Συγκίνηση στη βράβευση της Αλεξ. Γιαννοπούλου από τη Νίκη – ΘτΔ

Ν. Μακρίδης και Γ. Στεργιόπουλος με την Αλ. Γιαννοπούλου

Σε δεύτερη μοίρα πέρασε το αγωνιστικό κομμάτι του ματς Νίκη Β.-Άρης για τη 15η μέρα του βορείου ομίλου της Α2 γυναικών, που είχε άλλωστε και την αναμενόμενη εξέλιξη, με τις κιτρινόμαυρες να επικρατούν άνετα με 31-75 και να διατηρούν το απόλυτο.

Ο λόγος είναι ότι στη βράβευση της νυν παίκτριας των κιτρινόμαυρων Αλεξάνδρας Γιαννοπούλου για τη μεγάλη προσφορά της στην περσινή πορεία ανόδου της Νίκης από τον έφορο της γυναικείας ομάδας μπάσκετ της Νίκης Νίκο Μακρίδη επικράτησε έντονο συγκινησιακό κλίμα, ενώ την ίδια στιγμή όλος ο πάγκος του Άρη χειροκροτούσε. Μάλιστα κάποιες από τις περσινές συμπαίκτριες της Αλεξάνδρας δε συγκράτησαν τα δάκρυά τους, σπεύδοντας όλες να την αγκαλιάσουν.

Στα του παιχνιδιού, η Νίκη προηγήθηκε με έξι συνεχόμενους πόντους της Παρασχάκη με 6-5 στη αρχή, αλλά μετά το 6-7 από την Ελληνονιγηριανή Κατερίνα Τσινέκε στα 4.12’ πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, ο Άρης όχι μόνο δεν έχασε το προβάδισμα, αλλά το αύξανε συνεχώς.

Στο 8.40’ το σκορ ήταν 7-17, ενώ στο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενες προηγούνταν με έντεκα (9-20) και στο ημίχρονο με είκοσι (18-38), κάνοντας σερί 0-10 μετά το 18-28. Στην επανάληψη όλα ήταν τυπική διαδικασία, με το τελικό 31-75 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων, που έπαιξαν ελεύθερο μπάσκετ ενώπιον μόλις 15 ατόμων στο κλειστό της Νέας Ιωνίας.

Τα δεκάλεπτα: 9-20, 18-38, 25-60, 31-75

ΝΙΚΗ Β. (Στεργιόπουλος): Χρήστου 2, Γεροκώστα 4 (1), Ντέγκα, Παρασχάκη 6, Κοπάνου 4, Παγκαλίδου 15  (1), Μυριτζή, Μιχαηλίδου, Στρίγκου, Ντόβα

ΑΡΗΣ (Ατακτίδης): Τσινέκε Κ. 7 (1), Τσινέκε Ε. 14, Βουλγαράκη 14, Θωμόγλου 3, Αντωνιάδου Α. 6, Κιλαζίδου 10 (2), Γιαννοπούλου 8, Τράντα 7, Ακσεχέρογλου 6

Ο Νίκος Μακρίδης βραβεύει την Αλεξάνδρα Γιαννοπούλου για την προσφορά της στη Νίκη

12. Νίκη Β. 17

*Δεν υπολογίζεται ο αγώνας Απόλλων Καλ.-Πυλαία, που διακόπηκε στα 6.54’ πριν το τέλος, καθώς οι φιλοξενούμενες αποχώρησαν από το γήπεδο διαμαρτυρόμενες για τη διαιτησία. Αναμένεται η απόφαση της ΕΟΚ γα την τύχη της αναμέτρησης.

**Η Αναγέννηση Νέου Ρυσίου έχει έναν μηδενισμό

Η Αλεξάνδρα Γιαννοπούλου φωτογραφίζεται μετά τη βράβευσή της με όλες τις παίκτριες της Νίκης