Βαριά ήττα με 7-0 υπέστη από τον Παναθηναϊκό ο Βόλος 2004

Βαριά ήττα με 7-0 υπέστη ο Α.Σ. Βόλος 2004 από τον Παναθηναϊκό σε παιχνίδι της 20ής αγωνιστικής του ποδοσφαιρικού πρωταθλήματος της Α’ Εθνικής Γυναικών που διεξήχθη στο Βασδέκειο. Όπως μαρτυρά και το τελικό αποτέλεσμα οι «πράσινες» ήταν πολύ ανώτερες και έφτασαν δίκαια στη νίκη έχοντας σε μεγάλη ημέρα την Αναστασία Σπυριδωνίδου η οποία πέτυχε έξι γκολ, ενώ έχασε και πέναλτι.

Η βολιώτικη ομάδα άντεξε για 17 λεπτά. Σε αυτό το χρονικό σημείο η Σπυριδωνίδου κέρδισε πέναλτι από τον Βέτσικα και η ίδια το αξιοποίησε για το 0-1, παρά την προσπάθεια της Θεοχάρη που έπεσε σωστά στη δεξιά γωνία.

Μέσα στα επόμενα έξι λεπτά η Σπυριδωνίδου κατάφερε να πετύχει το πιο γρήγορο χατ-τρικ στην ιστορία του ελληνικού γυναικείου ποδοσφαίρου, καθώς σκόραρε στο 22’ και στο 23’ με πλασέ εντός περιοχής ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 0-3.

Όμως δεν σταμάτησε εκεί. Στο 49’ σούταρε έξω από την περιοχής και έγραψε το 0-4, για να φτάσουμε στο 65ο λεπτό όπου η Κανέλλου με πλασέ έκανε το 0-5. Η Σπυριδωνίδου ξαναπήρε τη… σκυτάλη στο σκοράρισμα και στο 75’ σημείωσε το 0-6 με πλασέ, ενώ στο 79’ πέτυχε το έκτο προσωπικό της τέρμα με δεξί σουτ, διαμορφώνοντας το 0-7. Μάλιστα θα μπορούσε να σκοράρει και στο 85’, καθώς εκτέλεσε πέναλτι, αλλά η Θεοχάρη μπλόκαρε τη μπάλα.

Η καλύτερη στιγμή για την ομάδα του Βόλου καταγράφηκε στο 24ο λεπτό όταν η μπάλα πέρασε άουτ σε απευθείας φάουλ της Ευαγγελίας Νάνου.

ΒΟΛΟΣ 2004: Θεοχάρη, Νικοπούλου, Κέκου, Νέννε, Ζήγρα (46’ λ.τρ. Γκέκα), Τσούκα, Βέτσικα, Κατσιγιάννη, Ε. Νάνου (58’ Φρ. Νάνου), Παπαδοπούλου, Μπάρτζου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Δημητροπούλου, Κακαμπούκη, Ρόγκαν, Σιαφαρίκα (46’ Κοκοτσάκη), Κατωπόδη (46’ Λόγου), Νεφρού (69’ Δούλη), Ντομόντ, Γκραντ (46’ Κανέλλου), Σπυριδωνίδου, Νταρζάνου (58’ Τσιρούλη), Σιδηρά.

* Τα αποτελέσματα της 20ής αγωνιστικής είναι τα κάτωθι: ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 2-2, ΡΕΑ-Καστοριά 3-0, ΑΕΛ-Ελπίδες Καρδίτσας 2-1, Βόλος 2004-Παναθηναϊκός 0-7, Α.Ο. Τρίκαλα 2011-ΟΦΗ 0-1, Ολυμπιάδα Υμηττού-Σειρήνες Γρεβενών 0-0, Νέες Ατρομήτου-Αστέρας Τρίπολης 0-0.

Η βαθμολογία: ΠΑΟΚ 55, ΟΦΗ 48, Παναθηναϊκός 47, ΡΕΑ 35, Αστέρας Τρίπολης 34, ΑΕΚ 31, ΑΕΛ 27, Α.Ο. Τρίκαλα 2011 26, Νέες Ατρομήτου 25, Καστοριά 23, Βόλος 2004 15, Ολυμπιάδα Υμηττού 12, Σειρήνες Γρεβενών 12, Ελπίδες Καρδίτσας.