Παναθηναϊκός ο Κυπελλούχος, πρωταγωνιστές… οι ανεγκέφαλοι

Ο Παναθηναϊκός είναι ο νέος Κυπελλούχος Ελλάδας στο μπάσκετ, αφού έπειτα από έναν τελικό που σημαδεύτηκε από επεισόδια, οι «πράσινοι» κατάφεραν να πάρουν την πρώτη εφετινή νίκη τους με 81-78 κόντρα στον «αιώνιο» αντίπαλο Ολυμπιακό στο κλειστό του Ελληνικού. Λάσμε και Ούκιτς ήταν εκ των κορυφαίων οδηγώντας το «τριφύλλι» στο 14ο Κύπελλο της Ιστορίας του.

Ωστόσο, αυτά που έκαναν οι ανεγκέφαλοι χάλασαν την εικόνα του τελικού. Συγκεκριμένα, τρία λεπτά μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου οπαδοί των δύο ομάδων μπήκαν στο παρκέ και είχαμε… μάχες σώμα με σώμα με αποτέλεσμα να εκκενωθεί το γήπεδο για να συνεχιστεί το ματς. Επεισόδια και πριν την έναρξη, όταν φωτοβολίδα χτύπησε τον Χάινς.

Είναι χαρακτηριστικό, ότι ο Ολυμπιακός κατέθεσε ένσταση μετά το τέλος του αγώνα, υποστηρίζοντας ότι η αναμέτρηση κακώς πραγματοποιήθηκε μετά τον τραυματισμό του Χάινς. Οι Πειραιώτες πήραν την απόφαση να μην βγουν από τα αποδυτήρια για να παραλάβουν τα μετάλλια τους και απείχαν από την απονομή.

Μάλιστα, σύμφωνα με την «ερυθρόλευκη» ΚΑΕ, ο λόγος που η ένσταση για κακή διεξαγωγή του αγώνα έγινε μετά τη λήξη του, ήταν ο κομισάριος του τελικού, αφού τη στιγμή του τραυματισμού του Χάινς, διεξαγόταν η κλήρωση των διαιτητών, άρα αποκλειστικός υπεύθυνος για ό,τι γινόταν στο παρκέ ήταν ο κομισάριος. Όταν αποσύρθηκε –ημιλιπόθυμος- (σύμφωνα με τον Ολυμπιακό) στα αποδυτήρια ο Αμερικανός φόργουορντ, ο κομισάριος του τελικού αρνήθηκε να δει την κατάσταση στην οποία βρισκόταν ο παίκτης των «ερυθρολεύκων», λέγοντας πως μετά τη λήξη θα μπορούσαν να κάνουν μία έγγραφη δήλωση, όπου θα αναφερόταν το περιστατικό.

Υπήρξε και… παιχνίδι
Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο ματς και με τους Γκιστ και Διαμαντίδη, πήρε προβάδισμα με 5-0. Τα επιθετικά ριμπάουντ των Πρασίνων τους έδιναν περισσότερες επιθέσεις και έτσι έφτασαν στο +7 (3-10) με τη συμπλήρωση του πενταλέπτου.

Τα πολλά λάθη του Ολυμπιακού τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση του στοίχισαν και με τον Διαμαντίδη να συνεργάζεται άψογα με τον Λάσμε, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 5-14 στο 6′. Η είσοδος του Σχορτσιανίτη κράτησε δυνατό τον Παναθηναϊκό στη ρεκέτα, ο οποίος έφτασε στο 5-16 (7′).

Η είσοδος του Χάινς βοήθησε τους τυπικά γηπεδούχους να μειώσουν σε σε 9-17, στο 1.35” πριν το τέλος του δεκαλέπτου, αλλά με τρίποντο του Ούκιτς, η διαφορά υπέρ του Παναθηναϊκού πήγε στους 13 (9-22). Τελικά ο Ολυμπιακός μείωσε σε 15-23 στο τέλος του α’ δεκαλέπτου.

Ο ΠΑΟ δεν μπήκε καλά στο β’ δεκάλεπτο και απουσία του Διαμαντίδη οι Πράσινοι έκαναν τρία διαδοχικά λάθη. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 17-23, όμως οι Πράσινοι με 1/2 βολές του Γκιστ έκαναν το 17-26 κι επέστρεψαν στο +9.

Στα 7.02” πριν το τέλος του ημιχρόνου, είχαμε τη διακοπή του αγώνα. Αντεγκλήσεις ανάμεσα στις δύο εξέδρες των επισήμων, ενώ τα επεισόδια μεταφέρθηκαν στην εξέδρα του Ολυμπιακού, όπου υπήρξε μάχη σώμα με σώμα με τα ΜΑΤ και στη συνέχεια ανάμεσα στους οπαδούς των δύο ομάδων μέσα στο παρκέ!

Μετά από διακοπή μιας ώρα οι ομάδες επέστρεψαν να συνεχίζουν τον αγώνα αφού πρώτο το γήπεδο εκκενώθηκε από τον κόσμο. Ο Παναθηναϊκός έδειξε να μην επηρεάστηκε από τη διακοπή αφού με τους Διαμαντίδη και Γκιστ να σκοράρουν, προηγήθηκε με 20-37 στο 16ο λεπτό του αγώνα. Η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν τρίποντα από τον Άντιτς και σερί 7-0 χάρη στους πρώτους 4 πόντους του Σπανούλη, με το οποίο μείωσαν σε 27-37.

Σιγά σιγά ο Ολυμπιακός άρχισε να ελέγχει τον ρυθμό, ωστόσο ο Παναθηναϊκός με νέο ξέσπασμα έφτασε στο +14 (27-41) χάρη σε καλάθι του Ούκιτς στα 9” πριν το τέλος. Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, ο Σερμαντίνι με καλάθι και φάουλ έγραψε το 30-41 υπέρ των Πρασίνων.

Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος να αλλάξει τη ροή του ματς και με ένα αντιαθλητικό φάουλ στον Χάινς κι ένα τρίποντο του Σλούκα, μείωσε σε 34-41, ενώ το πρώτο τρίποντο του Σπανούλη στο ματς έφερε το σκορ στο 37-43. Μάλιστα ο Ολυμπιακός πλησίασε ακόμα και στους τέσσερις πόντους αφού με τρίποντο ο Σπανούλης έγραψε το 41-45 στο 23′.

Μετά από λάθος του Διαμαντίδη, ο Πρίντεζης μείωσε σε 43-45 αλλά ακολούθησε καλάθι και φάουλ του Λάσμε που έδωσε ανάσα στους Πράσινους που μαζί με το κάρφωμα του Γκιστ αύξησε τη διαφορά.

Στα 4.11” πριν το τέλος της 3ης περιόδου ο Περπέρογλου έκανε φάουλ, διαμαρτυρήθηκε έντονα και δέχτηκε την τεχνική ποινή, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να σημειώσει σε αυτή τη φάση 6 πόντους (4 βολές ο Διαμαντίδης, δίποντο ο Ούκιτς) κι εκτόξευσε ξανά τη διαφορά στο +13 (43-56).

Ο Χάινς και Παπανικολάου μείωσαν σε 53-59,ωστόσο, ο Ούκιτς με τρίποντο έγραψε το 53-62 του γ’ δεκαλέπτου, καθώς ο Ολυμπιακός δεν πέτυχε το σουτ στο τέλος.

Οι Πράσινοι έχασαν τον ρυθμό τους και ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι με τους παίκτες του να τρέχουν σερί 6-0 στο ξεκίνημα και να μειώνουν ξανά στο καλάθι (60-62). Οι Καπόνο και Ούκιτς όμως, έδωσαν ανάσα στον Παναθηναϊκό που ξέφυγε και πάλι με 62-67, χάρη σε τρίποντο χωρίς ισορροπία του Ούκιτς στο 33′.

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο +7 (62-69), όμως ο Ολυμπιακός με καλές επιλογές στην επίθεση, μείωσε σε 67-69, με τους Λο και Χάινς. Η καλή άμυνα των τυπικά γηπεδούχων τους έφερε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ μετά από τρίποντη βόμβα του Σλούκα ο οποίος έκανε το 72-71 στο 37′. Ο Διαμαντίδης με τις σωστές του επιλογές και ο Ούκιτς με καλάθι και φάουλ έδωσαν και πάλι στον Παναθηναϊκό το προβάδισμα (72-78).

Οι παίκτες του Ολυμπιακού δεν τα παράτησαν και με τον Λο ως κύριο εκφραστή, μείωσαν ξανά στο καλάθι. Ωστόσο, στο τέλος η ομάδα του Πεδουλάκη διατήρησε την ψυχραιμία της από τη γραμμή των βολών και έφτασε στην τελική επικράτηση, αφού ο Σπανούλης με τρίποντο δεν κατάφερε στην εκπνοή να στείλει το ματς στην παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 30-41, 53-62, 78-81

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 8, Λο 15(1), Άντιτς 17(4), Σπανούλης 12(2), Περπέρογλου 2, Σερμαντίνι 4, Σλούκας 10(2), Παπανικολάου 2, Πάουελ 2, Πρίντεζης 6(1), Γκετσεβίτσιους.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 6, Μπράμος, Σκορδίλης, Ματσιούλις 3(1), Καπόνο 8, Ούκιτς 18(3), Λάσμε 16, Τσαρτσαρής, Διαμαντιδης 19(1), Γκιστ 11, Μπανκς.