Α2 βόλεϊ γυναικών: Με το …δεξί στα πλέι άουτ η Αργώ

Με το… δεξί μπήκε στα πλέι άουτ της Α2 βόλεϊ Γυναικών η Αργώ, που πανηγύρισε μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 3-0 σετ επί του Ικάρου Έδεσσας. Έτσι, διατηρήθηκε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα και απομάκρυνε σημαντικά από την επικίνδυνη ζώνη.

Η Αργώ είχε να αντιμετωπίσει έναν αντίπαλο που έπαιξε εκπληκτική άμυνα και χρειάστηκε να δείξει μεγάλη υπομονή στον επιθετικό τομέα και ψυχραιμία στο τέλος , ιδιαίτερα στο 1ο σετ όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ με 24-21 και κατόρθωσε να κάνει την ανατροπή σε 24-26. Έγινε γενικά ένα πολύ όμορφο παιχνίδι , με δυνατές μονομαχίες που ικανοποίησε απόλυτα το φίλαθλο κοινό που βρέθηκε στο γήπεδο για να το παρακολουθήσει.

Τα σετ: 24-26, 17-25, 21-25.
ΑΡΓΩ: (Σταθόπουλος, Γεωργουλάς, Φουρκιώτης): Κασιούρα Β. (16π), Κασιούρα Χ., Στύλα (7π), Παπακωνσταντίνου (6π), Σκιαθίτη, Προκούντινα (21π), Αγγέλη (1π), Πώπου, Γερολυμάτου (5π), Ξάνθη, Μαστρογιάννη, Αντωνοπούλου, Σταθοπούλου.

Στα άλλα ματς του Δ’ ομίλου της Β’ ζώνης είχαμε:  Φοίνικας Αλεξανδρούπολης-ΕΑΛ 3-1 (25-22, 25-27, 25-21, 25-17), Α.Ο. Καβάλας-Ε.Ο. Σταυρούπολης 3-2 (23-25, 25-19, 23-25, 25-15, 15-06), Γαία Δράμας-Ασκληπιός 2-3 (22-25, 25-23, 25-11, 19-25, 12-15).

Βαθμολογία: Αργώ 18, Φοίνικας 17, Α.Ο. Καβάλας 15, ΕΑΛ 12, Ε.Ο. Σταυρούπολης 10, Ίκαρος 9, Ασκληπιός 2, Γαία Δράμας 1.

Νίκη και για τους Άνδρες
Για την 14η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου στη Β’ Ανδρών η Αργώ (που έχει να δώσει και ένα εξ αναβολής παιχνίδι) κέρδισε 3-1 σετ την ΑΕΛ. Η αναμέτρηση όμως επισκιάστηκε από δύο τραυματισμούς (έναν για κάθε ομάδα) που συνέβησαν στο τέταρτο σετ και ανάγκασαν τους αθλητές να αποχωρήσουν στο τέλος υποβασταζόμενοι. Η διοίκηση της Αργούς τους εύχεται περαστικά.

Τα σετ: 19-25, 25-18, 25-20, 25-22.
ΑΡΓΩ (Τιρτιράκης): Λεμονής, Φουρκιώτης, Κοσμαδάς, Πάντσος, Τέγος, Τσεσμελής, Παξιμαδάκης, Βαλαής, Χριστοδούλου, Αλεξίδης, Σδρούλιας, Ανδριώτης, Τζούνας.

Στους άλλους αγώνες σημειώθηκαν τα αποτελέσματα: Άμιλλα-Γ.Σ. Βόλου 3-0, Α.Σ. Δωρίδας-Τύρναβος 3-0. Ρεπό είχε η ΕΑΛ.

Βαθμολογία: ΕΑΛ (11 αγ.) 32, ΑΕΛ (9 αγ.) 19, Αργώ (11 αγ.) 18, Α.Σ. Δωρίδας (9 αγ.) 14, Άμιλλα (10 αγ.) 14, Τύρναβος (10 αγ.) 4, Γ.Σ. Βόλου (10 αγ.) 4.

Τα πρωταθλήματα υποδομών
Δύο αγώνες έδωσε η Αργώ στα πρωταθλήματα υποδομών. Για την Α1 Κορασίδων η Αργώ κέρδισε εύκολα την Ελασσόνα με 3-0 σετ (25-9, 25-19, 25-16), ενώ για το πρωτάθλημα Παγκορασίδων Β’ ηττήθηκε με 3-0 από τον Γ.Σ. Αλμυρού, αλλά πάλεψε σε όλα τα σετ, με τις μικρές αθλήτριες να δείχνουν ότι το μέλλον τους ανήκει.

Η προπονήτρια Ηλιάνα Γιαννετάκη χρησιμοποίησε τις: Καραγιάννη Ελ., Παπαργύρη Ελ., Ευαγγελινού, Βούλγαρη, Καραγιάννη Μ., Ναουμίδη, Κωστόπουλου, Πέτρου, Παπαργύρη Αγγ., Μπέη, Αλτίνη.