Α’ ΕΠΣΘ: Στην κορυφή του 2ου ομίλου ο Πύρασος

Ο Πύρασος ήταν ο μεγάλος νικητής στο εξ αναβολής ντέρμπι του 2ου ομίλου της Α’ ΕΠΣΘ. Με τέρματα των Μιχόπουλου (44’) και Αραπίτσα (78’) κέρδισε 2-0 τον Ρήγα Φεραίο και ανέβηκε στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Ο χθεσινός αγώνας στο «Π. Μαγουλάς» είχε και τρεις αποβολές. Πρόωρα αποχώρησαν ο Ζάχος του Πυράσου (39’) και οι Βλιώρας (51’), Γοδενόπουλος (63’) των φιλοξενουμένων.

Το παιχνίδι ήταν πολύ δυνατό με αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα. Ο διαιτητής Γ. Τασιόπουλος έκανε από νωρίς χρήση της κίτρινης κάρτας και τελικά χρειάστηκε να βγάλει την κόκκινη από το τσεπάκι του σε τρεις περιπτώσεις αφήνοντας αρχικά τον Πύρασο με 10 παίκτες και στη συνέχεια τον Ρήγα με εννέα.

Οι Αγχιαλίτες πήραν τελικά αυτό που ήθελαν, δηλαδή τους τρεις βαθμούς. Και αυτό διότι αποδείχθηκαν πιο αποτελεσματικοί από τους αντιπάλους τους, τους οποίους υποχρέωσαν στην πρώτη τους φετινή ήττα. Έπαιξαν παθιασμένα και είναι χαρακτηριστικό πως άνοιξαν το σκορ σε ένα χρονικό σημείο που έπαιζαν με παίκτη λιγότερο.

Ο Ρήγας δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το διάστημα που είχε αριθμητικό πλεονέκτημα, ενώ όταν αυτός έμεινε με λιγότερους παίκτες στο ματς τότε δημιούργησε αρκετές φάσεις για γκολ. Ωστόσο, για δεύτερο σερί παιχνίδι έμεινε «άσφαιρος», καθώς βρήκε απέναντι του έναν πολύ καλό τερματοφύλακα. Μετά τον Κοντογεωργάκη του Γ.Σ. Αλμυρού που κατέβασε… ρολά το περασμένο Σάββατο, στο χθεσινό ματς ήταν εξαιρετικός και ο Κεφαλάς με εντυπωσιακές επεμβάσεις στο ενεργητικό του.

Πώς έπαιξαν οι δύο ομάδες
Για τον γηπεδούχο Πύρασο ο τεχνικός Γιάννης Σιαμέτης επέλεξε σύστημα 4-3-3. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Κεφαλάς. Δεξιός οπισθοφύλακας ήταν ο Δημητριάδης και αριστερός ο Παπαδόπουλος, ενώ το δίδυμο των στόπερ συνέθεταν οι Ρακής και Μιχόπουλος. Ο Ζενούνης ήταν ο ανασταλτικός χαφ, με τους Αγιασιώτη και Οικονόμου να αγωνίζονται ως εσωτερικοί μέσοι. Από τα αριστερά επιχειρούσε ο Αραπίτσας και από τα δεξιά ο Ζάχος, που όμως αλλάξαν πλευρές μετά το πρώτο δεκάλεπτο και τέλος ο Βλάχος τοποθετήθηκε στην κορυφή της επίθεσης.

Από την άλλη πλευρά, ο προπονητής του Ρήγα Λάκης Μπακάλης προτίμησε το 3-5-2. Τερματοφύλακας ήταν ο Τσιλίγκος και τριάδα στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά οι Γοδενόπουλος, Βουραζέρης, Δίντσης. Δεξιός φουλ μπακ ήταν ο Βαϊόπουλος, ενώ ο Βλιώρας κάλυπτε όλη την αριστερή πλευρά. Στον άξονα της μεσαίας γραμμής χρησιμοποιήθηκαν οι Ρόκας και Σουγκάρης, ενώ πιο ελεύθερο ρόλο είχε ο Δ. Αγροκώστας παίζοντας πίσω από τους επιθετικούς Καραγιάννη και Γάρο.

Ο Πύρασος άνοιξε το σκορ έχοντας αριθμητικό μειονέκτημα

Η πρώτη μεγάλη φάση στο ματς καταγράφηκε στο 14’ όταν ο Δημητριάδης με συρτή πάσα βρήκε τον Βλάχο μέσα στην περιοχή, με τον σέντερ φορ του Πυράσου να είναι αφύλακτος, αλλά να σουτάρει άουτ.

Στον αντίποδα, ο Ρήγας «άγγιξε» το γκολ στο 38’ όταν ο Δ. Αγροκώστας τροφοδότησε τον Γάρο και αυτός τον Καραγιάννη, με τον τελευταίο να πλασάρει και να βλέπει τη μπάλα να προσκρούει στο δεξί δοκάρι.

Στο επόμενο λεπτό αποβλήθηκε ο Ζάχος του Πυράσου με δεύτερη κίτρινη μετά από ένα δυνατό φάουλ στο χώρο του κέντρου, αλλά αυτό μάλλον πείσμωσε τους συμπαίκτες του που στο 44’ πανηγύρισαν το 1-0. Ο Οικονόμου εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε και έφτασε ξανά στα δικά του πόδια. Ο έμπειρος μέσος σέντραρε και ο Μιχόπουλος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Αρκετές ευκαιρίες ο Ρήγας  όταν έμεινε με εννέα παίκτες
Έντονες συγκινήσεις είχαμε στην επανάληψη. Φάουλ του Ρόκα στο 50’ πέρασε λίγο άουτ, ενώ στο επόμενο λεπτό η αριθμητική ισορροπία στον αγωνιστικό χώρο αποκαταστάθηκε, αφού ήταν η σειρά του Βλιώρα να αντικρύσει δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο 55’ ο Κεφάλας έκανε την πρώτη του θεαματική απόκρουση, στερώντας το γκολ από τον Δ. Αγροκώστα. Ο νεαρός είχε κάνει εξαιρετική ατομική προσπάθεια, αλλά το σουτ που επιχείρησε εξουδετερώθηκε από τον γκολκίπερ του Πυράσου.

Στο 60’ ο Αραπίτσας προσπάθησε να σκοράρει από πολύ πλάγια θέση δεξιά, με τον Τσιλίγκο να διώχνει με το πόδι, ενώ στο 63’ ο Γοδενόπουλος σταμάτησε αντικανονικά τον Οικονόμου και αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη αφήνοντας τον Ρήγα με εννέα ποδοσφαιριστές.

Οι Βελεστινιώτες ρίσκαραν στην προσπάθειά τους να ισοφαρίσουν και άφησαν κενά στην άμυνα. Θα μπορούσαν να το «πληρώσουν» στο 65’ και στο 69’, με τον Βλάχο να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, όμως και στις δύο περιπτώσεις ο επιθετικός του Πυράσου υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

Ο Ρήγας έψαξε με πείσμα το γκολ. Το σουτ του Δ. Αγροκώστα στο 67’ δεν βρήκε στόχο, ενώ ο ίδιος δοκίμασε ξανά το πόδι του στο 76’ και είδε τον Κεφαλά να του στερεί το γκολ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό βρέθηκε ο Πάσχος σε θέση βολής, με τον Κεφαλά να πραγματοποιεί νέα εντυπωσιακή επέμβαση, παραχωρώντας κόρνερ.

Από την εκτέλεση του κόρνερ ήρθε το δεύτερο γκολ του Πυράσου στο 78’. Οι αμυνόμενοι απομάκρυναν και η μπάλα έφτασε στο χώρο του κέντρου με τον Κακάνη να την ελέγχει. Ωστόσο, φάνηκε απρόσεκτος και ο ευφυέστατος Γιάννης Αραπίτσας έκανε το κλέψιμο και ξεχύθηκε στην αντεπίθεση. Βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ και με ψύχραιμο τρόπο παραβίασε την εστία του Τσιλίγκου, γράφοντας το 2-0.

Το παιχνίδι είχε και άλλες φάσεις, με τον Κεφαλά να σταματά τόσο τον Πάσχο στο 80’, όσο και τον Γουτούλη στο 88’. Από την άλλη πλευρά και ο Τσιλίγκος «νίκησε» σε τετ-α-τετ τον Νίνο στη φάση του 83ου λεπτού.

Διαιτητής: Γ. Τασιόπουλος.
Βοηθοί: Γεωργαντζής, Θάνος.
Κόκκινες: 39’ Ζάχος-51’ Βλιώρας, 63’ Γοδενόπουλος.
ΠΥΡΑΣΟΣ: Κεφαλάς, Μιχόπουλος, Παπαδόπουλος, Δημητριάδης (79’ Μπούτλας), Ρακής, Αγιασιώτης (69’ Νίνος), Αραπίτσας (82’ Γάτος), Ζενούνης, Βλάχος, Οικονόμου, Ζάχος.
ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Τσιλίγκος, Βαϊόπουλος, Βουραζέρης (58’ λ.τρ. Γουτούλης), Δίντσης, Γοδενόπουλος, Ρόκας (69’ Κακάνης), Γάρος (69’ Χότζα), Σουγκάρης, Καραγιάννης (69’ Πάσχος), Δ. Αγροκώστας, Βλιώρας.