Βγαίνουν τα ζευγάρια των τελικών σε Γιουρόπα Λιγκ και Κόνφερενς Λιγκ

Οι επαναληπτικοί ημιτελικοί του Γιουρόπα Λιγκ διεξάγονται απόψε με τα παιχνίδια να παρουσιάζουν μεγάλο ενδιαφέρον, καθώς οι ομάδες άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς στα πρώτα ματς.
Στην Ισπανία η Σεβίλλη υποδέχεται την Γιουβέντους από την οποία είχε αποσπάσει ισοπαλία 1-1 στο Τορίνο. Μάλιστα, οι Σεβιλλιάνοι δέχθηκαν το γκολ της ισοφάρισης στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων.
Στον άλλον ημιτελικό της διοργάνωσης η Λεβερκούζεν θα φιλοξενήσει την Ρόμα από την οποία είχε χάσει με 1-0 στην Ιταλία. Οι Γερμανοί θέλουν νίκη με δύο γκολ διαφορά για να προκριθούν, ενώ από την πλευρά τους οι Ιταλοί θα παίξουν απόψε για δύο αποτελέσματα, με στόχο να βρεθούν αυτοί στον τελικό.
Για τα ημιτελικά του Κόνφερενς Λιγκ η Άλκμααρ στην Ολλανδία θα υποδεχθεί την Γουέστ Χαμ, από την οποία είχε χάσει με 2-1 στο Λονδίνο. Θα έχει δύσκολο έργο απέναντι σε μια ομάδα που μπορεί να μην τα πηγαίνει καλά στην Πρέμιερ Λιγκ, ωστόσο, στην Ευρώπη κατάφερε να είναι μία “ανάσα” από τον τελικό.
Εξαιρετικά δύσκολο έργο έχει η Φιορεντίνα, η οποία καλείται να ανατρέψει στην Ελβετία την ήττα με 2-1 από τη Βασιλεία στο πρώτο παιχνίδι που έγινε στο “Αρτέμιο Φράνκι”. Οι Ελβετοί έχουν το πάνω χέρι, ωστόσο, οι παίκτες της Φιορεντίνα έχουν ποιότητα και μπορούν να κάνουν την ανατροπή.
Το σημερινό πρόγραμμα των αγώνων σε Γιουρόπα Λιγκ και Κόνφερενς Λιγκ έχει ως εξής: