττο μέσα στη περιοχή, με τον επιθετικό του Ολυμπιακού να μην μπορεί να κάνει την προβολή και να νικήσει τον Παπακώστα, ο οποίος απομάκρυνε τον κίνδυνο από την εστία του.

Στο 60’ ο Κόλα εκτέλεσε φάουλ κα ο προωθημένος Νόνης πήρε τη κεφαλιά, με τη μπάλα να καταλήγει άουτ. Την ίδια τύχη είχε και ένα σουτ του Θέου στο 61’.

Οι παίκτες του Ρήγα προσπαθούσαν με στατικές φάσεις να δημιουργήσουν προβλήματα στην άμυνα του Ολυμπιακού, χωρίς όμως να είναι ιδιαίτερα απειλητικοί για τον τέρμα του Καραγκιολίδη.

Στο 80’ ο Σεχολάρι έφυγε μόνος στην επίθεση από τα αριστερά, γύρισε τη μπάλα στον Καμπλιώνη, ο οποίος έπιασε το σουτ μέσα από την περιοχή, με τον Παπαγιάννη να πραγματοποιεί σωτήρια απόκρουση με τα πόδια, όπως και στο 90’ στο ψηλοκρεμαστό σουτ που επιχείρησε ο Σεχολάρι.

Έτσι, το τελευταίο σφύριγμα του Βολιώτη διαιτητή Δημήτρη Θεοχάρη, βρήκε τους παίκτες του Ολυμπιακού να πανηγυρίζουν τη νίκη μαζί με τους φιλάθλους τους, που έδωσαν δυναμικό «παρών» χθες στο Βελεστίνο.

*Πριν την αναμέτρηση η διοίκηση του Ρήγα βράβευσε τον προπονητή Λάκη Μπακάλη για την πολυετή προσφορά του στον σύλλογο. Την τιμητική πλακέτα στον Βελεστινιώτη τεχνικό απένειμε ο πρόεδρος του Ρήγα Φεραίου Γιάννης Μπαλαμώτης, παρουσία και του αντιπροέδρου Κωνσταντίνου Γιάτσιου.