Α2 πόλο: Δεν άντεξε ως το τέλος ο Βόλος έχασε 13-6 από τον Ν.Ο. Λάρισας

Άνοιξε η αυλαία του 37ου πρωταθλήματος της Α2 πόλο και ο Βόλος Υδατοσφαίριση-Κολύμβηση άρχισε με ήττα τις υποχρεώσεις του. Αντιμετώπισε τον Ν.Ο. Λάρισας εκτός έδρας, από τον οποίο έχασε 13-6, καθώς έμεινε από λύσεις και δυνάμεις στην τελευταία περίοδο.

Ως γνωστόν ο Βόλος Υδατοσφαίριση-Κολύμβηση έχει μία εντελώς καινούργια ομάδα που σίγουρα θέλει πίστωση χρόνου. Το Σάββατο το απόγευμα είχε τρομερά δύσκολο έργο στο κολυμβητήριο Νέας Πολιτείας Λάρισας, μια και η αντίπαλη ομάδα εμφανίζεται ως ένα από τα φαβορί για την άνοδο και όχι άδικα βάσει του ρόστερ της. Μάλιστα σε αυτό υπάρχουν αρκετοί γνώριμοι στους φίλους του βολιώτικου πόλο, όπως τα αδέλφια Στεργίου, Γιώργος και Δημήτρης, ο Χρυσόστομος Δανιήλ, αλλά και ο Αλέξανδρος Κουλουκτσής, που έχουν φορέσει στο παρελθόν το σκουφάκι του Βόλου, ενώ ας μην ξεχνάμε ότι ο άνθρωπος που οδήγησε την ομάδα στην Α1 βρίσκεται πλέον στον πάγκο του Ν.Ο. Λάρισας και είναι ο Δημήτρης Μπλάνας.
Ο Βόλος πάλεψε για το θετικό αποτέλεσμα και ήταν μέσα στο παιχνίδι για τρία οκτάλεπτα παρά το γεγονός ότι έπαιζε με σημαντικές απουσίες. Ως γνωστόν, ο Ιρανός Κεϊχανί υπολογίζεται από τη νέα χρονιά, ενώ «νοκ άουτ» είχαν τεθεί ο Νικολέρης λόγω τιμωρίας από πέρυσι και ο τραυματίας Χαμίτης. Επίσης, με πρόβλημα τραυματισμού αγωνίστηκε ο Ανδρής. Στο τέλος η ομάδα του Βόλου έμεινε από λύσεις και δυνάμεις, ενώ «πλήρωσε» και το κακό ποσοστό στον παραπάνω (2/11). Έτσι ο Ν.Ο. Λάρισας όχι μόνο κέρδισε, αλλά πήρε και διαφορά επτά τερμάτων.
Στα θετικά για τον Βόλο το γεγονός ότι πήραν το «βάπτισμα του πυρός» νεαροί από τα τμήματα υποδομής, όπως οι Παναγιώτης Γλούμης, Γιάννης Μεριστούδης, Γιάννης Γκανάτσιος, Χρήστος-Μάριος Κουφιδάκης, Αριστείδης Νιζάμης και Ναθαναήλ Πανίδης. Μάλιστα, ο πρώτος ήταν εξαιρετικός στα δύο μέτρα της επίθεσης και αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ της ομάδας του με τρία γκολ.
Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή. Ο προπονητής του Βόλου Μανώλης Γούναρης επέλεξε στην αρχική επτάδα τον Κ. Νάσιο για τη θέση του τερματοφύλακα, τον Πετρόπουλο ως αμυντικό και τον Γλούμη ως φουνταριστό, ενώ στην περιφέρεια ήταν από τα δεξιά ο Χρ. Κουφιδάκης και ο Δημητρίου, ενώ από τα αριστερά οι Καρπέτας και Γκανάτσιος.
Οι Λαρισαίοι προηγήθηκαν δύο φορές στο ξεκίνημα του αγώνα, αλλά ισάριθμες «απάντησαν» οι Γλούμης και Χρ. Κουφιδάκης, για να πετύχει το 2-3 για τον Βόλο ο Καρπέτας, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος. Στο δεύτερο οκτάλεπτο οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 4-3, αλλά οι παίκτες του κ. Γούναρη ήταν συγκεντρωμένοι στο αγωνιστικό πλάνο και με δύο ακόμη τέρματα του Γλούμη το σκορ έγινε 4-5. Στο ημίχρονο είχαμε ισοπαλία 5-5, καθώς ο Α. Δανιήλ έφερε το ματς στα ίσα στην τελευταία επίθεση του Ν.Ο. Λάρισας.
Το ντέρμπι συνεχίστηκε στο τρίτο οκτάλεπτο με τον Κουλουκτσή να γράφει το 6-5 και τον Χρήστο Κουφιδάκη να φέρνει το ματς στα ίσα, κάνοντας το 6-6. Στο 1’.16’’ της περιόδου οι γηπεδούχοι πήραν νέο προβάδισμα με τον Κόκκινο (7-6).
Η καλή παρουσία του Βόλου δεν ολοκληρώθηκε στο προχθεσινό παιχνίδι. Στην τελευταία περίοδο φάνηκε ότι ο Ν.Ο. Λάρισας είχε περισσότερους παίκτες με «φρεσκάδα». Έτσι, όχι μόνο κράτησε το προβάδισμα, αλλά έφτασε και σε ευρεία νίκη με 13-6, αφού το επί μέρους σκορ του τέταρτου οκταλέπτου ήταν 6-0.
Διαιτητές: Σπανούδης-Καρούλης.
Οκτάλεπτα: 2-3, 3-2, 2-1, 6-0.
Ν.Ο. ΛΑΡΙΣΑΣ (Μπλάνας): Μπεζιλιώτης, Χρυσ. Δανιήλ 1, Κουλουκτσής 2, Παπαδόπουλος 1, Α. Δανιήλ 1, Δ. Στεργίου 2, Πατσίκας, Αληχανίδης 2, Γ. Στεργίου 1, Μερκουριάδης, Πατούνας, Μεταξιώτης 2, Τσούτσας, Κόκκινος 1, Βασιλόπουλος.
ΒΟΛΟΣ (Γούναρης): Κ. Νάσιος, Μεριστούδης, Καραΐσκος, Γκανάτσιος, Μπακαλάκης, Χρ. Μαρινάγης, Δημητρίου, Πετρόπουλος, Χρ. Κουφιδάκης 2, Καρπέτας 1, Ανδρής, Νιζάμης, Χρ. Μ. Κουφιδάκης, Πανίδης, Γλούμης 3.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής του βορείου ομίλου της Α2 πόλο είναι τα εξής:

Ο νότιος όμιλος
Στην πρεμιέρα του νοτίου ομίλου της Α2 πόλο σημειώθηκαν τα αποτελέσματα: Νηρέας Γέρακα-Ηλιούπολη 13-8, ΟΦΗ-ΠΕΚΕΒ 13-9, Άρης Νίκαιας-Ν.Ο. Πατρών 5-12, Ν.Ο. Ναυπλίου-Ν.Ε. Πατρών 12-12.
Η βαθμολογία: Ν.Ο. Πατρών 3, Νηρέας Γέρακα 3, ΟΦΗ 3, Ν.Ε. Πατρών 1, Ν.Ο. Ναυπλίου 1, ΠΕΚΕΒ 0, Ηλιούπολη 0, Άρης Νίκαιας 0.