Υπέστη δίκαιη ήττα ο ΝΠΣ Βόλος 2-0 από τον Ηρακλή

Την ήττα με 2-0 γνώρισε ο ΝΠΣ Βόλος από τον Ηρακλή Θεσσαλονίκης στο Καυταντζόγλειο Στάδιο. Οι «κυανέρυθροι» ήταν κατώτεροι των περιστάσεων και τελικά έχασαν δίκαια από τον «Γηραιό». Πάντως, ο Χουάν Φεράντο έδωσε χρόνο συμμετοχής σε πολλούς παίκτες του, οι οποίοι δεν είχαν αγωνιστεί στα προηγούμενα παιχνίδια.
Στο 13’ ο Ηρακλής πήρε προβάδισμα στο σκορ. Ο Μπορίκο εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Ενγκουέμ και μπήκε μέσα στην περιοχή των «κυανέρυθρων» από την αριστερή πλευρά, βγάζοντας παράλληλη σέντρα προς τον Ρόβα, με τον τελευταίο να πλασάρει ιδανικά με το δεξί και να νικά από κοντά τον Κραβαρίτη, γράφοντας το 1-0 για τους «κυανόλευκους».
Μετά από ένδεκα λεπτά, οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους. Στο 24’ ο Παναγιωτούδης εκτέλεσε το φάουλ από την αριστερή πλευρά, με τον Ρόβα να πιάνει γυριστή κεφαλιά από ελεγχόμενη θέση οφσάιντ και να στέλνει τη μπάλα στο δεξί παραθυράκι της εστίας του Κραβαρίτη, σημειώνοντας το 2-0. Στο επόμενο λεπτό, ο Ρόβας δεν μπόρεσε αυτή τη φορά να πλασάρει σωστά, στέλνοντας τη μπάλα από κοντά στην αγκαλιά του Κραβαρίτη.
Στο δεύτερο μέρος, δεν άλλαξε κάτι, όσον αφορά το σκορ. Στο 59’ ο Κότο προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το λάθος του Μουνιόθ, αλλά το δυνατό σουτ που επιχείρησε, αποκρούστηκε από τον Κάχριμαν σε κόρνερ.

Στο 84’ ο Ντεντάκης σούταρε από μακρινή απόσταση, στέλνοντας τη μπάλας στην αγκαλιά του τερματοφύλακα του Ηρακλή, ενώ στο 92’ ο Βιτλής τιμωρήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και φυσικά αποβλήθηκε από το παιχνίδι.
Διαιτητής: Πουλικίδης (Δράμας).
Βοηθοί: Γκιόσι (Θράκης), Κηλικιώτης (Ξάνθης).
Κίτρινες: Στάμου, Βιτλής, Ντούνης, Παναγιωτούδης-Πέντα.
Κόκκινη: 92’ Βιτλής (δεύτερη κίτρινη).
ΗΡΑΚΛΗΣ ΘΕΣΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ: Κάχριμαν, Μουνιόθ, Βιτλής, Παναγιωτούδης, Ζιαμπάρης, Στάμου, Ρόβας, Μπορίκο (81’ Πτηνόπουλος), Περόνε, Καθάριος (76’ Γιαννίτσης), Ντούνης (68’ Τσίπρας).
ΝΠΣ ΒΟΛΟΣ: Κραβαρίτης, Ντεντάκης, Πέντα, Πίσπας (56’ Φράγκος), Ενγκουέμ, Καρίκι, Ηλιόπουλος, Κότο, Δόρης (63’ Λ. Γκαρσία), Κορέλας (75’ Καμπαγέρο), Παπαδόπουλος.

Φεράντο: Τσεκάραμε τους νεαρούς παίκτες
Μετά το τέλος της αναμέτρησης του ΝΠΣ Βόλος, με τον Ηρακλή Θεσσαλονίκης, ο τεχνικός των «κυανέρυθρων», Χουάν Φεράντο, δήλωσε πως ήθελε να δώσει χρόνο συμμετοχής στους μικρούς ηλικιακά ποδοσφαιριστές της ομάδας του.
Αναλυτικότερα: «Στο συγκεκριμένο ματς, μας δόθηκε η ευκαιρία να τσεκάρουμε τους νεαρούς παίκτες μας, οι οποίοι είναι ηλικίας 16 και 17 ετών. Έτσι, δώσαμε αγωνιστικά λεπτά σε κάποιους νεαρούς ποδοσφαιριστές της ομάδας μας, οι οποίοι δεν αγωνίστηκαν αρκετά κατά τη διάρκεια της τρέχουσας αγωνιστικής περιόδου».